Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowina: Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w drodze ku samodzielności

Beata Hadas
Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Ostrowinie z filią w Jemielnej podsumował miniony 2019 rok.

Misją Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie z filią w Jemielnej jest zapewnienie jego mieszkańcom całodobowej opieki oraz zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych, opiekuńczych i społecznych w atmosferze serdeczności, troski z poszanowaniem prawa i godności osobistej, zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami życia społecznego. Mieszkańcy tworzą wspólnotę, w której obowiązuje wzajemny szacunek i troska o wspólne sprawy – informuje dyrektor ośrodka od września 2019 roku Marek Czarnecki. Każdy mieszkaniec ma prawo do zachowania swojej intymności oraz własnego stylu życia, nie naruszając praw innych mieszkańców. Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Ostrowinie jest domem dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, posiada zezwolenie wojewody dolnośląskiego z 19 kwietnia 2017 r. na 316 miejsc, w tym 72 miejsca dla kobiet w Jemielnej.

Jaki był miniony rok w statystykach?
Jak informuje dyrektor, w dniu 20 grudnia 2019 roku w Ostrowinie przyjętych było 218 mężczyzn i 24 kobiety. W Jemielnej mieszkają 72 kobiety. W ubiegłym roku w Jemielnej zmarło 8 kobiet, w Ostrowinie – 4 osoby. Dwie osoby w ubiegłym roku usamodzielniły się. Na własną prośbę przyjęto 8 osób w Jemielnej i 4 osoby w Ostrowinie. Na podstawie postanowienia sądu w Jemielnej przyjęto 4 osoby. Do innego DPS-u przeniesiono 3 osoby z Jemielnej.
Najwięcej jest osób w wieku 41-60 lat – w Ostrowinie 93 osoby, w Jemielnej – 37. W wieku 18-40 – w Ostrowinie jest 69, w Jemielnej – 15, w wieku 61-74 lata – w Ostrowinie 66, w Jemielnej 18, osób w wieku powyżej 74 lat w Ostrowinie jest 13, w Jemielnej 2. W statystykach dotyczących stopnia niepełnosprawności nie ma osób ze stopniem lekkim. W Ostrowinie przebywało w minionym roku 160 osób ze stopniem znacznym i 82 osoby ze stopniem umiarkowanym, a w Jemielnej – 55 osób ze stopniem znacznym i 17 z umiarkowanym.

Jak wyglądała sytuacja prawna podopiecznych w roku 2019? Ubezwłasnowolnionych były w Ostrowinie 174 osoby, w Jemielnej 54, częściowo ubezwłasnowolnionych było w Ostrowinie 6, w Jemielnej 2, nieubezwłasnowolnionych w Ostrowinie było 58, w Jemielnej 15 i w trakcie ubezwłasnowalniania w Ostrowinie 4, w Jemielnej 1.
– Współpraca PDPS z opiekunami prawnymi mieszkańców układa się dobrze, nie ma skarg z ich strony na sposób sprawowania opieki nad podopiecznymi przez PDPS - informuje dyrektor. – W przypadkach nieprawidłowej współpracy z opiekunem prawnym, PDPS wnioskuje do sądu o zmianę opiekuna. Opiekunowie prawni będący pracownikami w wyniku motywacji dyrektora placówki składają wnioski o wypłacanie i wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji, Sąd Rodzinny w Oleśnicy, po analizie wkładu pracy w realizację zadań opiekuna, przychyla się do wniosku i przydziela opiekunom wynagrodzenie od 50 do 200 zł miesięcznie.

Koszt utrzymania mieszkańca w PDPS w Ostrowinie wyniósł w roku 2019: 3500 zł miesięcznie. Jak poinformowała Małgorzata Przybyłek, w ośrodku zatrudnionych było 208 osób, w tym 163 w Ostrowinie. 31 osób spośród personalu posiada wykształcenie wyższe i studia podyplomowe. Najwięcej, bo 58 osób, posiada wykształcenie średnie zawodowe.

Jeżeli chodzi o naukę i wychowanie przez doświadczenia życiowe – zajęcia prowadzone są w grupach danego oddziału przez opiekunów i terapeutów. Polegają na nauce, wyznaczaniu i nadzorowaniu wykonywania przez mieszkańców zadań z obszaru życia codziennego.

W jednostce przebywa dwóch mieszkańców z problemami komunikacyjnymi – są to osoby głuchonieme, i mają oni do dyspozycji zastępcę kierownika działu z Jemielnej – wykładowcę ze znajomością języka migowego. Innowacją w skali kraju jest funkcjonowanie przy PDPS Spółdzielni Socjalnej „Pasja”, która zatrudnia rotacyjnie mieszkańców i mieszkanki PDPS do pracy terapeutycznej - to usługi pralnicze i szwalnicze. Zajęcia prowadzone są przez mentora.

Placówka posiada tzw. mieszkanie usamodzielnienia (wyremontowane skrzydło budynku pałacu), w którym prowadzone są zajęcia z zakresu samodzielności, w tym prowadzenia gospodarstwa domowego. W ramach czynności codziennych, w oddziałach, uczy się i wymaga od mieszkańców maksymalnej możliwej samodzielności. – Aby umożliwić naszym mieszkańcom poznanie świata, nabywanie doświadczeń społecznych, staramy się organizować jak najwięcej zajęć poza Domem, wycieczek po bliższej i dalszej okolicy - informuje dyrektor. – W czasie tych zajęć mieszkańcy uczą się poprawnych zachowań w miejscach publicznych, korzystania ze środków komunikacji i funkcjonowania różnych instytucji. Często wychodzą do kina, teatru, na wystawy.

Ulubioną i najczęściej wykorzystywaną formą socjoterapii są wyjazdy na zakupy do Oleśnicy. Mieszkańcy otrzymują do dyspozycji swoje środki finansowe i dokonują zakupów według własnego uznania. Oczywiście wybory kontrolowane są przez opiekunów, jednakże możliwość samodecydowania o sobie jest podstawowym miernikiem sukcesu tej metody. Działania w zakresie usamodzielnienia są ograniczone przepisami prawa - dodaje dyrektor. Mieszkańcy - zgodnie z przepisami, zameldowani są w PDPS na stałe - kwalifikujący się do usamodzielnienia, nie mają możliwości pozyskania mieszkania, wynajęcie lokum nie mieści się w możliwościach finansowych. W roku 2018 15 mieszkańców uczestniczyło w projekcie PCPR w Oleśnicy „Aktywni i samodzielni”, dzięki czemu pozyskali oni wiedzę i umiejętności praktyczne z obszaru utrzymywania czystości pomieszczeń i utrzymywania terenów zielonych. PCPR w Oleśnicy bardzo mocno wspiera mieszkańców PDPS w procesie rozwijania samodzielności. Aż 174 mieszkańców w Ostrowinie posiada środki w banku, w Jemielnej to 35 osób. 68 osób posiada subkonto w DPS-ie w Ostrowinie, a w Jemielnej - 37.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto