Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie ma kto nas leczyć - żalą się mieszkańcy gminy Rzeczyca. Łódzki NFZ twierdzi, że nie miał tego typu sygnałów (FOTO)

Dagmara Kubczak
Niektórzy mieszkańcy gminy Rzeczyca alarmują, że nie ma ich kto leczyć. Jak twierdzą, liczba poradni i lekarzy jest zbyt mała na 4,6 tys. mieszkańców. Obecnie w gminie przyjmuje dwóch lekarzy POZ i obejmuje opieką medyczną jedną trzecią mieszkańców. Jak twierdzi łódzki oddział NFZ, taka ilość deklaracji wpłynęła do ośrodka, a to oznacza, że pozostali mieszkańcy leczą się w innych poradniach. Łódzki NFZ dodaje, że nie ma żadnych sygnałów od mieszkańców o braku dostępności do lekarza POZ.

O sytuacji, w imieniu mieszkańców gminy, poinformowała nas jedna z mieszkanek Rzeczycy (imię i nazwisko do wiadomości red.). - Jeden lekarz na gminę, to zdecydowanie za mało - twierdzi kobieta. - Musimy jeździć do przychodni do Nowego Miasta, by się leczyć, a to jest uciążliwe. W dodatku jeden lekarz nie jest w stanie przyjmować pacjentów non - stop - dodaje.

Połowa mieszkańców leczyła się poza gminą Rzeczyca
O szczegóły sprawy zapytaliśmy w łódzkim oddziale NFZ.
Jak wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy ŁOW NFZ, 30 czerwca SP ZOZ w Nowym Mieście wystąpił do oddziału NFZ w Łodzi o rozwiązanie umowy na realizację świadczeń gwarantowanych w zakresie POZ w części dotyczącej lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a także pielęgniarki, położnej i pielęgniarki szkolnej w Rzeczycy na ul. ks. J. Kitowicza 12.
- SP ZOZ uzasadnił wniosek wypowiedzeniem przez Gminę Rzeczyca umowy dzierżawy przez SP ZOZ budynku, w którym udzielane były wskazane świadczenia - tłumaczy Anna Leder. - Ale 10 czerwca wpłynął wniosek Przychodni Rodzinnej Mariusz Kuśmierski Michał Szymański o realizację świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej w Rzeczycy. Poradnia zawarła umowę najmu z wójtem Gminy Rzeczyca.

Jak dodaje, przychodnia rodzinna spełniła wszystkie warunki niezbędne do realizacji świadczeń w tym miejscu m.in. wykazała do realizacji świadczeń dwóch lekarzy, którzy zapewniają dostępność w poradni POZ w godzinach 8-18. Poradnia ma 2 lekarzy i rozpoczęła swą działalność w tym miejscu od 1 lipca 2019 r. - Zatem mieszkańcy gminy mieli zapewnioną stałą opiekę poradni POZ w tym samym miejscu - podkreśla rzeczniczka NFZ i dodaje, że mieszkańcy powiatu tomaszowskiego nie muszą się obawiać, że nie będzie miał ich kto leczyć.

Gmina Rzeczyca liczy 4,6 tys. mieszkańców. Jak podaje łódzki NFZ, SPZOZ Nowe Miasto w czerwcu 2019 r. obejmował opieką połowę mieszkańców. - Tak wynika z deklaracji złożonych przez pacjentów. To znaczy, że połowa mieszkańców leczyła się – z własnego wyboru – poza gminą - podkreśla Anna Leder.
Z kolei Przychodnia Rodzinna M. Kuśmierski.- M. Szymański w lipcu obejmowała opieką jedną trzecią mieszkańców gminy.

Jak wylicza łódzki oddział NFZ, obecnie ze świadczeń lekarza POZ w gminach w powiecie tomaszowskim można skorzystać w 14 miejscach.
- Nie mamy żadnych sygnałów od mieszkańców o braku dostępności do lekarza POZ - mówi Anna Leder. - Ponadto do NFZ w każdej chwili może zgłosić się poradnia, która chce taką opieką objąć mieszkańców, jeśli tylko spełni wymagane warunki podpisywana jest umowa z NFZ.
Aktualnie nikt nie informował NFZ o zamiarze utworzenia dodatkowego miejsca realizacji świadczeń zarówno w gminie Rzeczyca, jak i w innych gminach w powiecie tomaszow­skim. Nie wpłynęły też żadne informacje o zamiarze zamknięcia placówek podstawowej opieki zdrowotnej na tym terenie.
- Prosimy, aby uwagi dotyczące jakości i dostępności opieki na terenie gminy czy powiatu zgłaszać do delegatury ŁOW NFZ w Piotrkowie Trybunalskim - dodaje rzeczniczka NFZ.

Lekarz wznawia leczenie w Skórkowicach
Wiejski Ośrodek Zdrowia w Skórkowicach w gminie Żarnów znów będzie leczył mieszkańców gminy. Ośrodek był nieczynny po tym, jak w czerwcu na emeryturę odszedł pracujący tam lekarz.
Jak poinformował Urząd Gminy w Żarnowie Ośrodek Zdrowia w Skórkowicach wznowił swoją działalność od czwartku, 1 sierpnia.
- Kilkutygodniowa przerwa związana była z odejściem na emeryturę lek. med. Mieczysława Gralca - tłumaczył UG w Żarnowie. - Wreszcie Ośrodek Zdrowia w Skórkowicach został otwarty, a będzie tam funkcjonować podmiot świadczący usługi medyczne w ramach publicznej służby zdrowia, podległej szpitalowi w Opocznie.
Pacjentów będzie przyjmował lekarz z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Paradyżu.
w każdy wtorek i czwartek w godz. 12 - 15.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto