Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Mnie car trzymał w manelach”, czyli o Kazimierzu Pużaku licealistki z Sycowa

.
Gabrysia Palacz i Natalia Adamska przypomniały sylwetkę posła na Sejm II RP Kazimierza Pużaka
Gabrysia Palacz i Natalia Adamska przypomniały sylwetkę posła na Sejm II RP Kazimierza Pużaka
W roku 2019 przypada setna rocznica wyborów do Sejmu Uchwałodawczego, który rozpoczął swoją działalność w styczniu 1919 r., kilka miesięcy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Jako że państwo miało za sobą lata trudów, jakie przyniosły zabory, wybranym wówczas posłom przyszło zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem. Jednak wolność, o którą Polacy walczyli przez ponad wiek, okazała się chwilowa. Wraz z 1. września 1939 r. pojawiły się kolejne przeszkody, które przyniósł wybuch II wojny światowej.

Jesteśmy uczennicami I klasy w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy, jednak mimo nauki w innym mieście, mieszkamy w Sycowie. Jako osoby zafascynowane historią i naukami społecznymi, postanowiłyśmy podjąć działania wpisujące się w realizację projektu w ramach XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży pod hasłem: „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”.

Nasz projekt poświęcony jest tym posłom II RP, którzy w sposób szczególny zaangażowali się w obronę ojczyzny po ataku Hitlera, a następnie Stalina na Polskę, zostałyśmy więc postawione przed ciężkim wyborem. Miałyśmy możliwość nagłośnienia tylko jednej z wielu wybitnych sylwetek tamtego okresu. Ostatecznie jednak zdecydowałyśmy się na Kazimierza Pużaka, bohatera, który, chociaż pominięty przez historię, zasługuję na uwagę i oddanie mu hołdu.

Jest to człowiek, który już od najmłodszych lat stawiał na pierwszym miejscu ojczyznę i jej dobro. Nieustannie otaczał się ludźmi, którzy okazywali pełne poparcie dla jego poglądów, jak i tymi, których do swojego stanowiska zamierzał dopiero przekonać. Jako polityk PPS zajmował wiele istotnych pozycji. Po krótkim czasie po jego przystąpieniu do partii, został przewodniczącym wydziału organizacyjnego Centralnego Komitetu Robotniczego PPS. Jego działania polityczne zostały przerwane przez policję carską. Został aresztowany i skazany na 8 lat pozbawienia wolności. Umieszczono go w twierdzy w Szlisselburgu w Rosji. Ona jednak nie zniszczyła jego zapału. Amnestia, na mocy której szybciej wyszedł na wolność, była dla niego szansą na szybki powrót do życia politycznego. Wziął udział w rewolucji w Rosji, kierował pracami PPS, był przedstawicielem PPS w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym stronnictw, czterokrotnie wybrano go na posła, a co więcej, dostał możliwość zostanie prezydentem Polski, którą jednak odrzucił, proponując na swoje miejsce Tomasza Arciszewskiego. Brał również udział w Powstaniu Warszawskim. Do śmierci Kazimierza Pużaka przyczynił się, dopiero po kilkudziesięciu latach działalności, historyczny proces szesnastu. Postawiono go wówczas przed sądem wraz z piętnastoma innymi przywódcami Polski Podziemnej. Od tamtego czasu dwukrotnie umieszczano go w więzieniu. Jednak drugi raz odebrał mu nie tylko wolność, ale i życie.

Kazimierz Pużak był człowiekiem o niesamowitej sile ducha. W pełni oddał się swojej ojczyźnie, gotowy bez chwili zastanowienia poświęcić za nią życie. Będąc pod ogromnym wrażeniem jego sylwetki, zapragnęłyśmy dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców, wspierając przy tym lokalną społeczność naszego miasta, Sycowa. Mamy już za sobą wykład w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, który spotkał się z ogromnym zadowoleniem ze strony seniorów. Chcąc skierować się do młodzieży, zaplanowałyśmy dwie lekcje w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II przeznaczone dla klas 3 gimnazjum i 8 szkoły podstawowej. Aby skuteczniej przekazać wiedzę, połączyłyśmy wykłady z warsztatami. Dodatkowo w najbliższym czasie w bibliotece publicznej, będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Kazimierzowi Pużakowi. Mamy również w planach rozszerzyć naszą działalność w internecie, tak, aby pozostał po niej stały ślad.

Finałem naszego projektu będzie, na co mamy ogromną nadzieję, uzyskanie mandatu Młodego Posła, a dzięki temu reprezentowanie naszej szkoły i miasta w Sejmie RP.

Autorki: Gabrysia Palacz i Natalia Adamska


Jak przebiegają wybory do SDiM?

Przypomnijmy, że Sejm Dzieci i Młodzieży to akcja propagująca od 1994 r. parlamentaryzm wśród młodzieży, aktualnie gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka. Od roku 2010 kandydaci i kandydatki pracują w zespołach dwuosobowych. Aby móc otrzymać mandaty poselskie, zespół musi wykonać związane z tematyką sesji działanie społeczne. Mandaty poselskie otrzymują te zespoły, których relacje z działań lokalnych zostały najwyżej ocenione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto