Międzybórz: Z życia Przedszkola Bajka (GALERIA)

BH
Bardzo intensywne były minione dwa miesiące w Przedszkolu Bajka w Międzyborzu. Dzieci uczestniczyły w licznych wydarzeniach zorganizowanych przez nauczycielki, m.in. w Święcie Pluszowego Misia, andrzejkach. A już na początku grudnia do Bajki zawitała magia świąt Bożego Narodzenia.

25 listopada przedszkolaki obchodziły Święto Pluszowego Misia. W dniu tym najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Po śniadaniu rozpoczęła się wesoła zabawa. Na początek dzieci poznały historię powstania pluszowego misia i zaprezentowały swoich przyjaciół kolegom z grupy. Zabawę rozpoczęto od magicznego powitania, następnie była „misiowa gimnastyka poranna”. Były także tańce z maskotkami np. „Misie dwa”, zabawa „Stary niedźwiedź mocno śpi”.

Magiczne andrzejki
Andrzeju, Andrzeju super czarodzieju! 29 listopada w międzyborskim przedszkolu odbyły się andrzejki dla grup I-III. W tym dniu do przedszkola przybyły wróżki, wróżbici, batmany. Dzieci przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Na podstawie wylosowanych rekwizytów mogły poznać swoją przyszłość. Zabawy przy muzyce przeplatane były innymi wróżbami takimi jak: „Grosik”, „Słodka wróżba”, „Buty”. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy. Na zakończenie wróżenia wszystkie dzieci razem wypowiedziały życzenie: „Aby przybył do naszego przedszkola Święty Mikolaj”.

Także grupa IV Żabek i V Tygrysków przeniosła się do świata wróżb i zabaw andrzejkowych. Wszyscy chcieli się dowiedzieć, co przyniesie przyszłość. Przedszkolaki przekłuwały papierowe serca szpilką, ustawiały buciki, żeby dowiedzieć się, kto pierwszy pojedzie w podróż, wybierały gwiazdki z przyszłym zawodem, losowały z czarodziejskiego kapelusza wróżby w niedalekiej przyszłości, czy też mogły posłuchać przestrogi po wybranym ulubionym kolorze. W programie nie zabrakło również tańców i zabaw w kole. Na zakończenie przedszkolacy mogli zagrać w andrzejkowe koło fortuny na monitorze interaktywnym. Żabki i Tygryski wiedzą, że wróżby należy traktować z przymrużeniem oka, bo tak naprawdę to liczy się dobra zabawa.

Chcąc już poczuć przedsmak świątecznej atmosfery dzieci z bajkowego przedszkola wraz ze swoimi wychowawcami ubierały choinki. Ubieraniu drzewka towarzyszyła ogromna frajda.

Konkurs na ozdobę choinkową
2 grudnia rozstrzygnięty został konkurs „Ozdoba choinkowa” z gazetki przedszkolnej nr 2. – Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom, biorącym udział w naszym konkursie plastycznym – powiedzieli organizatorzy. – Dzięki pomysłowym pracom choinka w przedszkolnym holu została pięknie przystrojona.

Celem konkursu było propagowanie tradycji związanej ze świętami bożonarodzeniowymi, pobudzanie inwencji twórczej dziecka i rodziców oraz wspólne przeżywanie radości i satysfakcji w gronie rodzinnym.

Oto lista laureatów:
Grupa I KRASNOLUDKI:
1. Alan F.
2. Natan S.
3. Cyprian B.
4. Stanisław G.
5. Maria Z.
Grupa II BIEDRONKI:
1. Oliwia K.
2. Gabriel M.
3. Hanna R.
4. Franciszek J.
5. Maria J.
6. Bartosz Ż.
7. Brayan Ż.
Grupa III MOTYLKI:
1. Lena B.
2. Leszek D.
3. Ilona R.
4. Zofia S.
5. Oliwia G.
6. Piotr G.
7. Milena G.
Grupa IV ŻABKI:
1. Hubert B.
2. Hanna N.
3. Zofia B.
4. Zofia N.
5. Franciszek Szcz.
6. Oliwier K.
7. Wojciech G.
8. Ewa K.
9. Aleksander F.
10. Pola P.
11. Antoni M.
12. Michał K.
13. Hanna R.
14. Tomasz K.
15. Anastazja S.
16. Iga D.
Grupa V TYGRYSKI:
1. Emil K.
2. Piotr Ś.
3. Zuzanna K.
4. Fabian Sz.
5. Igor M.
6. Antoni T.
7. Blanka R.

Wizyta Świętego Mikołaja

6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty

5 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny, jak tylko mikołaj – niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy i tańca. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. We wszystkich grupach spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz siadały mu na kolanach. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju - bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok! - mówiły dzieci.

Mikołajkowy wyjazd do kina
6 grudnia 2019 r., przedszkolaki z grupy IV Żabki i V Tygryski uczciły mikołajki wyjazdem do wrocławskiej Korony na seans filmowy pt. „Śnieżna paczka”. Film opowiadał o szalonych i zabawnych przygodach uroczego lisa polarnego, który musiał stanąć na wysokości zadania, by uratować swoich przyjaciół i miasteczko przed strasznym złoczyńcą morsem. Wszystkim widzom film bardzo się podobał, uczył mądrych rzeczy, m.in. tego, że w życiu bardzo ważna jest prawdziwa przyjaźń, miłość, współpraca i odpowiedzialność. Na pewno nauka nie pójdzie w las i nasze przedszkolaki tych wartości będą przestrzegać. Wracaliśmy w doskonałych humorach, z uśmiechami na twarzach.

Bajkowe wigilie
Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej przedszkolnej rodzinie przeżywamy go bardzo uroczyście - informują nauczyciele. W dzień przedszkolnej wigilii 19 grudnia 2019 r. w grupie IV Żabki i V Tygryski w siedzibie Badurówki od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera.

Dzieci bardzo chętnie pomagały w tym dniu w przygotowaniach. Wspólnie nakrywały do stołu, ustawiały krzesła, rozkładały serwetki. O wyznaczonej godzinie starszaki zebrały się w jednej sali, aby obejrzeć jasełka przygotowane przez Tygryski. Aktorzy to – Aniołki, Królowie, Pasterze, Józef, Maryja, były też przygotowane dekoracje (żłobek, gwiazda betlejemska, szopka), wspólny śpiew najpiękniejszych polskich kolęd wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój. Po występach panie Monika, Justyna, Karolina, Marlena, Kasia oraz pan Sebastian złożyli dzieciom najlepsze bożonarodzeniowe życzenia. Dorośli oraz dzieci podzielili się opłatkiem, złożyli sobie wzajemnie życzenia. Zasiadając do odświętnie nakrytego stołu, dzieci zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia.

19 grudnia br. także w przedszkolu przy ulicy Kościelnej zapanowała iście świąteczna i podniosła atmosfera, a to za sprawą Wigilii Przedszkolnej. Spotkanie wigilijne odbyło się w gronie wszystkich przedszkolaków, pracowników czynnych i tych, będących już na emeryturze oraz zaproszonych gości.

Dzieci z grupy II Biedronki i III Motylki wystąpiły z jasełkami, a po przedstawieniu i odczytaniu fragmentu Pisma Świętego wszyscy tradycyjnie przełamali się opłatkiem, życząc sobie pomyślności w nadchodzącym nowym roku. Na stole nie zabrakło tradycyjnych potraw. Były makiełki, kapusta oraz rybka. Spotkanie było doskonałą okazją do wspólnego przeżycia i wprowadzenia w nastrój nadchodzących świąt.

Jak uniknąć infekcji? Garść porad z Bajki
Przedostatniego dnia roku 2019 nauczyciele z Bajki odpowiadali na pytanie: w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko przeziębień i infekcji? Najlepiej zapobiegając im przez odpowiednie ubieranie dziecka, zapewnienie mu codziennego ruchu na świeżym powietrzu i urozmaiconą dietę.

Codziennie zapewnij dziecku pobyt na powietrzu. Dzięki ruchowi (np.spacerom, jeździe na rowerze i zabawom na placu zabaw) wzrasta odporność układu immunologicznego.

W zimowe i jesienne dni chroń dziecko zarówno przed wyziębieniem, jak i przegrzaniem. Ubieraj je tak samo ciepło, jak siebie, najlepiej „na cebulkę” – biegającemu maluchowi prawdopodobnie będzie cieplej niż Tobie i kilka warstw ubrania pozwoli dostosować je do zmieniających się warunków atmosferycznych oraz aktywności dziecka.

Słuchaj uważnie, kiedy dziecko mówi o swoich odczuciach związanych z temperaturą. Jeśli odmawia włożenia dodatkowego swetra, twierdząc że jest mu ciepło zapewne tak jest! Możemy to sprawdzić, dotykając jego karku – jeśli jest chłodny maluchowi może być zimno, jeśli rozgrzany – na pewno jest zbyt ciepło ubrany.

Przegrzewanie dziecka to główna przyczyna przeziębień infekcji w okresie jesienno-zimowym. Zbyt ciepłe ubieranie dziecka czy wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym spędza dużo czasu, zaburzają wewnętrzną termoregulacje – maluch szybciej marznie, źle znosi zmiany temperatur i z tego powodu… częściej choruje. Temperatura w domu powinna wynosić około 20 stopni, a w sypialni może być niższa. Pomieszczenia, w których przebywa dziecko należy. często wietrzyć.

Pamiętaj, że najwięcej ciepła organizm traci przez głowę i stopy. Odpowiednim zabezpieczeniem na spacerze będzie lekka czapka z polaru, „niegryzącej” dzianiny lub wełny. Jeśli dziecko nie lubi szalika, doskonale sprawdzi się wygodna „kominiarka”. Buty powinny być nieprzemakalne, na grubej podeszwie, ale lekkie; dobierając rozmiar, pamiętaj, że powinny się zmieścić w nich dodatkowe skarpetki -warstwa powietrza między nimi będzie mocniej izolowała od zimna.

W miarę możliwości zadbaj, by ubranie wierzchnie dziecka było nieprzemakalne. Kurtka powinna sięgać poniżej talii, a do zabawy na śniegu najlepszy będzie kombinezon. Pamiętaj o solidnych, ciepłych rękawiczkach (podczas zabaw na śniegu świetnie sprawdzą się narciarskie).

Motywuj dziecko do samodzielnego ubierania się. Dyskretnie obserwuj, jak radzi sobie z tymi czynnościami; pomagaj tylko wtedy gdy zachodzi taka potrzeba (w przypadku nieudanych prób). Rozmawiaj z nim na temat doboru ubrania odpowiedniego do panujących warunków atmosferycznych.

Jeśli dziecko ma nieprzemijające objawy przeziębienia i przez dłuższy czas jest zakatarzone, ma gorączkę, kaszel, bóle głowy czy kłopoty z pęcherzem – koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być symptomy poważniejszej choroby, np. zapalenia oskrzeli lub płuc, i tylko lekarze w stanie ocenić, jaka terapia jest dla dziecka najkorzystniejsza.

Współpraca: Sebastian Michalski

Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Wideo

Materiał oryginalny: Międzybórz: Z życia Przedszkola Bajka (GALERIA) - Dolnośląskie Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3