MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Opis Obyczajów” czyli Boczarska i Karolak w Grudziądzu!

SZYMON SZAR
„Opis Obyczajów” czyli Boczarska i Karolak w Grudziądzu!
„Opis Obyczajów” czyli Boczarska i Karolak w Grudziądzu! CK Tetar
Już w najbliższą sobotę kolejna odsłona Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej. Na deskach CK Teatr zobaczymy „Opis Obyczajów” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w rolach głównych w Magdaleną Boczarską i Tomaszem Karolakiem.

Sztuka na podstawie tekstów ks. Jędrzeja Kitowicza, Henryka Rzewuskiego i cudzoziemców odwiedzających Polskę w czasach Stanisława Augusta.

12 kwietnia Teatr
„Opis Obyczajów” reż. Mikołaj Grabowski
Teatr IMKA (Warszawa)
godz. 18.00 bilety 90, 80 zł

Mecenasem Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej jest grupa ENEGRA.

Od Autora:
W programie do spektaklu "Opis obyczajów" w Teatrze STU (1990r.) pisałem: Spektakl "Opis obyczajów, czyli jak zwyczajnie wszędzie się mięsza złe do dobrego" jest pierwszą częścią cyklu tworzonego na podstawie "Opisu obyczajów za panowania Augusta III" i „Pamiętników, czyli historii Polski” księdza Jędrzeja Kitowicza. Cykl ten będzie trwał tak długo, aż wyczerpie się interesujący materiał u autora; warto bowiem dzisiejszemu Polakowi przyjrzeć się epoce saskiej, epoce przedrozbiorowej, epoce, w której stanowiliśmy sami o sobie i porównać owe obyczaje z dzisiejszymi. To nie tylko lekcja historii, ale przede wszystkim próba lekcji mądrości, bo przecież każdy naród jest tym mocny, że wie o sobie wszystko, że tego co wie nie ukrywa, wynosząc na ołtarze tylko lepszą swoją część.
Konsekwencją tych słów był powstały w roku 1995 "Opis obyczajów II, czyli jakoż sądząc rzeczy nie tak, jak być powinny, ale tak, jak się na świecie dzieją". Premiera miała miejsce w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Słowa napisane na początku lat dziewięćdziesiątych tkwiły we mnie każąc myśleć nad kolejnym "Opisem", bo materiał autora, do którego od czasu do czasu wracałem, kusił swoją mądrością, pięknością i śmiesznością. Czasem straszył i przerażał wnikliwością obserwacji, bo ks. Kitowicz, który choć starał się jak mógł tylko opisywać obyczaje, dramat tamtych czasów przeżywał namiętnie.

W tym spektaklu postanowiłem zderzyć jego namiętności (wspomagając się trochę Henrykiem Rzewuskim i fragmentami jego "Pamiątek Soplicy") z relacjami obcokrajowców zwiedzających nasz kraj w czasach stanisławowskich. Te dwa ścierające się punkty widzenia w stosunku do Polski i natury Polaka są kanwą tego spektaklu.

Z tego sporu wynika wiele - gorycz, śmiech, przerażenie, ból, czułość, głupota, niedorzeczność, mądrość, tkliwość; bo to wszystko toczy ze sobą nieustanny bój.
W Polsce wczoraj i dziś.

„Będę pisał, póki będę mógł, a w którym miejscu i czasie ustanę ten będzie końcem pracy mojej”. To niezwykle szczere wyznanie napisał, w brulionowej przedmowie, swoich Pamiętników, czyli Historii Polskiej ks. Jędrzej Kitowicz. Ambitny i pracowity, nie zabiegający o względy wielkich tego świata, chciał zostać wiernym i niezależnym świadkiem swoich czasów. Wbrew opiniom niektórych historyków, marzenie ks. Kitowicza spełniło się. Napisał dzieło wyjątkowo niezwykle, łączące planowość i systematyczność z umiejętnością operowania dygresją, która cechuje gatunek tak specyficzny dla naszej kultury, jakim jest gawęda szlachecka.

To „Opis obyczajów”, dokładny, wnikliwy, a nawet drobiazgowy. Badacze twórczości Kitowicza zachodzą w głowę, skąd przyszedł mu pomysł dzieła tak nowatorskiego, nie mającego właściwie żadnych wzorów.

Scenariusz: Mikołaj Grabowski
Reżyseria: Mikołaj Grabowski
Scenografia: Mikołaj Grabowski
Światło: Katarzyna Parczewska
Dźwięk: Antoni Rylke
Projekt graficzny: Wojtek Mejor
Fotosy: Marcin Wegner, Mariusz Nasternak
Muzyka: Zygmunt Konieczny

OBSADA:
Iwona Bielska
Wojciech Błach
Magdalena Boczarska
Mikołaj Grabowski
Oskar Hamerski
Tomasz Karolak
Andrzej Konopka
Olga Mysłowska
Urszula Popiel

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto