Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program profilaktyki raka jelita grubego w powiecie oleśnickim (ZDJĘCIA)

KJ
fot. Powiat Oleśnicki
Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Starosta Powiatu Oleśnickiego Sławomir Kapica podpisali deklaracje do pilotażowego programu w zakresie profilaktyki raka jelita grubego. Urząd Marszałkowski wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii i samorządami województwa wspólnie postanowili stawić czoła problemowi rak jelita grubego i postawić na profilaktykę.

Program obejmuje swoim zasięgiem cały obszar Dolnego Śląska, a gminy dołączając do Koalicji gwarantują swoim mieszkańcom dostęp do bezpłatnych testów. Do programu przystąpiło już 13 gmin , którym przekazano 1350 testów. 358 testów zostało zbadanych, a 11% z nich dało wynik pozytywny, który kwalifikuje pacjenta do badania kolonoskopowego.

Do Programu przystępuje dany samorząd lokalny wyznaczając jednostkę, w której mieszkaniec może odebrać test. Może to być na przykład szpital, POZ, ale również urząd gminy lub inne miejsce. Tutaj nie są wymagane szczególne warunki przechowywania testów. Ważnym jest, że to wskazana przez samorząd jednostka podpisuje porozumienie z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Porozumienie zawierane jest na okres trzech miesięcy i opiewa na 100 bezpłatnych testów. W tym czasie jednostka zobowiązana jest do rozdysponowania testów między mieszkańcami danej gminy i odesłania ich do DCO we Wrocławiu. Jeśli wszystkie testy nie zostaną wykorzystane w tym terminie, podmiot zobowiązany jest do ich zwrotu do DCO, nie rodzi to żadnych innych konsekwencji. Możliwe jest również aneksowanie porozumienia na kolejny okres.

Takie właśnie porozumienie podpisano dziś z powiatem oleśnickim.

Program profilaktyki raka jelita grubego oparty jest na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest ilościowe oznaczenie krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Badanie na krew utajoną w kale jest badaniem, które pozwala na wykrycie ewentualnych zmian w jelicie grubym w sposób najmniej inwazyjny. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe – kolonoskopię. Mieszkańcy gminy odbierają bezpłatne testy z wyznaczonego przez gminę miejsca, a następnie wykonują badanie we własnym domu. Następnie pacjent zwraca próbkę wraz z wypełnioną ankietą, a jednostka przekazuje testy do Dolnośląskiego Centrum Onkologii, gdzie próbki są poddane analizie. Jeśli wynik testu jest pozytywny, pacjent otrzymuje informację gdzie może wykonać badanie kolonoskopowe, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków najbliższych miejscu jego zamieszkania. W ten sposób, jeśli wykryte zostaną zmiany nowotworowe, pacjent trafia na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej.

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:
Osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
Osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego
Osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Program profilaktyki raka jelita grubego w powiecie oleśnickim (ZDJĘCIA) - Oleśnica Nasze Miasto

Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto