Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Absolwentom szkół zawodowych jest łatwiej

Dawid Samulski
Ewa Mencel
Ewa Mencel Fot. Dawid Samulski
Rozmawiamy z Ewą Mencel, wicedyrektor ds. kształcenia zawodowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie.

Proszę przybliżyć nam najistotniejsze założenia, wprowadzonej ponad dwa lata temu, reformy szkolnictwa zawodowego.
Od 1 września 2012 r. nauka we wszystkich zasadniczych szkołach zawodowych trwa 3 lata. Szkoły zawodowe stały się placówkami, w których absolwent gimnazjum zdobywa konkretny zawód, łączy wiedzę teoretyczną z praktyczną i uczy się tych samych przedmiotów ogólnych jak w liceum ogólnokształcącym. W ten sposób efektywniej może planować dalszą karierę edukacyjną i zawodową, zgodnie z potrzebami rynku pracy, przygotowywać się do prowadzenia własnej firmy i oferować usługi zgodnie ze zdobytymi kwalifikacjami.

Czego konkretnie uczyć się będą tegoroczni absolwenci gimnazjum kontynuujący naukę w technikum lub w zasadniczej szkole zawodowej sycowskiego ZSP?
W zasadniczej szkole zawodowej i w technikum uczniowie będą mieli te same przedmioty ogólnokształcące w zakresie podstawowym. Przedmioty w zakresie rozszerzonym i przedmiot uzupełniający będzie realizowany tylko w technikum. Ponadto w technikum uczniowie będą się mogli kształcić w zawodach takich jak: technik ekonomista, technik handlowiec, technik mechanik oraz technik logistyk. W zasadniczej szkole zawodowej uczniowie mają do wyboru jeden z 76 zawodów, zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Warunkiem kształcenia jest przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu wystawione przez lekarza medycyny pracy oraz podpisana z pracodawcą umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Jak najważniejsza intencja przyświecała podziałowi zawodów szkolnych na kwalifikacje?
Podział przybliża kształcenie zawodowe do rzeczywistych potrzeb i oczekiwań pracodawców, a w ten sposób ułatwia absolwentom znalezienie pracy. Daje im także możliwość zdobywania dodatkowych kwalifikacji w innych zawodach. Potwierdzanie kwalifikacji będzie się odbywać w trakcie nauki w szkole poprzez zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie z zakresu danej kwalifikacji. W technikum uczeń będzie potwierdzał dwie lub trzy kwalifikacje w zależności od zawodu: technik ekonomista, technik handlowiec i technik mechanik – 2 kwalifikacje, technik logistyk – 3 kwalifikacje. Po każdym zdanym egzaminie uczeń otrzyma świadectwo potwierdzające kwalifikacje w zawodzie. Gdy zda wszystkie egzaminy i ukończy technikum, otrzyma dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Po ukończeniu technikum, jeśli potwierdzi wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie, otrzyma dyplom technika. Będzie mógł także przystąpić do egzaminu dojrzałości, a następnie kontynuować naukę na studiach wyższych. Będzie mógł również uzupełniać swoje wykształcenie o kolejne kwalifikacje w szkole policealnej lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

Na przykład...
Jeśli jest technikiem ekonomistą, to aby zostać technikiem rachunkowości będzie musiał potwierdzić tylko jedną kwalifikację A.36 (rozliczanie wynagrodzeń i danin publicznych), ponieważ technik ekonomista i technik rachunkowości mają jedną kwalifikacje wspólną A.35 (planowanie i prowadzenie działalności w organizacji). Wystarczy tylko, że zostanie słuchaczem kwalifikacyjnego kursu zawodowego. Wówczas będzie miał dwa zawody, dzięki którym szybciej znajdzie pracę. W trakcie nauki w technikum uczeń będzie odbywał praktykę zawodową, która jest organizowana w rzeczywistych warunkach, czyli u pracodawców w zakładach pracy.

Wiem, że zasadnicza szkoła zawodowa cieszy się coraz większą popularnością...

Wynika to stąd, że na zmieniającym się rynku poszukiwani są wyspecjalizowani pracownicy. W ramach kształcenia zawodowego w naszej ZSZ ściśle współpracujemy z Cechem Rzemiosł Różnych. Pracodawcy chętnie współpracują ze szkołą w zakresie kształcenia praktycznego, a uczniowie ich wybierają ponieważ mają możliwość późniejszego zatrudnienia.

Jak duży nacisk położony jest na kształcenie praktyczne w ZSZ?
Powiedziałabym – szczególny, ponieważ w ciągu trzech lat nauki obejmuje ponad 60 proc. całego czasu przeznaczonego na kształcenie zawodowe. Uczniowie przez 2 lub 3 dni w tygodniu, w zależności od zawodu, przebywają na zajęciach praktycznych u pracodawców, gdzie uczą się zawodu. Wszystkie nabywane umiejętności i kompetencje pomagają im później w swobodnym poruszaniu się na rynku pracy.

A jeżeli absolwent ZSZ będzie się chciał u was dalej kształcić?

Ma do wyboru różne ścieżki. Będzie mógł uzupełnić wykształcenie średnie w LO dla dorosłych i, jeżeli zda egzamin dojrzałości, może pójść na studia wyższe lub do jedynej dziś w powiecie oleśnickim publicznej szkoły policealnej dla dorosłych, na kierunkach: technik bezpieczeństwa i higieny pracy lub technik administracji. Drugą ścieżką jest zdobywanie dodatkowych kwalifikacji na kwalifikacyjnych kursach zawodowych organizowanych przez ZSP w Sycowie. Warto podkreślić, że nauka w szkole dla dorosłych i kwalifikacyjnych kursach zawodowych organizowana jest bezpłatnie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto