Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Msza święta upamiętniająca ofiary II Wojny Światowej przy Mogiłach w Lasach Rożnowickich koło Obornik

Natalia Szewczyk
Natalia Szewczyk
W piątek, 1 września o godzinie 17:00 rozpocznie się Msza Święta w Lasach Rożnowskich nad mogiłami ofiar II Wojny Światowej, którą odprawi Proboszcz Parafii pw. św. Katarzyny w Rożnowie ks. Przemysław Prętki.
W piątek, 1 września o godzinie 17:00 rozpocznie się Msza Święta w Lasach Rożnowskich nad mogiłami ofiar II Wojny Światowej, którą odprawi Proboszcz Parafii pw. św. Katarzyny w Rożnowie ks. Przemysław Prętki. Karol Strzelecki
W piątek, 1 września o godzinie 17:00 rozpocznie się Msza Święta w Lasach Rożnowskich nad mogiłami ofiar II Wojny Światowej, którą odprawi Proboszcz Parafii pw. św. Katarzyny w Rożnowie ks. Przemysław Prętki.

Odbędzie się msza święta upamiętniająca ofiary II Wojny Światowej przy Mogiłach w Lasach Rożnowickich koło Obornik

W najbliższy piątek, 1 września o godzinie 17:00 zostanie odprawiona msza święta w Lasach Rożnowskich przy mogiłach ofiar pomordowanych podczas II Wojny Światowej.

Mszę świętą poprowadzi proboszcz Parafii pw. św. Katarzyny w Rożnowie, ks. Przemysław Prętki.

-Mszę w Rożnowicach z tego co wiem, zainicjował w latach siedemdziesiątych Ksiądz Kanonik Jan Stefan z Rożnowa, obecnie mieszkający w Łukowie. Którego dziełem był również, drewniany krzyż wśród grobów. Teraz tę tradycję kontynuuje następca, Ksiądz Przemysław Prętki- opowiada obornicki regionalista, Karol Strzelecki.

Historia mogił w Lasach Rożnowskich

W Lasach Rożnowskich, znajdujących się na północ od Obornik, mieszczą się masowe groby, upamiętniające tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej. Miejsce to, nazywane Wielkopolskim Katyniem, kryje prochy około 12 tysięcy osób zamordowanych, w latach 1939 – 1941, przez hitlerowców.

-Z ustaleń historyków wynika, że wśród zamordowanych znaleźli się ówcześni pacjenci szpitala psychiatrycznego w Owińskach, jeńcy brytyjscy, a także wiele bezimiennych ofiar, wśród których są zarówno mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci. Osoby te bestialsko rozstrzelano, a następnie złożono i zakopano w zbiorowych mogiłach. W roku 1943 w celu zamaskowania śladów zbrodni mogiły te rozkopano, a zwłoki spalono- czytamy na stronie Gminy Oborniki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Quest Tajemnica Rożnowskich Lasów

Powstał Quest, Tajemnica Rożnowskich Lasów, który pełni funkcję przewodnika po ponurym miejscu i opowiada jego historię.

-Można by stwierdzić, że quest toczy się w urokliwej, leśnej okolicy, ale byłoby to stwierdzenie nie do końca prawdziwe, ale bowiem las skrywa wielką tragedię Polaków zabijanych przez niemieckich okupantów podczas drugiej wojny światowej. Sama gra przynosi wiele interesujących informacji związanych z lokalna historią. Tekst gry po przysłowiowym sznurku prowadzi do skarbu. Polecam jednak ten quest jako cenną lekcję historii- informują gracze, którzy przeszli quest.

Ulotkę z tekstem gry do samodzielnego wydruku można pobrać z pliku PDF, który zamieszczamy TUTAJ.

Quest jest dostępny również w aplikacji mobilnej Wyprawy Odkrywców.

Uczestnicy zabawy mogą zdobywać regionalną odznakę krajoznawczą Wielkopolskie Questy. Odznaka Odkrywców Tajemnic oraz ogólnopolską Questy - Wyprawy Odkrywców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Remontują stare i zapomniane cmentarze w Ryczywole w czynie społecznym

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto