Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paweł Franka: Za 200 tys. zł można wybudować lotnisko dla modelarzy a nie port lotniczy

Beata Samulska
Paweł Franka nie widzi szans rozwoju Lotniska bez solidnego dofinansowania spółki
Paweł Franka nie widzi szans rozwoju Lotniska bez solidnego dofinansowania spółki Beata Samulska
Prezes spółki Lotnisko z Oleśnicy Paweł Franka złożył w piątek na ręce Zarządu Powiatu Oleśnickiego rezygnację z pełnionej w spółce funkcji. Poniżej publikujemy pismo skierowane do zarządu, jedynego wspólnika Lotniska Oleśnicy Sp. z o.o.

Pismo Pawła Franki:

Oświadczam, iż niniejszym rezygnuję z funkcji Prezesa Zarządu oraz z funkcji Członka Zarządu spółki Lotnisko Oleśnica spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ze skutkiem na dzień 03. czerwca 2013 r., co pozwoli wyłonić nowy zarząd spółki.

Bezpośrednią przyczyną mojej rezygnacji jest brak finansowania Spółki z kapitałów własnych w odpowiedniej wysokości, co jest konieczne do realizacji podstawowego celu w jakim zawiązano Spółkę, tj. utworzenia lotniska cywilnego. Według stanu wiedzy Zarządu Spółki na dzień dzisiejszy do założenia lotniska cywilnego o ograniczonej certyfikacji konieczny jest kapitał w wysokości 30 mln PLN. Zgodnie z Aktem Darowizny na podstawie którego nieruchomości przejął Powiat Oleśnicki lotnisko powinno powstać do 11. września 2015 r. Zostało zatem 27 miesięcy na wykonanie tego warunku. Gdyby rozpocząć w dniu dzisiejszym przygotowania do rozpoczęcia procedury rejestracji lotniska, to istnieją szanse na dotrzymanie terminu. Pomijając koszt wykonania takiej dokumentacji, który jest na poziomie 1,5-3,3 mln PLN, to udzielenie zamówienia wykonawcy możliwe jest tylko w trybie przetargu nieograniczonego z uwzględnieniem rygorów prawa UE, co przeciąga cały proces na tygodnie i miesiące uwzględniając odwołania oferentów. Nie ma czasu na zwłokę w działaniu.

Bez kapitału własnego o wspomnianej wysokości wszelkie próby realizacji podstawowego celu są z góry skazane na niepowodzenie. Konsekwencją tego jest fakt, iż Powiat Oleśnicki, wydawszy pieniądze podatników, dołączy do grona samorządów, które będą zmuszone zwrócić nieruchomości do Skarbu Państwa.

Dla dobra podatników Spółka powinna być rozwiązana jak najszybciej.

Ogromny dynamizm działania Pana Starosty, to zawiązanie Spółki i nadanie jej tytułu do siedziby nie w 7 dni, a w 7 miesięcy, wyjątkowy profesjonalizm nakazał mu nie przeprowadzanie elementarnych analiz kosztów, co kosztowało budżet Powiatu 288 tys. PLN dodatkowo, gdyż Spółce w organizacji potrzebna jest siedziba o powierzchni 30 m2, a nie 340 ha. Dalej, biznesowe doświadczenie Pana Starosty doprowadziło do zwołania 3 Nadzwyczajnych Zgromadzeń Wspólników w ciągu 3. tygodni, co jest niechlubnym rekordem świata. Odnosząc się do kapitału zakładowego, to z całym szacunkiem, ale za 200 tys. PLN można wybudować lotnisko dla modelarzy w skali 1:72, a nie port lotniczy nawet o ograniczonej tylko certyfikacji.

Jedynym wyjściem dla Spółki byłoby natychmiastowe uzyskanie źródeł finansowania na poziomie 30. mln PLN. Finansowanie budowy lotniska z czynszu dzierżawnego od inwestorów jest mrzonką, gdyż chcąc uzyskać w ciągu roku kwotę 30 mln PLN należałoby wydzierżawić teren o powierzchni 150 ha, przypomnę, że jest on bez uzbrojenia, mediów, itd. po 2,1 PLN netto za 1 m2/m-c, co jest fantazją i pobożnym życzeniem. Osiągnięcie celu Spółki w takich uwarunkowaniach uważam za niemożliwe, a dla dobra podatników Spółka powinna być rozwiązana jak najszybciej.

Zobacz też

Rada nadzorcza odwołuje prezesa
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto