Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchodziliśmy Dzień Praw Zwierząt. Nasi Czytelnicy pokazali swoich ulubieńców [ZDJĘCIA]

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Fot. Agnieszka Madejka
22 maja swój dzień mają nie tylko pieski i kotki, ale i wszystkie zwierzęta hodowlane czy cyrkowe. To dzień, który przypomina nam, że wszystkie zwierzęta są istotami czującymi, zdolnymi docenić wartość swojego życia i przysługują im prawa - poszanowania, ochrony i opieki. Poprosiliśmy naszych Czytelników o pokazanie swoich ulubieńców. Obejrzyjcie naszą galerię, w której pojawia się także pająk, papużki, króliczki i oczywiście nasze ukochane czworonogi - koty i psy.

Dzień Praw Zwierząt nawiązuje do uchwalenia przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt. Stało się to 22 maja 1997 roku. Jej pierwszy artykuł podkreśla, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Ustawa o ochronie praw zwierząt daje możliwość organizacjom pozarządowym, wszelkim fundacjom działającym na rzecz praw zwierząt sprawdzania warunków bytowych zwierząt, interweniowania, w uzasadnionych przypadkach, gdy pozostawienie zwierzęcia dłużej u właściciela zagraża jego zdrowiu lub życiu – daje możliwość natychmiastowego odebrania zwierzęcia.

Za znęcanie się nad zwierzętami grozi kara więzienia do 3 lat lub grzywny do 100 tys. zł, a sąd może też orzec zakaz posiadania zwierząt.

Każdy właściciel ma obowiązek zapewnić zwierzętom m.in.:

  • pomieszczenia chroniące przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała. W praktyce oznacza to, że pies musi mieć budę – bez metalowych elementów, drewnianą, dopasowaną do wielkości – nie może być za duża ani za mała. Pies musi się w niej swobodnie poruszać. Powinna być ocieplona, wyłożoną słomą (nie szmatkami). Nawet jeśli pies ma do dyspozycji komórkę, musi w niej być buda, bo pies nie jest w stanie ogrzać swoim ciałem całego pomieszczenia;
  • odpowiednią karmę – mięsną, zdrową. Suchy chleb, resztki obiadowe, coś starego i gnijącego nie jest odpowiednią karmą dla zwierząt;
  • stały dostęp do wody – świeżej, w czystej misce. Stały dostęp oznacza, że woda musi być ciągle w misce;
  • obowiązkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie psa w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Warto szczepić także przeciwko chorobom zakaźnym.

Jeśli właściciel nie zapewnia zwierzęciu tego niezbędnego minimum, dopuszcza się wykroczenia. Jeśli warunki, w jakich żyją zwierzęta, są rażąco złe i zagrażają zdrowiu lub życiu, zwierzę nie jest leczone, choć tego potrzebuje, jest bite, zastraszane lub jeśli ktoś je porzuci – to jest już przestępstwem znęcania się nad zwierzętami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto