Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa w oleśnickich parafiach. Rozpoczyna się Wielki Post

KJ
Środa Popielcowa 2021. Popielcowa to jeden z najważniejszych dni w Kościele Katolickim. Popielec to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który trwa aż do Wielkanocy. Kiedy w tym roku wypada Środa Popielcowa? Sprawdźcie.

Środa Popielcowa to w kalendarzu chrześcijańskim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Kończy się karnawał, a rozpoczyna trwający 40 dni okres pokuty i nawrócenia. Jest to dzień, w którym obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków do trzech. W obrządku rzymskim w czasie mszy kapłan posypuje wiernym głowę popiołem. Tradycja ta sięga VIII wieku, a popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.

W Popielec obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) oraz post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia). W środę popielcową należy więc spożyć tylko jeden syty posiłek w ciągu dnia - drugim takim dniem jest Wielki Piątek.

W tym roku posypanie popiołu na głowy wiernych będzie się odbywało inaczej niż zwykle

Ze względu na pandemię konieczne będzie zastosowanie w kościołach dodatkowych środków bezpieczeństwa.

Oto dokładny opis obrzędu:

Po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, kapłan zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". Następnie kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta, potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo stosownie do okoliczności sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc. Zrezygnowano także z wygłaszania formuły z Mszału Rzymskiego do każdej osoby biorącej udział w obrzędzie. Słowa te padają tylko raz i kierowane są do wszystkich wiernych obecnych w kościele.

Zastosowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa ma zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Nadal w kościołach obowiązują ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Podobnie jak w innych miejscach publicznych, podczas mszy również należy zasłaniać usta i nos. Nie dotyczy to jednak osób sprawujących kult.

Limit osób w kościołach to 1 osoba na 15 m. kw. Konieczne jest również zachowanie dystansu co najmniej 1,5 m.

Jak w tym dniu odprawiane są nabożeństwa w oleśnickich parafiach?

NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy
Posypanie głów popiołem podczas każdej Mszy św, o godz. 7.00, 8.00, 9.00, 16.30 i 18.00

Parafia pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty
Msze Święte dla poszczególnych rejonów: o 6:15 Podzamcze, 7:00 Oleśnica Wschód, 9:00 Rynek, 16:30 Nowe Rataje, 18:00 Stare Rataje

Parafia NMP Fatimskiej w Oleśnicy
W tym dniu Msza Święta o godz. 8:00 i 18:00; w kościele w Bystrem o godz. 16:00

Parafia pw. św. Piotra i Pawła w Sycowie
Msze święte z obrzędem posypania głów popiołem w: Sycowie o godz. 6.30, 7.00, 9.00, 16.30 – dla dzieci i młodzieży i wieczorna o godz.18.00 w łączności z Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Św. Marku o godz. 16.00; w Ślizowie i w Działoszy o godz. 17.00.

Parafia Rzymsko-Katolcika pw. Matki Bożej Cżęstochowskiej w Sycowie
Msze św. połączone z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 8.00, 9.30, 17.30, 18.15 i 20.00. Po Mszy św. o godz. 18.15 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 20.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto