Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat oleśnicki. Kierowcy szarżują na drogach, a później się tego wypierają. Jak tłumaczą swoje przewinienia? (ROZMOWA Z POLICJANTKĄ)

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
Na kolejnych slajdach przedstawiamy statystyki dot. pijanych kierowców
Na kolejnych slajdach przedstawiamy statystyki dot. pijanych kierowców arch.
Kierowców, którzy stosują się do przepisów drogowych jest jak na lekarstwo. Nie ma dnia, żeby policyjne statystyki nie wzbogacały się o kolejne nazwiska. Nie zapięte pasy, nadmierna prędkość, jazda na podwójnym gazie. To niestety najczęściej występujące przewinienia. Jak tłumaczą się kierowcy, którzy wpadną w ręce policji w powiecie oleśnickim? Co mówią, gdy zdarzy się wypadek, a wina jest niemal oczywista?

Aspirant sztabowy Anna Załomska z Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Oleśnicy jako stróż prawa pracuje od 1999 roku. Dziś obowiązki wykonuje głównie w jednostce, ale przez lata służbę pełniła na ulicach naszego powiatu. Z kierowcami, którzy łamią przepisy prawa miała do czynienia niemal codziennie. - Pewne obrazy i słowa zostają z nami na długo - mówi pani Ania, która z łatwością wskazuje przykłady powodów dla których kierowcy łamią przepisy. "Spieszę się do rodzącej żony", "Mam pilną sprawę w pracy", "Panie władzo, ktoś na mnie czeka" - takich i podobnych przykładów można mnożyć. Niestety, jak mówi nasza rozmówczyni panuje także trend wyparcia.

Kierowcy przekonują, że prędkość, którą im przedstawiamy nie jest ich, oskarżają nas o fałszowanie wyniku pomiaru - mówi policjantka. Fałszować wyniki funkcjonariusze mają także w przypadku pomiaru trzeźwości.

Gdy lampka w alkomacie zaświeci na czerwono, co oznacza, że kierowca jest pod wpływem następuje ogromne zaskoczenie. - Kierowcy udają zdziwionych, stanowczo zaprzeczają. Mówią, że wynik musiał wyjść pozytywny bo zjedli dużo jabłek, płukali usta płynem z alkoholem lub jedli pralinki z procentową wkładką. Pada też zarzut, że urządzenie jest uszkodzone - wymienia Anna Załomska. Niestety, nie każdego kierowcę, który prowadzi niezgodnie z przepisami uda się ująć na czas, często podróż z nadmierną prędkością lub na procentach kończy się tragicznie.

- Wiele razy spotkałam się z przypadkiem, że kierowcy zrzucają winę na pasażera, który np. poniósł śmierć. Zarzucają też kłamstwo ratownikom, którzy wskazują kto był za kierownicą - mówi Załomska. Poza wyparciem i zrzuceniem odpowiedzialności często kierowcy nie rozumieją co się stało, tak jakby nie zdawali sobie przed zdarzeniem sprawy z tego, jak ich brawurowa jazda może się zakończyć

- Pamiętam wypadek na trasie S8 z udziałem młodego kierowcy. Wypożyczonym samochodem mężczyzna pędził z zawrotną prędkością aż wbił się w poprzedzający pojazd. Po wypadku mówił, że nie wiem jak do tego doszło, bo przecież jechał 120 km/h czyli tyle ile jest w tym miejscu możliwe - wspomina policjantka i podkreśla, że niestety wciąż nie brakuje kierowców, którzy siadają za kółko mimo wydanego zakazu. - Jeżdżą, a w przypadku kontroli udają, że nie wiedzieli, że nie mają uprawnień. To nagminne - ubolewa Załomska.

Ludzie się boją

Nasza rozmówczyni przyznaje, że choć świadomość ludzi jest większa, to wciąż strach bierze górę. Do Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy często napływają donosy z informacjami o pijanych kierowcach. Jak się jednak okazuje zgłoszenia te nie są przydatne.

Otrzymujemy informacje anonimowe, bardzo ogólnikowe, bez możliwości doprecyzowania - wyjaśnia funkcjonariuszka i podaje przykład: dostajemy sygnał, że czerwonym samochodem jeden z mieszkańców jeździ na działkę, tam spożywa alkohol i następnie wsiada w auto i wraca do domu.

- Mobilizujemy się, ale pomimo szczerych chęci nie jesteśmy w stanie dotrzeć tą drogą do kierowcy. Potrzeba tu więcej informacji, gdy chcemy to doprecyzować okazuje się np. że mail z którego wysłano anonim jest głuchy - opowiada nam Anna Załomska i zachęca do zgłaszania niepokojących zachowań na drodze. - Nie bądźmy bierni - apeluje policjantka.

W galerii zdjęć przedstawiamy statystyki z ostatnich lat przedstawiające liczbę zatrzymanych osób kierujących pod wpływem alkoholu i liczbę śmiertelnych ofiar na drogach.

Nietrzeźwi kierowcy w powiecie, statystyki policji:
2018 - 91 osób
2019 - 85 osób

Powiat oleśnicki. Kierowcy szarżują na drogach, a później si...

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto