Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie są najstarsze osiedla z blokami wielkiej płyty w Poznaniu. Ile lat jeszcze wytrzymają? Możecie być zaskoczeni

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
Które osiedla z blokami z wielkiej płyty w Poznaniu są najstarsze? Sprawdź ranking w naszej galerii >>>
Które osiedla z blokami z wielkiej płyty w Poznaniu są najstarsze? Sprawdź ranking w naszej galerii >>>Łukasz Gdak
Osiedla z blokami z wielkiej płyty to symbol czasów PRL i krajobraz wielu miast w Polsce. Charakterystyczne budynki, choć często krytykowane, mają swoją niepowtarzalną historię i znaczenie. Które osiedla z blokami z wielkiej płyty w Poznaniu są najstarsze? Sprawdź ranking w przygotowanej przez nas galerii zdjęć.

Historia osiedli z wielkiej płyty w Polsce

Budowa bloków z wielkiej płyty rozpoczęła się w Polsce w latach 60. XX wieku. Było to efektem gospodarczego boomu, który pozwolił na masową produkcję elementów budowlanych. Bloki z wielkiej płyty były szybkie do postawienia i relatywnie tanie, co czyniło je idealnym rozwiązaniem dla szybko rosnącej populacji miejskiej.

Budynki te były często krytykowane za swój monotonny wygląd. Każdy blok był praktycznie identyczny, co przyczyniało się do anonimowości i braku indywidualności. Jednakże, pomimo tych wad, bloki z wielkiej płyty miały również wiele zalet. Były one trwałe, łatwe do utrzymania i oferowały rozsądne warunki mieszkaniowe dla wielu rodzin.

Początki osiedli z wielkiej płyty w Poznaniu

W latach 60., 70. i 80., wraz z dynamicznym rozwojem Poznania, zaczęto masowo budować nowoczesne osiedla mieszkaniowe z wielkiej płyty. Był to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na niedrogie i funkcjonalne mieszkania dla szybko rosnącej populacji miasta.

Pierwszym osiedlem z wielkiej płyty w Poznaniu było osiedle Piastowskie na Ratajach. Powstało pod koniec lat 60. Do dziś jest to największe ratajskie osiedle.

W kolejnych latach powstały kolejne osiedla wielkopłytowe na Ratajach, Winogradach i Grunwaldzie.

Zobacz także: Kiedyś symbol nowoczesności, dziś ruina. Tak teraz wygląda opuszczona elektrownia w Poznaniu

Wielka płyta dziś i w przyszłości

Dziś, po ponad pół wieku od ich powstania, bloki z wielkiej płyty nadal dominują w krajobrazie miejskim w Polsce. Wiele z nich przeszło modernizację, ale mimo to wciąż są one symbolem epoki, w której powstały.

Debata dotycząca przyszłości bloków z wielkiej płyty jest złożona. Z jednej strony, wiele z tych budynków wymaga pilnej modernizacji. Z drugiej, ich dekonstrukcja i zastąpienie nowymi budynkami może być kosztowna i skomplikowana logistycznie. Jednakże, niektóre bloki mogą nie nadawać się do remontu. W takich przypadkach, dekonstrukcja i zastąpienie nowymi budynkami może być jedynym wyjściem. To jednak rodzi pytanie o los mieszkańców i możliwość utrzymania społeczności, które przez lata wykształciły się wokół tych bloków.

Eksperci zapewniają, że większość budynków z wielkiej płyty w Polsce jest w dobrym stanie. Pod warunkiem wykonywania niezbędnych prac modernizacyjnych można przedłużyć ich żywotność do 100-120 lat, a zatem nawet do roku 2080.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Turystyczna Wielkopolska - Pleszew i Jarocin:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Takie są najstarsze osiedla z blokami wielkiej płyty w Poznaniu. Ile lat jeszcze wytrzymają? Możecie być zaskoczeni - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto