Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rządowa tarcza antykryzysowa 3.0: Firmy otrzymają dopłaty do kredytów. "Rz": Pensje w dół o 10 proc., łatwiej będzie zwalniać pracowników

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Adam Jankowski/ Polska Press
Trwają ostatnie prace nad tzw. tarczą 3.0. Będzie to już trzeci w ostatnich tygodniach pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców. Będą oni mogli liczyć m.in. na dopłaty do kredytów. Rząd chce też uchronić polskie przedsiębiorstwa przed przejęciami przez zagranicznych inwestorów. Według "Rzeczpospolitej" nowa tarcza będzie ułatwiała właścicielom firm zwolnienia pracowników i obniżkę pensji. Rzecznik rządu zaprzeczył tym doniesieniom.

Projekt nowych przepisów (tzw. tarczy antykryzysowej 3.0), których celem jest łagodzenie gospodarczych skutków koronawirusa, ma w tym tygodniu przyjąć Rada Ministrów i być może Sejm.

„Rzeczpospolita" opisała niektóre projektowane zmiany. Zgodnie z nimi przedsiębiorcy dotknięci kryzysem będą mogli skrócić czas pracy zatrudnionych oraz obciąć ich wynagrodzenia o 10 proc., tylko na podstawie oświadczenia. Nie będą musieli konsultować obniżek z pracownikami ani działającymi w firmie związkami zawodowymi. "Gdyby takie rozwiązanie zastosowali wszyscy polscy przedsiębiorcy w stosunku do wszystkich zatrudnionych, mogliby zaoszczędzić 4 mld zł" - wyliczyła "Rz".

Druga projektowana zmiana dotyczy zwolnień. Pracodawcy mogliby rozstawać się z pracownikami poprzez... e-mail. Z projektu, do którego dotarła "Rz" wynika, że w pierwszej kolejności zwolnienia mogłyby objąć osoby z kilkoma źródłami przychodów, np. emerytów, rencistów czy rentierów, którzy wynajmują np. mieszkania.

Rzecznik rządu zapewnia jednak, że takie zmiany nie wejdą w życie. "Informacje medialne o ograniczaniu praw pracowniczych nie znajdą odzwierciedlenia w projekcie, który ma przyjąć rząd. Pracownicy i pracodawcy zgłaszają różne propozycje zmian. Procedujemy je w drodze dialogu. Warto chwilę poczekać zanim ogłosi się ich ostateczne przyjęcie" - napisał Piotr Müller.

Pewne są natomiast dopłaty do odsetek od kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorców. Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w ubiegłym tygodniu uruchomienie specjalnego funduszu dopłat do odsetek. - Jego celem jest przede wszystkim, aby przedsiębiorcy, którzy utracili płynność finansową, czyli zdolność do spłaty w terminie wymaganych zobowiązań oraz przedsiębiorcy zagrożeni utratą płynności w wyniku rozprzestrzenienia się pandemii COVID-19 mogli zostać wsparci z funduszu - mówiła, zaznaczając, że w tym i w przyszłym roku na dopłaty zostanie przeznaczone po ok. 270 mln złotych. - Banki komercyjne będą udzielać kredytów, a do odsetek dopłaci Bank Gospodarstwa Krajowego z budżetu państwa - wyjaśniała wicepremier Emiliewcz.

- Firmy będą mogły liczyć na wsparcie w spłacie odsetek. Mówimy zarówno o firmach małych i średnich, jak i o firmach dużych. Wysokość dopłaty będzie różniła się w zależności od wielkości firmy - zaznaczyła.

Zapowiedziała ona także ochronę polskich firm przed przejęciem przez fundusze spoza Unii Europejskiej. - Są to rozwiązania, które nie będą wymagały notyfikacji, ponieważ mówimy o przejęciach przez podmioty spoza obszaru UE i europejskiego obszaru gospodarczego. Tworzymy katalog dziedzin, które określamy jako dziedziny strategiczne dla interesu państwa. I w obszarze ustawy o strategicznym interesie państwa poruszaliśmy się tworząc te przepisy - wyjaśniła.

Zmiany mają zostać wprowadzone również w Prawie zamówień publicznych. - Pracujemy nad tym, aby wykonawcy i zamawiający mogli w łatwy i prosty sposób dokonywać, w odpowiedzi na zaistniałą epidemię, zmian w umowach i aby te zmiany nie obciążały kosztowo wykonawców - tłumaczyła wicepremier.

Rząd chce przyjąć rozwiązania, które pozwolą na obniżenie kosztów udziału wykonawców w procedurach przetargowych, a także poprawę ich płynności finansowej na etapie realizacji umowy o udzielenie zamówienia publicznego. Przewiduje się m.in.: zniesienie obowiązku żądania wadium w postępowaniach o szacunkowej wartości powyżej progów unijnych czy wprowadzenie obowiązku zapłaty wynagrodzenia w częściach lub udzielania zaliczek w przypadku dłuższych umów o udzielenie zamówienia publicznego.

Pod koniec kwietnia mają być znane szczegóły rządowego programu - bonu 1000 plus, które ma wesprzeć przedsiębiorców działających w branży turystycznej.

"Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Organizacja Turystyczna pracują nad koncepcją bonu 1000 plus. Na obecnym etapie konsultacje dotyczą formy, dystrybucji oraz wartości finansowania. Głównym celem programu 1000 plus będzie wsparcie finansowe polskiej branży turystycznej, m.in. turystów, organizatorów turystycznych, agentów turystycznych i innych podmiotów świadczących powiązane usługi turystyczne" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

"Naszym celem w Ministerstwie Rozwoju jest pomoc całej polskiej branży turystycznej w powrocie do normalności. Jest już wiele rozwiązań, pracujemy nad kolejnymi m. in. trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem bonu turystycznego, który byłby impulsem do podróżowania w Polsce" - przyznał niedawno w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

Rząd ma w najbliższych dniach przedstawić datę wprowadzenia drugiego etapu odmrażania gospodarki. Niewykluczone, że cały proces zostanie przyspieszony i np. otwarcie galerii handlowych zostanie przesunięte z trzeciego do drugiego etapu.

Kiedy gospodarka ruszy w pełni? - Nasz scenariusz bazowy zakłada, że na koniec czerwca. Ale też proszę tego nie traktować tego jako powrotu do stanu sprzed wybuchu pandemii. Nawet w sytuacji, gdy wszystkie sklepy zostaną otwarte w pełnym wymiarze, to i tak dalej będą obowiązywały różnego rodzaju restrykcje sanitarne. Nowa normalność w wielu miejscach będzie się różnić od tego, do czego się przyzwyczailiśmy przed kryzysem - przyznała w rozmowie z "Polską Times" wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto