Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia odpadów w Sycowie nie, a co z magazynami?

KJ
KJ
To kolejny wątek, który nurtował lokalną społeczność. Po tym, jak magistrat wydał odmowną decyzję dotyczącą budowy spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnych, pod znakiem zapytania stała kwestia budowy magazynów na odpady. Firma z Żyrardowa prosiła o zajęcie stanowiska w tej kwestii. Burmistrz i na tą inwestycję nie wyraził zgody. Szczegóły poniżej.

Pod koniec minionego roku w Sycowie zawrzało. W trakcie prowadzenia procedury dotyczącej wydania decyzji środowiskowej na budowę spalarni odpadów medycznych i weterynaryjnych znaczna część mieszkańców wyrażała jasny sprzeciw wobec możliwości powstania takiej inwestycji. Dla samorządu był to bardzo ważny sygnał, który dodatkowo wzmocnił jednomyślną deklaracja sprzeciwu złożoną przez Radnych Rady Miasta, jak i władze samorządowe okolicznych gmin.

Ostatecznie magistrat wydał decyzję odmowną na budowę. A burmistrz podkreślał, że ze względu na wyraźne przesłanki, które mówią o braku możliwości powstania takiej inwestycji w Sycowie, decyzja Urzędu Miasta i Gminy w Sycowie jest jednoznaczna. Odmawiamy budowy spalarni na terenie naszej gminy. W tym i każdym innym miejscu - zaznaczał Dariusz Maniak.

Firma, która zabiegała o inwestycję w Sycowie od decyzji tej się jednak odwołała, a także wcześniej wystąpiła o pozwolenie na budowę magazynów. I na to burmistrz Dariusz Maniak nie wyraził zgody.

Magazyny na kółkach

We wniosku złożonym przez firmę z Żyrardowa wskazano m.in., że zbierane odpady magazynowane będą w dwóch mobilnych chłodniach, umieszczonych na podwoziu naczepy ciągnika siodłowego. A maksymalna ilość odpadów, która będzie mogła zostać zmagazynowana w tym samym czasie wynosi maksymalnie 8,666 Mg w każdej z chłodni, zaś maksymalna ilość odpadów magazynowana w ciągu roku nie przekroczy 500 Mg.

Jak czytamy w uzasadnieniu odmownej decyzji Burmistrz Miasta i Gminy Syców stoi na stanowisku, że w świetle przytoczonych przepisów oraz charakterystyki inwestycji, przedsięwzięcie planowane przez Wnioskodawcę jest przedsięwzięciem z zakresu gospodarowania odpadami, nie zaś przedsięwzięciem obejmującym obiekty produkcyjne, składy i magazyny. Fakt, że zbierane odpady magazynowane będą w dwóch mobilnych chłodniach, umieszczonych na podwoziu naczepy ciągnika siodłowego nie oznacza, że inwestycja z zakresu gospodarki odpadami może zostać zrealizowana na terenie, dla którego przewidziano przeznaczenie produkcyjne, składów i magazynów i który powinien być użytkowany wyłącznie zgodnie z tymże przeznaczeniem. Zdaniem magistratu zaplanowana inwestycja została zakwalifikowana jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

Nie ulega wątpliwości, że lokalizacja planowanego przedsięwzięcia jest niezgodna z ustaleniami mpzp. W takim przypadku, przepis art. 80 ust. 2 ustawy ooś obliguje Burmistrza Miasta i Gminy Syców do wydania decyzji odmownej(...). Po ustaleniu, że inwestycja jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania, tut. organ zaniechał podejmowania dalszych czynności wyjaśniających i wydał przedmiotową decyzję - czytamy dalej w uzasadnieniu decyzji.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto