Syców: Dobra Widawa doradzi jak zdobyć pieniądze z Unii

Beata Samulska
W sycowskim biurze stowarzyszenia pracują same młody osoby z naszego regionu i okolic Oleśnicy. W środku dyrektorka biura Aneta Fiskies
W sycowskim biurze stowarzyszenia pracują same młody osoby z naszego regionu i okolic Oleśnicy. W środku dyrektorka biura Aneta Fiskies Beata Samulska
Jak wypromować produkt regionu czy napisać wniosek o pieniądze z Unii, doradzą pracownicy biura Dobra Widawa, które od września ubiegłego roku działa w Sycowie

Biuro Lokalnej Grupy Działania Dobra Widawa w nowym składzie funkcjonuje od grudnia ubiegłego roku, a działalność rozpoczęło we wrześniu. Swoją siedzibę ma w pokoju 51 w budynku urzędu gminy Syców, a otwarte jest od 7.30 do 15.30.

W ostatnim czasie asystentem do spraw koordynacji projektu został Sławomir Fluder z Międzyborza. Referentem do spraw administracyjnych została w listopadzie Agnieszka Kasina, a w styczniu przyjęto stażystkę Małgorzatę Strózik z Dziadowej Kłody. Dyrektorem biura jest Aneta Fiskies z Czernicy.

- Prowadzimy doradztwo w zakresie wypełniania wniosków i wszelkie prace związane z projektem - wyjaśnia pani Aneta. - Obsługujemy spotkania zarządu i rady stowarzyszenia, prowadzimy całą dokumentację.

Prezesem LGD Dobra Widawa od 2006 roku jest sycowianin Mieczysław Skuza, Aneta Fiskies jest jednocześnie wiceprezesem organizacji. - Dobra i Widawa to dwie rzeki, które przepływają przez teren kilku gmin - wyjaśnia szef organizacji. - Połączyły one w ramach inicjatywy Leader+ społeczników, rolników oraz samorządów tworząc w 2005 roku Partnerstwo Doliny Dobrej Widawy.

Inicjatorem założenia fundacji była gmina Długołęka. 10 stycznia 2006 roku powstała Lokalna Grupa Działania, która przyjęła nazwę Fundacja Dobra Widawa. Swym zasięgiem obejmowała osiem gmin: Długołękę, Czernicę, Dziadową Kłodę, Wilków, Bierutów, Oleśnicę, Dobroszyce i Syców. 28 lipca 2008 roku w Sycowie odbyło się zebranie założycielskie LGD Dobra Widawa, w którym wzięło udział 28 osób reprezentujących sektor publiczny, gospodarczy i społeczny.

Na spotkaniu tym podjęto decyzję o powołaniu stowarzyszenia, gdyż poprzednia forma prawna, jaką była Fundacja, nie dawała możliwości jednostkom samorządowym członkostwa w organizacji. Celem stowarzyszenia jest odtąd działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, mobilizowanie mieszkańców do udziału w ich rozwoju, upowszechnianie i wymiana informacji o inicjatywach, rozwój turystyki, edukacja ekologiczna, ochrona środowiska oraz wzrost wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego tego obszaru. Nadzór nad działalnością LGD sprawuje Marszałek Województwa Dolnośląskiego i to stamtąd do organizacji spływają unijne pieniądze.

Obecnie stowarzyszenie tworzy osiem gmin, 35 przedstawicieli organizacji społecznych i trzech przedsiębiorców. W każdej chwili do LGD może przystąpić każdy, kto wypełni zamieszczoną na stronie www.dobrawidawa.org deklarację. Owocem kilkumiesięcznej pracy liderów LGD, przedstawicieli gmin, Fundacji Dobra Widawa i konsultantów Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja jest Lokalna Strategia Rozwoju Partnerstwa Dobra Widawa przygotowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jest to kompendium wiedzy na temat oferty turystycznej regionu, sposobów podniesienia zasobności mieszkańców i ich integracji oraz wykorzystania zasobów środowiska. Mieszkańcy obszaru LGD od 2009 roku mogą ubiegać się o pomoc finansową w ramach: różnicowania w kierunku działalności nierolniczej (do przyznania łącznie ponad 1 mln zł), tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw (1,5 mln zł), odnowy i rozwoju wsi (4,8 mln zł), małych projektów (około 2,3 mln zł).

W przypadku odnowy wsi możliwa jest 75-procentowa refundacja kosztów kwalifikowanych. 30 procent zwrotu można otrzymać realizując mały projekt, a 50 procent realizując projekt nierolniczy. Aby gmina mogła działać w ramach odnowy wsi, musi wypracować Plan Odnowy Miejscowości. Indywidualni wnioskodawcy zobowiązani są przygotować m.in. ekonomiczny plan operacji.

Wzory wszystkich wniosków i formularzy są na stronie LGD, a w ich wypełnieniu mogą pomóc pracownicy biura. 25 stycznia Dobra Widawa ogłosiła konkurs na składanie wniosków o przyznanie pomocy w ramach wdrażania lokalnych strategii rozwoju - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, na małe projekty oraz odnowę i rozwój wsi.

Takie wnioski trzeba złożyć do 19 lutego. Drugim nurtem działalności LGD jest organizacja imprez promujących region, lokalny produkt i turystykę. W tym celu opracowano przewodnik turystyczny i mapę. Jest nadzieja, że dzięki współpracy z LGD skrzydła rozwinie Klub Turystyki Wodnej "Szekla" z Sycowa. - Chodzi nam o dążenie do wspólnego celu - wyjaśnia motywy działania Dobrej Widawy Mieczysław Skuza. - O zaoranie przysłowiowej miedzy, integrację, zmianę nawyków i likwidację uprzedzeń.

Pieniądze z Unii są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Potrzeba tylko odrobiny inicjatywy i dobrych chęci.

Robert Lewandowski inwestuje w branżę rolną

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie