Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowa interwencja Straży Miejskiej

A. Winiarska/UM Radom
Fot. Straż Miejska
W środę 30 czerwca Straż Miejska w Radomiu otrzymała zgłoszenie od mieszkańca osiedla Południe, że przy ul. Zamoyskiego za garażami rośnie bardzo toksyczna roślina o nazwie Barszcz Sosnowskiego. Patrol na miejscu potwierdził kilkumetrową roślinę, zabezpieczył miejsce przed dostępem osób postronnych oraz poinformował Zakład Usług Komunalnych o konieczności wycięcia trującej rośliny. Roślina jest bardzo niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Pracownicy ZUK-u usunęli trującą roślinę.

To pierwsze w tym roku tego typu zgłoszenie.

Straż Miejska apeluje, by w przypadku natknięcia się na barszcz sosnowkiego nie zbliżać się do niego, nie dotykać, ponieważ grozi to poważnym poparzeniem trudnym do wygojenia. Należy poinformować Straż Miejską, Policję lub administratora terenu.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.) - gatunek rośliny zielnej należący do rodziny selerowatych (Apiaceae Lindl.). Pochodzi z Kaukazu. Roślina trująca. Ma działanie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję, która zawiera furanokumaryny. Te szkodliwe właściwości ujawniają się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza.

U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi - zapalenie skóry (fotodermatozę), powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Uczulenie skóry podobne jest do oparzenia, w wyniku którego powstają trudno gojące się rany.

Morfologia
Łodyga: Dorasta od 1 do 4 m. Głęboko podłużnie bruzdowana, rzadko owłosiona (mocniej owłosione są ogonki liściowe).
Liście: Pierzasto-dzielne, składające się z dość szerokich i przeważnie tępo zakończonych odcinków. Dolne liście trójkątne, z podzieloną blaszką. Starsze pierzasto-dzielne z pochewkami. Po roztarciu wydzielają zapach kumaryny.
Kwiaty: Zebrane w gęsty i bardzo duży baldach. Kielich jest pięcioząbkowy. Korona ma 5 białych płatków, jeden słupek.

Zastosowanie i uprawa
Roślina uprawna - użytkowana jako pasza do karmienia bydła.

Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski w latach 50. Zaczęto go uprawiać jako roślinę paszową na skalę przemysłową w Małopolsce w latach 70. Jego uprawa szybko wymknęła się spod kontroli i rozprzestrzenił się samorzutnie w niektórych regionach Polski. Obecnie występuje na całym niżu Polski. Wywiera niekorzystny wpływ na gatunki rodzime (konkurencja i wypieranie). Z tego względu nie powinien być uprawiany na obszarach chronionych, a istniejące tam jego stanowiska powinny być mechanicznie (wykopywanie lub koszenie przed okresem kwitnienia) i chemicznie niszczone.

Źródło: Straż Miejska w Radomiu, wikipedia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto