Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Dolnym Śląsku mieszka najwięcej dłużników. Nie płacą rachunków, nie oddają pożyczek

Monika Fajge
Monika Fajge
W woj. dolnośląskim najwięcej długów to zobowiązania wynikające z umów pożyczki.
W woj. dolnośląskim najwięcej długów to zobowiązania wynikające z umów pożyczki. Pixabay/stevepb
Wśród tysiąca mieszkańców województwa dolnośląskiego ponad 50 to dłużnicy. W niechlubnej czołówce są też mieszkańcy lubuskiego i zachodniopomorskiego.

- Generalnie, jeśli spojrzeć na wskaźniki przypisane do poszczególnych województw na mapie Polski, można wyciągnąć wniosek, że im dalej na zachód, tym odsetek dłużników jest wyższy. Ale w zachodnich i północnych województwach jest też większy odsetek korzystających z różnych usługi i terminowo regulujących swoje zobowiązania, co jest potwierdzone tzw. pozytywnymi wpisami do naszej bazy – mówi Jarosław Furmaniak, kierownik departamentu operacji i rozwoju z ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.

Największą w Polsce aktywnością w korzystaniu z różnego rodzaju usług czy produktów finansowych wykazują się mieszkańcy Dolnego Śląska (143 pozytywne wpisy na tysiąc mieszkańców). Jednocześnie w naszym regionie odsetek dłużników też jest jednym z największych (55 na tysiąc mieszkańców). Powyżej 50 mają jeszcze tylko województwa: warmińsko-mazurskie (52) i zachodniopomorskie (51).

Około 70 proc. wpisów świadczących o zaległych zobowiązaniach dotyczy pięciu kategorii:

  • umów pożyczki,
  • umów o świadczenie usług pocztowych i telekomunikacyjnych,
  • umów ubezpieczenia,
  • umów sprzedaży towaru na raty,
  • długów wynikających ze zobowiązań alimentacyjnych.

W województwie dolnośląskim najwięcej długów to zobowiązania wynikające z umów pożyczki (26 proc.). Na drugim miejscu we wszystkich regionach Polski są długi z tytułu umów o świadczenie usług pocztowych i telekomunikacyjnych (od 15 do 20 proc.). Na Dolnym Śląsku kolejne pozycje zajmują: umowa ubezpieczenia (8 proc.), umowa sprzedaży towaru na raty (7 proc.) oraz grzywny (7 proc). Dolny Śląsk to jedyny region, w którym w "pierwszej piątce" mieszczą się grzywny sądowe.

Dłużnicy zalegają samorządom

Według danych Ministerstwa Finansów w I połowie 2022 roku zadłużenie wszystkich samorządów w Polsce wyniosło 87,4 mld złotych. Jak wynika z raportu "Polacy wobec dłużników gminnych" przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów, większość kwoty długu wobec gmin stanowią zobowiązania konsumentów (12,3 mld złotych). Tylko 64,5 mln złotych to długi przedsiębiorstw. Gminom częściej nie płacą mężczyźni (75 proc.) niż kobiety. Ich zadłużenie jest aż 11 razy większe.

Najwięcej dłużników gminnych zamieszkuje województwa: śląskie, mazowieckie i łódzkie. Śląsk i Mazowsze wypada też najgorzej pod względem wartości zaległości. Mieszkańcy tych województw mają łącznie do oddania samorządom odpowiednio 1,7 mld złotych i 1,5 mld złotych. Dolny Śląsk uplasował się pod tym katem na trzecim miejscu (1,2 mld zł).

Problemy z regulowaniem należności mają też firmy. W budżetach gmin brakuje 64,5 mln złotych, które powinien uregulować wobec nich lokalny biznes. Pod względem branż niechlubnie wyróżnia się handel i budownictwo. W pierwszej z nich działa najwięcej gminnych dłużników, a druga ma najwyższą kwotę do uregulowania (12,8 mln zł).

Najwięcej niepłacących przedsiębiorców działa w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i śląskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Dolnym Śląsku mieszka najwięcej dłużników. Nie płacą rachunków, nie oddają pożyczek - Gazeta Wrocławska

Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto