Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik radzi: Nowe zasady segregacji śmieci

Kamil Gross
Naszym Czytelnikom doradza prawnik z Głogowa - adwokat Kamil Gross.

1 lipca 2017 r weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Rozporządzenie wskazuje, że selektywnie zbiera się następujące frakcje odpadów: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. Rozporządzenie wprowadza w całym kraju jednolite kolory pojemników na śmieci, w których będą składowane poszczególne odpady. I tak w pojemnikach koloru niebieskiego zbierane będą odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury. Pojemniki niebieskie będą oznaczone dodatkowo napisem „Papier”.

STRONA INTERNETOWA ADWOKATA KAMILA GROSSA

W pojemnikach koloru zielonego zbierane będą odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła. Pojemniki te będą oznaczone napisem „Szkło”. Jeżeli odpady szklane zbierane będą w podziale na szkło bezbarwne i szkło kolorowe, wtedy bezbarwne szkło będzie zbierane w pojemnikach koloru białego oznaczonych napisem „Szkło bezbarwne”, a szkło kolorowe w pojemnikach koloru zielonego oznaczonych napisem „Szkło kolorowe”. W pojemnikach koloru żółtego będą zbierane odpady metali, tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe. Pojemniki żółte będą oznaczone napisem „Metale i tworzywa sztuczne”. Odpady ulegające biodegradacji będą składowane w pojemnikach koloru brązowego z napisem „Bio”. W rozporządzeniu zadbano również o to, aby pojemniki na śmieci nie psuły walorów estetycznych miejsc, w których będą usytuowane. W tym celu wprowadzono zapis, zgodnie z którym, w przypadku, gdy pojemniki obniżą walory estetyczne przestrzeni publicznej, w której się znajdują, w szczególności w miejscach o znaczeniu historycznym lub przyrodniczym, dopuszcza się, aby pojemniki były pokryte odpowiednim kolorem tylko w części, jednak nie mniejszej niż 30% powierzchni pojemnika, a przy tym w sposób widoczny dla korzystających z pojemników. Wejście w życie rozporządzenia w dniu 1 lipca 2017 r. nie oznacza jednak, że w tym dniu zostaną wymienione wszystkie pojemniki na nowe. Gminy mają na to 5 lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia. W tym czasie gminy mają za zadanie dostosować pojemniki do wymogów rozporządzenia, albo zastąpić je nowymi pojemnikami spełniającymi te wymagania.

Jednakże pojemniki, które obecnie są wykorzystywane przez gminy, mają zostać oznaczone napisami, zgodnie z rozporządzeniem. Gminy mają na to 6 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Celem nowego rozporządzenia jest jak najefektywniejsze oddzielanie surowców od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Przetwarzać można tworzywa sztuczne i metale, papier, szkło i odpady biodegradowalne. Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach gospodarkę odpadami należy prowadzić w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz środowiska, w szczególności gospodarka odpadami nie może: powodować zagrożenia dla wody, powietrza, gleby, roślin lub zwierząt, powodować uciążliwości przez hałas lub zapach oraz wywoływać niekorzystnych skutków dla terenów wiejskich lub miejsc o szczególnym znaczeniu, w tym kulturowym i przyrodniczym. Ustawa wprowadza hierarchię sposobów postępowania z odpadami.

Przede wszystkim kładzie się nacisk na zapobieganie powstawaniu odpadów. Następnie na przygotowywanie odpadów do ponownego użycia, recykling, inne procesy odzysku oraz unieszkodliwianie. Odpady zbierane mają być w sposób selektywny. Odpady składuje się: na składowisku odpadów, w podziemnym składowisku odpadów, albo w obiekcie unieszkodliwiania odpadów wydobywczych. Ustawa wyróżnia trzy typu składowisk odpadów: składowisko odpadów niebezpiecznych, składowisko odpadów obojętnych oraz składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Ustawa zawiera także szereg przepisów karnych, m.in. karze aresztu albo grzywny podlega ten, kto prowadzi gospodarkę odpadami w sposób niezapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz środowiska.

Na stronie internetowej Ministerstwa Ochrony Środowiska http://naszesmieci.mos.gov.pl/sens-recyklingu możemy przeczytać w jaki sposób możemy przyczyniać się do jak najdalej idącego recyklingu. Wskazano tam m.in., iż przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach, a także zużyty sprzęt RTV i AGD. Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych), zorganizowanym przez gminę. Godziny otwarcia PSZOK można sprawdzić m.in. na stronie internetowej każdej gminy. Przechodząc do tego, w jaki sposób dokonywać selekcji przed wyrzuceniem śmieci należy odnieść się do konkretnych przykładów. Karton np. po mleku powinniśmy wyrzucić do pojemnika przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne. Słoik oczywiście należy wyrzucić do pojemnika przeznaczonego na szkło. Co ważne, pojemników takich jak np. słoiki nie musimy myć przed ich wyrzuceniem. Zostaną one umyte na dalszym etapie sortowania śmieci. Obierki warzyw i owoców najlepiej przeznaczyć na kompost. Jeśli nie posiadamy przydomowego kompostownika, powinniśmy wyrzucić je do pojemnika na odpady biodegradowalne (brązowym z napisem „BIO”). Bardzo często za niesegregowaniem śmieci ma przemawiać argument, że i tak wszystkie trafiają do jednego pojemnika i zostają zmieszane. Tymczasem nowoczesne śmieciarki wyposażone są w specjalne przegrody, do których trafiają poszczególne rodzaje odpadów. Jeżeli gmina nie dysponuje takim pojazdem, wtedy każdy rodzaj odpadów odbierany jest przez inny pojazd.

Segregowanie odpadów przynosi ponadto korzyści finansowe Jeśli będziemy pozbywać się odpadów jedynie w formie zmieszanej, rachunek za odbiór śmieci będzie wyższy. Jak dalej możemy przeczytać na stronie internetowej http://naszesmieci.mos.gov.pl/sens-recyklingu recykling pozwala na oszczędność energii, surowców i środowiska naturalnego. Na przykład każda wykorzystana ponownie szklana butelka to oszczędność energii potrzebnej do oświetlenia pokoju żarówką przez 4 godziny. Przetworzenie tony aluminium to oszczędność 4 ton boksytu i 700 kilogramów ropy naftowej. Poddane recyklingowi odpady to także mniej wysypisk. Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy. Dzięki recyklingowi szkła możemy ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody. Wprowadzając tylko jedną szklaną butelkę do wtórnego obiegu, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom pracy 100 watowej żarówki. Warto zmienić przyzwyczajenia i śmiecić mniej. Dzięki recyklingowi zmniejszamy zużycie surowców, których zasoby są ograniczone i emisję szkodliwych substancji do środowiska. Recykling to oszczędność ograniczonych zasobów naturalnych, a także zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko. Recykling to nie tylko odpowiednia segregacja odpadów.

Recyklingiem można nazwać szeroko rozumiane poczucie odpowiedzialności za naszą planetę przejawiające się w rozsądnym i jak najbardziej przyjaznym dla środowiska gospodarowaniu zbywanych przedmiotów. Zmieniając wyposażenie wnętrz, meble, ozdoby czy niechciane sprzęty elektroniczne, możemy najpierw sprawdzić, czy ktoś inny ich nie potrzebuje. Może nawet okazać się, że sprzęt elektroniczny czy mebel, który uważamy za bezużyteczny i bezwartościowy, przyniesie nam zysk. Służą temu np. liczne portale internetowe, za pośrednictwem których możemy sprzedawać i kupować używane przedmioty. Warto więc przed wyrzuceniem starej meblościanki, odkurzyć ją, zrobić chociażby jedną fotografię i wystawić na łamach portalu internetowego z ofertą sprzedaży. Często nic to nie kosztuje, oprócz poświęconych kilku minut, a może przysporzyć dodatkowego i niespodziewanego zastrzyku gotówki w domowym budżecie.

Źródło: 1) http://naszesmieci.mos.gov.pl/sens-recyklingu

2) rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów

3) ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach

STRONA INTERNETOWA ADWOKATA KAMILA GROSSA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto