Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Salowe w sycowskim szpitalu bez dodatków covidowych. "My też jesteśmy narażone na niebezpieczeństwo"

Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
fot. Beata Hadas-Haustein/arch.
Niedawno do naszej redakcji zgłosiła się jedna z salowych, która na co dzień pracuje w szpitalu w Sycowie. Chodzi o dodatek covidowy, który nadal wypłacany jest tylko i wyłącznie medykom.

Sprawę w imieniu pozostałych pracowników postanowiła nagłośnić jedna z salowych, która pracuje w sycowskim szpitalu. -Salowe, salowi, sanitariusze oraz sanitariuszki mają szeroki zakres obowiązków: od sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń przez transport pacjentów, a także materiałów do badań, po pomoc personelowi medycznemu. Codziennie narażamy swoje zdrowie - przekazuje nasza rozmówczyni.

Niestety opisywana przez nas sprawa ma także drugą stronę medalu. -Przełożona do samego końca utrzymywała, że pieniądze od rządu zostaną przelane na nasze konta. Tak się jednak nie stało - dodaje.

Jak do tematu odnosi się placówka?

Pracownicy pomocniczy zaangażowani w opiekę nad pacjentem Covid (+) nie otrzymali dodatku finansowanego z puli NFZ ze względu na obowiązujące przepisy. Dyrekcja Szpitala ustanowiła dodatek dla tych osób we własnym zakresie - przekazała Marta Kubiak, rzeczniczka PZS w Oleśnicy.

Jak dotąd wypowiedzi Przełożonej nie otrzymaliśmy.

Ogólnopolski problem

W styczniu na temat dodatków covidowych zrobiło się głośno w całym kraju. Minister dał lekarzom i pielęgniarkom dodatki za walkę z koronawirusem, ale zapomniał o personelu pomocniczym. -O pracy salowych, sanitariuszy, opiekunów medycznych w pandemii jest cicho - mimo iż przedstawiciele tych zawodów mają codzienny, bliski kontakt z zakażonymi pacjentami. Personel pomocniczy został pominięty w decyzji Ministerstwa Zdrowia dotyczącej dodatkowej gratyfikacji za zwalczanie epidemii - podaje portal rynekzdrowia.pl.

Nieformalna grupa Personel Pracowniczy w Ochronie Zdrowia napisała list do ministra Adama Niedzielskiego, w którym apeluje o dodatki także dla niej. Podpisało się pod nim ponad 5 tys. pracowników z całej Polski. -Poczuliśmy się potraktowani niesprawiedliwie. Salowe i salowi, sanitariuszki i sanitariusze, opiekunowie medyczni, sekretarki medyczne, rejestratorki oraz personel sprzątający również mają bezpośredni kontakt z pacjentem zakażonym COVID-19 – piszą w liście. Podkreślają, że pominięcie ich w dodatkach covidowych jest „krzywdzące i niesprawiedliwe”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto