Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzybórz: Tradycja ze smakiem

BS
Barbara Szczerba podczas wręczania nominacji do nagrody Orzeł Agrobiznesu
Barbara Szczerba podczas wręczania nominacji do nagrody Orzeł Agrobiznesu Archiwum
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Międzyborzu znalazła się w strukturach Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Znak „Dziedzictwo kulinarne – Dolny Śląsk” za jakość tradycyjnej i innowacyjnej żywności, która promuje tradycje regionu, otrzymała 3 lutego br. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Międzyborzu.
Potwierdza on fakt produkowania przez zakład od kilkudziesięciu lat artykułów nabiałowych zgodnie z recepturą znaną wielu pokoleniom polskich rolników. Dokumentują to także certyfikaty jakości Poznaj Dobrą Żywność, a dla masła tradycyjnego Złoty Medal na targach w Lublinie. Znak „Dziedzictwo kulinarne – Dolny Śląsk” odebrała prezes OSM w Międzyborzu Barbara Szczerba.
Uroczystość miała miejsce w czasie Międzynarodowych Targów Turystycznych w Hali Stulecia we Wrocławiu. Certyfikat wręczył członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Włodzimierz Chlebosz.
Województwo Dolnośląskie stało się pełnoprawnym, certyfikowanym członkiem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego (Culinary Heritage Europe) 10 czerwca 2011 r., realizując tym samym cel rozwoju produkcji i dystrybucji tradycyjnej żywności oraz promocji specyfiki regionalnej w zjednoczonej Europie.
Europejską Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego powołano do życia w regionie południowo-wschodniej Skanii w Szwecji i na duńskiej wyspie Bornholm w 1995 r. W obu regionach miejscowe władze, obserwując trudności, z jakimi zmagają się lokalne przedsiębiorstwa, znajdując szansę i potencjał w regionalnej tradycji kulinarnej, postanowiły stworzyć skuteczny mechanizm promocji oraz platformę pozwalającą na rozwój lokalnych przedsiębiorstw kultywujących regionalną więź poprzez promocję ich produktów i stworzenie im możliwości ścisłej współpracy na tym polu.
Dziś w strukturach Sieci aktywnie funkcjonują 24 regiony europejskie zrzeszające dziesiątki przedsiębiorców z Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Polski.
Pojęcie Dziedzictwa Kulinarnego zakłada wprowadzenie wspólnego logo, ustalonych kryteriów uczestnictwa dla przedsiębiorstw, wspólnego marketingu i wspieranie przedsięwzięć na szczeblu regionalnym i europejskim.
Efektem działań podjętych przez Departament Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego ma być poprawa dostępności lokalnych i regionalnych specjalności, tak, aby mieszkańcy województwa oraz odwiedzający turyści mogli cieszyć się niepowtarzalną kulturą kulinarną Dolnego Śląska.
Dodatkową korzyścią wynikającą z uczestnictwa w Sieci ma być ułatwienie lokalnym przedsiębiorcom nawiązywania wzajemnych kontaktów handlowych, zapewnienie zintegrowanej promocji i organizacja kursów szkoleniowych w celu polepszenia dostępności i jakości specjałów dolnośląskiej kuchni.

Barbara Szczerba w programie Teraz Wieś
Prezes zarządu OSM w Międzyborzu Barbara Szczerba była gościem Jana Kędzierskiego w programie Teraz Wieś w TVP Wrocław. Wraz z panią prezes w rozmowie uczestniczył Stanisław Czajka – Dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych UM Województwa Dolnośląskiego i Jarosław Głowacki – burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz.

Mleczarnia w TVP Wrocław

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto