Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza szkoła muzyczna to perełka

Dawid Samulski
fot. Dawid Samulski
Szkoła przy ul. Waryńskiego od prawie 30 lat dostarcza blasku swej małej ojczyźnie, a jej utalentowani muzycznie uczniowie budzą podziw nie tylko poza granicami powiatu, czy województwa, ale nawet Polski.

Działania zapoczątkowane przez Romana Ćwiękałę, Kazimierza Cichonia i Adama Trelę z powodzeniem kontynuuje kolejna dyrektor Edyta Szostak-Kirzyc, która szkołą zarządza już siódmy rok, a pracuje w niej do 15 lat. Przeciętnemu mieszkańcowi Sycowa znana jest głównie z tego, że prowadzi dziecięcy chór, od 1995 roku zdobywający liczne nagrody na różnych konkursach i festiwalach. Do ostatnich laurów należy zaliczyć "Złotego Anioła" przywiezionego z X Dolnośląskiego Kolędowania Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia w Świdnicy. Ponadto chór koncertował w Czechach, Belgii, Holandii, Niemczech czy na Białorusi, gdzie brał udział w oficjalnych uroczystościach związanych z obchodami uchwalenia Konstytucji 3. Maja.
Między innymi za te i inne osiągnięcia burmistrz Sycowa Sławomir Kapica wnioskował o nadanie sympatycznej oleśniczance odznaki honorowej "Zasłużony dla Kultury Polskiej", którą uroczyście odebrała w styczniu, w hali sycowskiego MOSiR-u, podczas VII Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na rzecz Pomocy Polakom na Białorusi i Ukrainie.

- 26 marca o godz. 18 odbędzie się w Centrum Kultury koncert nauczycieli i uczniów naszej szkoły, którzy na różnych instrumentach zmierzą się z bardzo ambitnym repertuarem - o swoich najbliższych zamierzeniach mówi pani Edyta, po cichu zdradzając, że wszystko wskazuje na to, iż podczas wspomnianego występu nauczyciel Andrzej Przeniczny zagra na gitarze "Etiudę rewolucyjną" Fryderyka Chopina. Szkoła włączy się również w obchody roku naszego wybitnego pianisty i kompozytora. Przeprowadzi cztery konkursy (wiedzy, pianistyczny, na najładniejszy album i solfeżowy), które dotyczyć będą jego bogatej twórczości. Na ogłoszenie wyników trzeba będzie poczekać do 1 czerwca.

Dziś w sycowskiej szkole muzycznej można się uczyć grać na takich instrumentach, jak fortepian, skrzypce, altówka, gitara, akordeon, klarnet, saksofon i flet poprzeczny. Z informacji Edyty Szostak-Kirzyc wynika, że zainteresowanie nimi jest różne, choć niemal zawsze dużym wzięciem cieszą się skrzypce, fortepian i gitara. Dyrektor już teraz ma pewność, że dzięki triumfowi Marcina Wyrostka w drugiej edycji programu "Mam talent", w tym roku zwiększy się zainteresowanie akordeonem.

Nabór do szkoły przypada zawsze na koniec maja i początek czerwca. Edukacja przebiega w dwóch równoległych cyklach: 6-letnim dla młodszych i 4-letnim dla starszych dzieci. Uczniowie muszą zaliczyć instrument główny, przedmioty ogólnomuzyczne - kształtowanie słuchu (6-latki rytmikę), chór i audycje muzyczne. Jeżeli ktoś wybierze instrument solowy, oprócz fortepianu, to dodatkowo, od niedawna, obowiązkowo ma jeszcze fortepian i akompaniament. Oczywiście nie dotyczy to gitarzystów i akordeonistów.

- Myślimy o stworzeniu big-bandu, gdyż chcemy rozbudować klasy instrumentów dętych drewnianych - informuje dyrektor. Sześcioro absolwentek sycowskiej szkoły muzycznej rozwija swe zainteresowania, kontynuując naukę w placówkach wyższych rangą. Monika Idasiak na Akademii Muzycznej w Warszawie, a w szkołach muzycznych II stopnia: Katarzyna Łyjak, Ewa Zatylna, Michalina Gąsior, Małgorzata Kapica i Ola Król.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto