Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczne zdjęcia wiosennego Malsch z czasów koronawirusa. Jak radzą sobie partnerzy Sycowa? GALERIA

Beata Hadas
Fot. Christian Haustein
Obejrzyj zdjęcia wiosennego Malsch, partnerskiej dla Sycowa gminy w Badenii-Wirtembergii u podnóża gór Schwarzwaldu. Zdjęcia zostały wykonane w Wielki Piątek wieczorem oraz dziś rano. W Badenii-Wirtembergii nie ma zakazu spacerowania po terenach zielonych - parkach, bulwarach czy lasach. Nie możemy wybrać się na prawdziwy spacer, dlatego zapraszamy do wirtualnej wędrówki po uroczych zakamarkach naszej partnerskiej gminy. Warto przy tej okazji dodać, że zachorowalność w Malsch na covid-19 wyhamowuje. Do dziś, czyli 12 kwietnia, od pięciu dni utrzymuje się ta sama liczba chorych, czyli 21, rośnie natomiast liczba ozdrowieńców. Dziś jest to już 14 osób.

Od piątku 10 kwietnia Niemcy zaostrzyli reżim graniczny w związku z pandemią koronawirusa. Do RFN mogą nadal wjechać osoby udające się do pracy.

Od 10 kwietnia „podróżującym bez ważnego powodu nie wolno wjeżdżać do Niemiec” - przekazało biuro prasowe Ministerstwa Spraw Społecznych Saksonii. Oznacza to zakaz wjazdu ze względów turystycznych lub w celu odwiedzin. Choć zaostrzenia są inicjatywą federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, to za wprowadzenie kontroli odpowiadają landy. W przypadku granicy z Polską są to Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia.

Jak informuje Gazeta Prawna, zakaz nie obejmuje kierowców pojazdów towarowych i podróżujących przez Niemcy do innego kraju. Wjazd będzie możliwy także dla osób, które regularnie przekraczają granicę ze względu na pracę po stronie niemieckiej oraz dla pracowników sezonowych. W obu przypadkach na granicy trzeba będzie okazać umowę lub zaświadczenie zatrudnienia wydane przez pracodawcę.

W przypadku pracowników sezonowych pracodawca będzie miał obowiązek na 14 dni odizolować nowych pracowników od pozostałych zatrudnionych i zapewnić wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa, jak na przykład odpowiedni odstęp pomiędzy pracującymi i dostęp do środków dezynfekujących.

Polscy obywatele mieszkający na terenie Niemiec i wracający po 10 kwietnia z Polski do miejsca swojego zamieszkania będą musieli poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Powrót bądź przyjazd do Niemiec trzeba będzie zgłosić miejscowym władzom. Kto tego nie zrobi, może zostać ukarany grzywną w wysokości od 150 euro do 2000 euro. W czasie kwarantanny nie wolno przyjmować w domu gości; złamanie tej zasady kosztować może od 300 do 5000 euro.

Kwarantanna nie będzie obowiązywać m.in. kierowców ciężarówek, busów, pilotów, personelu medycznego, dyplomatów czy też członków personelu pokładowego samolotów, statków oraz pociągów podróżujących za granicę w związku z wykonywaniem swojej pracy.

Kwarantanna nie będzie konieczna także wówczas, gdy przyjazd do Niemiec nastąpi z istotnego powodu, jak np. pilny zabieg medyczny czy też jest związany z wykonywaniem prawa do opieki nad dzieckiem albo odwiedzinami u przebywającego w Niemczech małżonka.

Przepisy będą obowiązywać do 19 kwietnia.

Natomiast w środę po Świętach Wielkanocnych urząd kanclerski i premierzy krajów związkowych będą rozmawiać na temat rozluźnienia obostrzeń, które wprowadzono w Niemczech w związku z pandemią covid-19 – poinformowała w czwartek kanclerz Angela Merkel. Kanclerz dodała, że dynamika rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie RFN „nieznacznie opada".

„Widzimy na horyzoncie promyk nadziei, bo liczba nowych infekcji nie rośnie już tak szybko” - powiedział z kolei minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier. Podkreślił, że dzieje się tak dzięki ogromnej dyscyplinie obywateli. Natomiast premier Badenii-Wirtembergii Winfrid Kretschmann obawia się, że przedwczesne rozluźnienie obostrzeń mogłoby doprowadzić do drugiej fali pandemii. „Drugi shutdown byłby trudny do zniesienia" - powiedział.

W środę kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych będą debatować nad powrotem dzieci do przedszkoli i szkół. Polityka oświatowa leży w Niemczech w gestii krajów związkowych. Federalna minister edukacji Anja Karliczek wezwała rządy wszystkich 16 landów, by w obecnej sytuacji doszły do konsensusu i wypracowały jednolite kryteria powrotu szkół, żłobków i przedszkoli do normalnej pracy - informuje Tagesschau. Minister edukacji pochwaliła uczniów, rodziców i nauczycieli za doskonałe efekty czterotygodniowej edukacji w domach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto