Segreguj śmieci, bo tak taniej i lepiej dla środowiska

Artykuł sponsorowany

Od prawie dwóch lat mieszkańcy zbierają odpady komunalne według nowych zasad i coraz lepiej sobie z tym radzą. Segregacja śmieci idzie nam całkiem dobrze, zwłaszcza w domkach jednorodzinnych.
W Kielcach osoba, która segreguje śmieci płaci za ich odbiór i zagospodarowanie 9,50 złotych miesięcznie, natomiast mieszkaniec, który oddaje odpady zmieszanie musi podnieść większe koszty, bo 12 złotych miesięcznie.
-Selektywna zbiórka odpadów przyjęła się dobrze w osiedlach domków jednorodzinnych, gdyż tam między innymi nie ma anonimowości i każdy odpowiada za zawartość swoich worków i pojemników - przyznaje Magdalena Godlewska z Wydziału Zarządzania Usługami Komunalnymi Urzędu Miasta w Kielcach.
- W blokach i kamienicach jest problem z selektywną zbiórką, ponieważ odpowiedzialność jest zbiorowa i dopóki każdy indywidualnie nie podejmie trudu segregacji to zawsze będzie gorzej niż w domkach. Śmieci powinniśmy segregować nie tylko ze względów finansowych ale w głównej mierze dlatego, żeby chronić nasze środowisko naturalne. Dla mieszkańców, którzy są świadomi i chcą to robić, nie stanowi ona problemu.

*

Jak często odbierane są śmieci ?
Mieszkańcy domów jednorodzinnych mają do wyboru czarny pojemnik o pojemności120 lub 240 litrów i worki w kolorze żółtym, zielonym i brązowym, do których wrzucają odpowiednie rodzaje śmieci. Odpady z czarnego pojemnika odbierane raz na dwa tygodnie, worek żółty raz na dwa tygodnie, worek zielony raz w miesiącu
Natomiast spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe wrzucają poszczególne odpady do trzech rodzajów pojemników czarnego, żółtego i zielonego.

Odpady komunalne w osiedlach z blokami zbierane są do zbiorczych pojemników o pojemności 1100 litrów ustawionych w obrębie nieruchomości. Pojemniki opróżniane są według potrzeb tak, aby nie dochodziło do ich przepełniania. Zwykle jest to 3 razy w tygodniu.

Co wrzucamy?
Do pojemnika lub worka zielonego wrzucamy szkło opakowaniowe, jak butelki, słoiki i szklane opakowania po kosmetykach. Nie powinny tu trafić szyby okienne i samochodowe, szkło zbrojone, lustra, szklanki, kieliszki, szkło kryształowe, naczynia żaroodporne, fajans, porcelana, naczynia typu arco, doniczki, miski, talerze, okulary, żarówki, świetlówki, czy kineskopy.

Do pojemnika lub worka żółtego wrzucamy gazety, książki, katalogi, foldery reklamowe, prospekty, tekturę, torebki papierowe, papier pakowy, ścinki drukarskie, puste butelki plastikowe po napojach (typu PET), kosmetykach i środkach czystości (po szamponach, płynach do prania), plastikowe opakowania po żywności (kubki po jogurtach, margarynach), pojemniki z owoców, folie i torebki z tworzyw sztucznych, czyste kanistry plastikowe, opakowania stalowe i aluminiowe jak puszki, pudełka, folie i opakowania wielomateriałowe, jak kartony po sokach czy opakowania tetra pak.

Nigdy nie wrzucamy zatłuszczonego i brudnego papieru, puszek, z których wycieka tłuszcz, styropianu, tapet, kalki, papieru termicznego (między innymi paragonów), artykułów higienicznych, opakowań i butelek po olejach silnikowych oraz smarach, puszek i pojemników po farbach i lakierach, opakowań po środkach chwasto- i owadobójczych, zabawek, sprzętu gospodarstwa domowego i tworzyw piankowych.

Pojemnik czarny przeznaczony jest na inne odpady, takie jak odpadki z jedzenia, skórki, obierki, fusy z kawy czy herbaty, zużyte pieluchy, odpady higieniczne, czy zabrudzone puszki po konserwach rybnych.

Do worka brązowego wrzucamy odpady zielone, takie jak gałęzie, liście i skoszona trawa.

Ponowne użycie makulatury zmniejsza wycinkę lasów, a na wyprodukowanie jednej tony papieru potrzeba około siedemnastu ściętych drzew. Ponowne wykorzystanie plastiku pozwala zaoszczędzić duże ilości energii, a to sprawia, że mniej wykorzystujemy naturalne złoża węgla, gazu czy ropy naftowej.

*

Artykuł dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto