18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Syców otrzymało nagrodę w konkursie Panteon Polskiej Ekologii

Szymon Lis
Nadleśniczy Józef Szymański z nagrodą przyznaną w konkursie Panteon Polskiej Ekologii 2013
Nadleśniczy Józef Szymański z nagrodą przyznaną w konkursie Panteon Polskiej Ekologii 2013 Beata Samulska
Nadleśnictwo Syców zostało uhonorowane nagrodą specjalną, produktem firmy GEOLAND o nazwie Panteon Polskiej Ekologii, w kategorii Instytucja Wspomagająca. Nagrodę na MTP w Poznaniu osobiście odebrał 9 października nadleśniczy Józef Szymański.

– Jesteśmy jedyną jednostką z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, która otrzymała to wyróżnienie – podkreśla Józef Szymański. Do konkursu Nadleśnictwo zarekomendowało Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka w Stradomi. Miejsce unikatowe również w skali Lasów Państwowych.

Przypomnijmy, że ogród roślin powstał w 1993 r. Zamierzeniem jego twórców była ochrona najcenniejszych gatunków, zarówno rodzimych, jak i sprowadzanych z innych krajów. Całe arboretum to bór mieszany, złożony z sosny, dębu i brzozy, z miejscową domieszką świerka, olchy, osiki i czeremchy. Unikatowa dendroflora liczy dziś około 1800 gatunków drzew i krzewów .Obszar arboretum to blisko 150 ha (70 ha powierzchni leśnej i 80 ha dawnych gruntów rolnych).
Tworzą je:
* alpinarium (ogród roślin wysokogórskich),
* kolekcja dendrologiczna (1158 gatunków i odmian),
* kolekcja roślin wodnych i chronionych (ponad 100 gatunków),
* szkółka drzew leśnych,
* kompleks pięciu stawów,
* leśna ścieżka edukacyjna,
* automatyczna stacja meteorologiczna.

Od 2001 roku w Arboretum Leśnym czynne jest Archiwum Klonów Gatunków Cennych, gdzie gromadzone są i pomnażane gatunki bardzo cenne, chronione i zagrożone. Zgromadzono ok. 1800 gatunków i odmian drzew, krzewów i krzewinek, w tym 150 gatunków i odmian rododendronów, 80 – azalii, 60 – świerków, 50 – jałowców, 50 – sosen, 30 – żarnowców, 20 – jodeł, 20 – brzóz, 35 – buków, 15 – olszy, 10 – dębów i wiele innych. Stanowią one materiał mateczny do ewentualnej produkcji sadzonek.

Kolekcja częściowo pochodzi z wymiany z innymi placówkami z kraju i zagranicy. – Wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzenia strony ARBORETUM – zachęcają leśnicy.

Duże zaangażowanie w ochronę środowiska, zarówno firm, jak i osób prywatnych, spowodowało, że w 2008 r., po trzyletniej przerwie, powrócono do idei nagradzania i promowania takich właśnie działań. Konkurs przeznaczony był dla przedsiębiorstw i podmiotów gospodarczych, a także jednostek samorządowych, których działalność proekologiczna (zarówno pod względem realizacji inwestycji, jak i edukacyjnym) przyczynia się do poprawy jakości środowiska naturalnego w poszczególnych regionach. Nominowani i laureaci wyłonieni zostali przez Radę Programową Konkursu, a później zatwierdzeni przez Kapitułę Konkursu, w skład której wchodzą specjaliści związani z ochroną środowiska: Przemysław Gonera, członek Zarządu Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, Wojciech Henrykowski, prezes Zarządu Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, Józef Kozioł, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Anna Żyła, główny ekolog Banku Ochrony Środowiska.

PANTEON POLSKIEJ EKOLOGII jest prestiżową nagrodą ekologiczną dla firm, projektów lub osób, które działają na rzecz środowiska, a nie tylko o tym mówią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto