Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moda na ogródki działkowe w ROD Zgoda w Sycowie trwa. Jakie plany mają działkowcy?

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
ROD Zgoda w Sycowie
ROD Zgoda w Sycowie Klaudia Kłodnicka
Posiadanie własnej działki w sycowskiej Zgodzie jest coraz bardziej popularne. Pomimo tego, wolnych ogrodów nie brakuje.

Jak podaje prezes ROD Zgoda Łukasz Łagocki, w tym roku są jeszcze wolne działki do dzierżawy. Spytaliśmy, co trzeba zrobić, aby żeby stać się dzierżawcą. -Należy zwrócić się do zarządu z wnioskiem o przydzielenie działki - wyjaśnia nasz rozmówca. Jak kształtują się koszty dzierżawy ogródka?

Jeśli chodzi o koszty to pierwszą opłatą jest wpisowe które w roku 2022 wynosi 160 zł, a także opłata inwestycyjna, która wynosi 250 zł. Są to koszty jednorazowe dla nowego działkowca. A jeśli chodzi o opłaty roczne to w roku 2022 wynoszą one 0,40 zł /m2 + 15 zł opłata remontowa + 6 zł opłata członkowska + 6zl opłata wodna. Opłata wodna jest pobierana tylko na sektorze Kaliska z uwagi, że jest tam wodociąg - podaje Łagocki.

Przypominamy, że ROD Zgoda składa się z sześciu sektorów rozmieszczonych w różnych częściach Sycowa:Waryńskiego - znajdujący się w centrum miasta za strażą pożarną, Broniewskiego - znajdujący się między osiedlem domków jednorodzinnych, a osiedlem Matejki, Komorowska - znajduje się między ul. Komorowską, a oczyszczalnią ścieków, 15 - lecia - znajdujący się za targowiskiem miejskim, Kaliska - za osiedlem przy ulicy Kaliskiej, Pawłówek - zlokalizowany jest przy parku.

Większy popyt na działki

Nasz rozmówca podał, jakie grupy wiekowe najchętniej decydują się na uprawianie własnego kawałka ziemi. -Jeśli chodzi o osoby, które posiadają działki, to jest to bardzo zróżnicowane. Jest bardzo dużo ludzi, którzy posiadają działki od wielu lat (20 - 30), ale jest też bardzo dużo młodych małżeństw z dziećmi, którzy posiadają działki w naszych ogrodach - dowiadujemy się. Ponadto pandemia covid-19 skłoniła ludzi do nabywania działek. -Od początku pandemii zwiększył się popyt na działki i mamy wielu działkowców którzy posiadają ogrody i wypoczywają na nich - dodaje.

Plany na przyszłość

ROD Zgoda ma ambitne plany na drugą połowę roku. -W naszych planach jest przemierzenie wszystkich działek znajdujących się na wszystkich sektorach i opracowanie map na podkładzie geodezyjnym, wykonanie drenażu na sektorze Komorowska, bieżąco konserwacja studni, ogrodzeń zewnętrznych w sektorach, bieżące naprawy, wykaszanie parkingów przy sektorach oraz działek nie posiadających dzierżawcy - podaje Łagocki.

Ale to nie wszystko! Zarząd ROD ZGODA w Sycowie planuje zorganizowanie III Festynu Rodzinnego pod nazwą "I TY ZOSTAŃ DZIAŁKOWCEM" połączonym z obchodami dnia działkowca. Festyn ten jest skierowany do wszystkich działkowców ich rodzin oraz dla całej społeczności miasta i gminy Syców.

Kradzieże i zły stan Domu Działkowca

Niestety, nie brakuje też problemów. -Jeśli chodzi o problemy z którymi się borykamy, to jednym z większych problemów są działki, które posiadają dzierżawcę, ale są nie uprawiane i nie zagospodarowane. Takie działki w roku 2022 będą odbierane i przekazywane w ręce osób które chcą posiadać działkę i będą o nią dbali - mówi. Następnym problemem jest zły stan techniczny Domu Działkowca, który wymaga kapitalnego remontu. Kolejnym problemem są kradzieże które zdarzają się na poszczególnych działkach oraz dewastację. Zarząd zachęca działkowców do indywidualnego ubezpieczenia swoich działek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto