18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzybórz: Podsumowali projekt o Jerzym Badurze

Mirosława Kupczyńska
Konferencja podsumowująca projekt edukacyjny Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu odbyła się 12 czerwca br. Na realizację projektu placówka otrzymała środki z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Urząd Marszałkowski przyznał szkole kwotę 44.475 zł. W ramach tych środków zorganizowano zajęcia w trzech kołach: w kole historycznym – poszukiwaczy, w kole fotograficznym i w kole nowoczesnych technologii.
Projekt edukacyjny pn. „Śladami bojownika o zachowanie polskości Patrona naszej szkoły – Jerzego Badury” był realizowany od 25 sierpnia 2011 roku. Koordynatorami projektu byli: dyrektor szkoły Czesław Berus i nauczyciel wychowania fizycznego Mirosław Adamek.
W zajęciach uczestniczyło 24 uczniów. Opiekunami kół byli: Mirosława Kupczyńska, Katarzyna Mizera i Małgorzata Zielińska. Celem przedsięwzięcia było poszerzenie wiedzy uczniów o życiu i działalności bojownika o zachowanie polskości w okresie germanizacji, ewangelickiego pastora Jerzego Badury, który jest patronem placówki.

W konferencji zorganizowanej w ośrodku kultury udział wzięli m.in. biskup kościoła ewangelicko-augsburskiego Ryszard Bogusz, radny Semiku Województwa Śląskiego Janusz Buzek, Aleksandra Hołubecka-Zielnica, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Drogomyślu ks. Karol Macura, proboszcz parafii ewangelicko- augsburskiej w Mysłowicach ks. Adam Malina, pastor ewangelickiej parafii w Sycowie ks. Rafał Miller, ksiądz proboszcz parafii katolickiej w Międzyborzu Jan Niczypor, kustosz Muzeum Regionalnego w Sycowie Adam Kocjan, przedstawiciele władz samorządowych Miasta i Gminy Strumień i Międzyborza, miłośnik Ziemi Międzyborskiej Edmund Bachliński, poetka Lucyna Zimna, sycowski bard Roman Ćwiekała, Robert Ostrowski, uczniowie zespołu Szkół im. Władysława Broniewskiego w Drogomyślu wraz z dyrektor szkoły Renata Piórkowską, Wilhelm Brańczyk – członek rodu Badurów, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Lasek-LUKUS Maria Woźnica i Florian Piasecki, dyrektorzy międzyborskich szkół, Przedszkola Bajka, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej.

Projekt na setną rocznicę śmierci

Otwarcia konferencji dokonał dyrektor szkoły Czesław Berus. Następnie wicedyrektor Mirosława Ludwiczak odczytała list przesłany przez posłankę Ewę Wolak, która nie mogła przybyć na spotkanie z powodów służbowych. W dalszej części spotkania koordynator Mirosław Adamek scharakteryzował wszystkie działania, udzielając odpowiedzi na pytanie, skąd pomysł na taki właśnie projekt. Po wystąpieniu Mirosława Adamka uczestnicy przedsięwzięcia opowiedzieli o swoich dokonaniach, wyjazdach, a także zaprezentowali wiersze i piosenki o pastorze. Teksty pochodziły ze zbioru wierszy wydanych przez Urząd Gminy w Międzyborzu z okazji setnej rocznicy śmierci Jerzego Badury, która minęła 2 września 2011 roku. Pięknym słowom towarzyszyła prezentacja multimedialna, nad którą uczniowie pracowali w czasie zajęć.
W czasie zgłębiania tajników wiedzy na temat życia patrona dowiedzieli się, że los sprawił, iż duszpasterz był wielkim tułaczem. Jego życie związane było aż z dziesięcioma miejscowościami. W czasie trwania projektu członkowie kół odwiedzili kilka z tych miejscowości. Były to: Syców, Stara Huta, Laski k. Kępna, Drogomyśl i Mysłowice. Młodzi realizatorzy projektu zwrócili również uwagę wszystkich gości na efekty swojej pracy, a były to: opracowanie drzewa genealogicznego rodziny Badurów, założenie strony internetowej, przygotowanie prezentacji multimedialnych oraz „net galerii”, wykonanie projektu zakładki do książki, wykonanie gazetek nt. historii miejsc, w którym żył pastor Badura, zgromadzenie materiału bazowego do albumu tematycznego „Od Drogomyśla do Międzyborza”, przygotowanie wystawy na konferencję podsumowującą.

Kim był Jerzy Badura?

Ksiądz, pisarz, patriota, bojownik o polskość ludu międzyborskiego Jerzy Badura urodził się 167 lat temu w Drogomyślu. Do Międzyborza przybył w czasie, gdy nie wygasły jeszcze echa totalnego Kulturkampfu ogłoszonego przez kanclerza Otto von Bismarcka, a skierowanego przeciw polskiemu kościołowi, przeciw polskiemu językowi w szkole i w kościele, jak tez Polakom w ogóle. Niemal natychmiast po przybyciu do Międzyborza władze dostrzegły i potraktowały polonofilską działalność nowego polskiego patrona. Gdy pastor zdał sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie stanowiło dla polskości wynarodowienie dzieci i młodzieży, włożył wiele wysiłku w utrzymanie i rozszerzenie wśród dzieci znajomości języka, historii i pieśni polskich. Wprowadził w Międzyborzu nie tylko polskie msze dla dzieci i młodzieży, ale również po nabożeństwach lekcje w języku polskim. Sam używał wyłącznie języka polskiego. W 1912 roku Wojciech Korfanty napisał, że był ostoją polskości wśród protestantów.

Słowa uznania dla uczniów

Po zakończeniu uczniowskiej prezentacji głos zabrał ks. Biskup Ryszard Bogusz, który był pełen uznania dla działań, jakich podjął się dyrektor szkoły wraz z nauczycielami i uczniami. Aleksandra Hołubecka-Zielnica powiedziała, że jest wdzięczna międzyborskiej społeczności szkolnej, iż kontynuuje dzieła związane z Jerzym Badurą, których podjął się w latach sześćdziesiątych XX wieku jej mąż Krzysztof Zielnica. Pastor Karol Macura bardzo ciepło wyraził się o działaniach międzyborskich uczniów. Nawiązał również do wizyty uczniów Badurówki w Drogomyślu. Bardzo wysoko ocenił poziom prezentacji sylwetki Badury, szkoły i miasteczka Międzybórz przez uczniów. Następnie wręczył Edmundowi Bachlińskiemu i Czesławowi Berusowi akt uznania Zarządu Głównego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie. Słów pochwały dla uczniowskich i nauczycielskich działań nie szczędził również radny Sejmiku Województwa Śląskiego Jerzy Buzek oraz członek rodu Badurów, pan Wilhelm Brańczyk. Po konferencji dyrektor Czesław Berus podziękował uczestnikom spotkania i zaprosił wszystkich do obejrzenia wystawy podsumowującej projekt, znajdującej się w budynku Szkoły Podstawowej. W czasie oglądania wystawy goście otrzymali pamiątkowy album „Od Drogomyśla do Międzyborza”, będący zwieńczeniem projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto