Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy sprzęt dla szpitala w Bełchatowie od samorządu miasta

opr. mbf
Szpital w Bełchatowie kupił nowy sprzęt dzięki dotacji od samorządu miasta
Szpital w Bełchatowie kupił nowy sprzęt dzięki dotacji od samorządu miasta Miasto Bełchatów
Kolejną pomoc dla Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie przekazał samorząd miasta. Dzięki tym pieniądzom udało się kupić nowy sprzęt

Nowy sprzęt dla szpitala w Bełchatowie

Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie zyskał nowy sprzęt dzięki pomocy samorządu miasta. Dzięki dotacji z miasta placówka kupiła wideokolonoskop i tzw. sztuczną nerkę.

Wideokolonoskop, który został zakupiony pod koniec grudnia, służył będzie w Zakładzie Diagnostyki i Terapii Endoskopowej. Jak mówi dr n.med. Arkadiusz Mamos, kierownik Zakładu, sprzęt służy do badania jelita grubego. dzięki niemu można też wykonywać drobne zabiegi endoskopowe.

- Kolonoskopia to niezwykle ważne badanie w profilaktyce raka jelita grubego. Choroba ta przez wiele lat rozwija się bez żadnych objawów. Kiedy objawy się pojawią, to zazwyczaj stan chorego jest już mocno zaawansowany. Dlatego na każdym kroku zachęcamy pacjentów zdrowych, szczególnie tych po 50. roku życia, do wykonania kolonoskopii. W trakcie badania możemy także wykryć różnego rodzaju stany zapalne, uchyłki czy polipy. Gdy są one niewielkie, od razu w trakcie badania je usuwamy – mówi dr Arkadiusz Mamos.

Urządzenie jest bardzo nowoczesne, umożliwia diagnostykę całego jelita grubego i przewodu pokarmowego. Pozwala na uzyskiwanie bardzo dokładnego obrazu, z tzw. wymienna sztywność aparatu umożliwia wstawienie miękkich końcówek w miejscach, gdzie jest trudne przejście podczas badania. Jak mówi dr Arkadiusz Mamos, to poprawia komfort pacjenta.

Rocznie w Zakładzie Diagnostyki i Terapii Endoskopowej bełchatowskiego szpitala wykonuje się ok. 2 tys. kolonoskopii.

Dzięki dotacji z miasta szpital kupił też tzw. sztuczną nerkę. Aparat do hemodializy i hemodiafiltracji trafił do Oddziału Nefrologicznego i Stacji Dializ szpitala w Bełchatowie. To urządzenie pomagające ratować zdrowie i życie pacjentów z ostrą niewydolnością nerek.

To istotny zakup, bo pacjentów cierpiących na choroby nerek, przybywa. Jak mówią lekarze, dlatego ciągle potrzeba nowych aparatów.

- Jeden pozwala na wykonanie dializ u sześciu pacjentów w tygodniu - mówi Andrzej Uciński, zastępca kierownika oddziału. - Leczenie polega na cyklicznym wykonywaniu dializ. Konieczne jest przeprowadzenie trzech zabiegów w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątku lub wtorki, czwartki i soboty. Jedna dializa trwa zwykle od 3 do 4 godzin. W ciągu dnia jedna nerka oczyszcza zatem trójkę pacjentów. A sprzęt wciąż się zużywa. Dlatego tak bardzo cieszymy się z nowego aparatu, teraz bowiem będziemy mogli ratować życie kolejnej szóstki chorych.

Bełchatowska stacja dializ jest jedyną publiczną w regionie. Zapewnia leczenie nerkozastępcze nie tylko chorym z przewlekłą niewydolnością nerek, ale także tym z niewydolnością ostrą.

Z systematycznych dializ korzysta 80 chorych, każdego tygodnia trafiają tu też pacjenci z nagłymi przypadkami.

Szpital w Bełchatowie kupił nowy sprzęt dzięki dotacji od samorządu miasta

Nowy sprzęt dla szpitala w Bełchatowie od samorządu miasta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto