Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach oraz występ zespołu muzycznego Chłopki

Lech Klimek
Lech Klimek
Muzycznie i literacko oddały głos swoim babkom i prababkom
Muzycznie i literacko oddały głos swoim babkom i prababkom Lech Klimek
W nietypowym jak na Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Gabryela w Gorlicach miejscu, bo w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach odbyło się spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach. Wstępem do rozmowy o kobietach wsi był koncert muzycznego Chłopki. Spotkanie odbyło się w ramach gorlickiej edycji XXIII Małopolskich Dni Książki Książka i Róża.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wybór miejsca na to spotkanie był bardzo słuszny, bo niewielkie biblioteczne sale nie byłyby w stanie zapewnić wszystkim chętnym możliwości uczestnictwa w tym wydarzenia. Zanim rozpoczęła się rozmowa o książce, która została uznana, przez największe polskie media za najważniejszą książkę 2023 roku wszyscy mieli okazję, by wysłuchać niezwykłego koncertu.

- Zespół tworzony jest przez trzy niezwykłe kobiety, Katarzynę Bednarz, Magdalenę Mayer i Joannę Zemanek - mówiła Joanna Kalisz-Dziki, dyrektor biblioteki. - Wnuczki i prawnuczki chłopek, czyli licznej grupy kobiet na polskiej wsi dwudziestolecia międzywojennego - dodała.

Katarzyna bednarz to wspaniały lutnik, Magdalena Mayer zawodowo zajmuje się tworzeniem i prowadzeniem stron internetowych a Joanna Zemanek to profesor na wydziale malarstwa ASP w Krakowie. Panie spotkały się kiedyś na Łemkowskiej Watrze w Zdyni i to spotkanie sprawiło, że powstał zespół muzyczny.

Ich teksty i muzyka nie przynależą do żadnego regionu Polski w rozumieniu tradycyjnym, są raczej sumą zasłyszanych oberków, mazurków, walczyków czy kujawiaków.

- Wszystkie teksty i melodie są naszego autorstwa, dałyśmy naszym babcią i prababcią głos, tak żeby to, czego nie one nie powiedziały my wyśpiewujemy - stwierdziła Joanna Zemanek.

Druga część spotkania była już w pełni literacka. Joanna Kalisz-Dziki rozmawiała z Joanną Kuciel-Frydryszak, z wykształcenia polonistka, z zawodu dziennikarka, przez lata związana z wrocławską prasą. Panie rozmawiały o książce, która stanowi zapis losów kobiet wiejskich z okresu dwudziestolecia między wojennego. To nie jest piękna opowieść o urokach życia na wsi, ale twarda relacja o biedzie, poświęceniu i nieraz poniżeniu, jakiego doświadczały nasza babki i prababki w swoim życiu. Tak naprawdę to lektura obowiązkowa, bo to statystycznie większość Polaków i Polek ma pochodzenie chłopskie, choć wielu z nas skutecznie wypiera ten fakt.

- Joanna Kuciel-Frydryszak mówi prawdę. Opisuje historię wsi biedą i głodem naszych babek i rozrywa nam serca. Wstrząsająca historia polskich kobiet. Moja babka była jedną z nich - stwierdza Izabela Kuna, polska aktorka, której wpis umieszczono na okładce książki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto