Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniej groźnych wypadków

Dawid Samulski
Niech świadczy o tym przykład niedzieli, 3 stycznia, czyli od wielu lat najbezpieczniejszego dnia na polskich drogach. Doszło wówczas tylko do 39 wypadków, w których rannych zostało 69 osób, ale nikt nie zginął.

Uspokoiło się nieco na sycowskiej obwodnicy, gdzie wcześniej niemal co tydzień dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń. Ostatni śmiertelny wypadek ma datę 4 grudnia, kiedy śniegu jeszcze nie było. Gdy spadł i zrobiło się ślisko, kierowcy zaczęli jeździć ostrożniej i najczęściej ich wykroczenia mają charakter kolizji. Efekt? Tylko jedna kolizja drogowa odnotowana w ubiegły weekend na terenie gminy Syców, jedna w gminie Twardogóra i sześć w mieście i gminie Oleśnica. Co prawda policjanci zatrzymali do kontroli czterech nietrzeźwych kierowców, ale na to warunki pogodowe już wpływu nie mają. Niechlubnym rekordzistą był zatrzymany do kontroli drogowej przy ul. 3. Maja w Oleśnicy. Kierowca samochodu marki Rover miał w organizmie dwa promile alkoholu.
- Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwym jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do dwóch lat - przypomina Grzegorz Krawczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy.
Prowadzone jest postępowanie mające ustalić przyczyny i okoliczności wypadku, do którego doszło 20 stycznia około godz. 10.25 na drodze K-25 w Ligocie Dziesławskiej. Kierujący samochodem marki Mercedes Sprinter 40-letni mieszkaniec Helenki najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do panujących warunków atmosferycznych, w wyniku czego zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w lewą stronę pojazdu Volvo z naczepą. Kierowca mercedesa i jego pasażer, 29-letni mieszkaniec Sochaczewa, z obrażeniami ciała zostali przetransportowani karetką do szpitala. Wszyscy uczestnicy tego wypadku byli trzeźwi.
Nasze służby odpowiedzialne za odśnieżanie robią, co mogą. - Bywa, że sprzęt pracuje 18 godz. bez przerwy - tłumaczy Marek Duszyński, kierownik Obwodu Drogowego w Sycowie. - W poprzednim całym okresie zimowym straciliśmy około 200 ton mieszanki piasku z solą, a tylko w grudniu wysypaliśmy już około 400 ton - informuje.
Wielu kierowców zadaje pytanie, dlaczego drogi, które powinny być posypane, nie zawsze są czarne? - Mieszanka ta składa się w 90 proc. z piasku, a w pozostałej części z soli. Taki materiał sprawdza się tylko wtedy, gdy temperatura powietrza nie przekracza -8 st. C - wyjaśnia Duszyński.
Obwód Drogowy w Sycowie zimą ma do utrzymania około 165 km dróg powiatowych i 38 wojewódzkich. Większość z nich jest piątego standardu odśnieżania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto