Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców ma swojego generała brygady. Piłsudczycy na Jasnej Górze i obchody 5-lecia Okręgu (GALERIA)

IP
Sycowianin Włodzimierz Pacelt 23 sierpnia 2019 roku został mianowany na stopień generała brygady Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w historycznej sali rycerskiej w jasnogórskim klasztorze, tam, gdzie wierność narodowi polskiemu i Matce Boskiej ślubowali królowie polscy, hetmani idąc na wojnę z Turkami i Szwedami. Mariusz Kramarz z Komorowa został mianowany wówczas do stopnia pułkownika ZPRP. A dziś od godziny 11.30 w kościele pw. Piotra i Pawła oraz w sycowskim rynku i Parku Miejskim trwa uroczystość 5-lecia Okręgu Dolnośląskiego Związku Piłsudczyków RP w Sycowie.

Sycowscy piłsudczycy wzięli udział w piątej dorocznej, dziękczynnej pielgrzymce Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, a także odebrali z rąk prezesa ZPRP Stanisłąwa Śliwy nominacje ZP.

W spotkaniu na Jasnej Górze udział wzięło około 400 osób. - To moim zdaniem jest najpiękniejsze miejsce, wymarzone na awans - powiedział Włodzimierz Pacelt.

Przypomnijmy, że związek powstał z inicjatywy działaczy niepodległościowych, ludzi kultury, kombatantów i żołnierzy. Jego celem jest m.in. propagowanie czynu i myśli Józefa Piłsudskiego, kształtowanie postaw obywatelskich i patriotyczne wychowanie młodzieży.

– Marszałek Józef Piłsudski przyjechał do jasnogórskiego sanktuarium 20 października 1921 r., by podziękować za zwycięską wojnę z bolszewikami i zawierzyć Matce Bożej odrodzoną Ojczyznę – przypomniał Włodzimierz Pacelt.

– Wzorem marszałka Józefa Piłsudskiego my również tutaj pielgrzymujemy, przychodzimy co roku, modlimy się w intencji Ojczyzny, dziękujemy za wolną i umiłowaną Ojczyznę, ale również modlimy się w intencji Marszałka, jego żołnierzy legionistów, powstańców styczniowych – podkreślił Stanisław Śliwa, prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków.

Marszałek Józef Piłsudski przyjechał do jasnogórskiego sanktuarium 20 października 1921 r., by podziękować za zwycięską wojnę z bolszewikami i zawierzyć Matce Bożej odrodzoną Ojczyznę.

– Wzorem marszałka Józefa Piłsudskiego my również tutaj pielgrzymujemy, przychodzimy co roku, modlimy się w intencji Ojczyzny, dziękujemy za wolną i umiłowaną Ojczyznę, ale również modlimy się w intencji Marszałka, jego żołnierzy legionistów, powstańców styczniowych – podkreślił Stanisław Śliwa, prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków.

Z okazji 95. rocznicy dziękczynnej pielgrzymki Marszałka na Jasną Górę, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku jego czci. Jest ona umieszczona jest w Kaplicy Pamięci Narodu. Co roku podczas pielgrzymki pod tablicą składane są kwiaty.

Na Jasnej Górze przywoływana jest także postać żołnierzap, członka I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, kpt. Artura Wiśniewskiego. Legionista 4 listopada 1918 r. przejął klasztor z rąk austriackich zaborców. Tym samym Jasna Góra, jako jedno z pierwszych miejsc, stała się „skrawkiem” wolnej Ojczyzny.

– Naszą pasją jest Marszałek Józef Piłsudski. Mamy wielką determinację w dochodzeniu do prawdy, mówieniu o tym, jakie zasługi ma Marszałek dla Rzeczypospolitej – podkreślił Prezes Związku. Przypomniał, że Marszałek Piłsudski stworzył Wojsko Polskie, stworzył państwo polskie z trzech zaborów, wreszcie był naczelnym dowódcą zwycięskiej Armii Polskiej nad bolszewicką Rosją.

Gen. Stanisław Śliwa zauważył, że w Związku jest wielu nauczycieli historii, artystów, ludzi, których Marszałek pobudził do inspiracji, a także tych, w których Józef Piłsudski był zakorzeniony od wieku - to są synowie, wnukowie i prawnukowie Legionistów.

Członkowie Związku noszą mundury na wzór munduru Marszałka. – Postanowiliśmy przybrać mundury z tamtej epoki po to, żeby przybliżyć tamten okres. Doszliśmy do wniosku, że mówienie o Marszałku w tych mundurach jest dużo łatwiejsze i szybciej dochodzi do świadomości, szczególnie młodzieży, która lubi słuchać o Piłsudskim, o jego czynach, o jego życiu – wyjaśnił generał Związku Piłsudczyków.

Do Związku Piłsudczyków należy około 6 tys. osób działających także w Wiedniu, Wilnie, Witebsku i Malmoe. Z inicjatywy związkowców w ubiegłym roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, odsłonięty został w Brukseli pomnik Marszałka.

Podczas pielgrzymki odbyło się uroczyste poświęcenie i wręczenie sztandaru dla Okręgu Zachodnio-Północnego Związku Piłsudczyków RP w Świdwinie. To już 25. sztandar Związku w kraju. Podczas dorocznego spotkania miało miejsce również uroczyste wręczenie nominacji generalskich, oficerskich, odznaczeń i ryngrafów Związku Piłsudczyków RP.

W Kaplicy Matki Bożej odprawiona została msza św. w intencji Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, jego żołnierzy legionistów, powstańców styczniowych, kapelanów powstania styczniowego i kapelanów Legionów, a także członków Związku Piłsudczyków RP i ich rodzin. Eucharystii przewodniczył gen. dywizji Związku Piłsudczyków ks. Marian Próchniak, naczelny kapelan Związku. Mszę św. koncelebrował o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości.

Cele, jakie realizuje Związek Piłsudczyków, to m.in. upowszechnianie wiedzy o działalności i zasługach marszałka Józefa Piłsudskiego, kontynuacja idei Józefa Piłsudskiego w czasach obecnych, pielęgnacja tradycji patriotycznych i demokratycznych, opieka nad mogiłami uczestników walk o niepodległość, popularyzacja i propagowanie spaw obronnych, wpojenie młodzieży zasad patriotyzmu i miłości do ojczyzny, udział w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez władze wojskowe i samorządowe, prowadzenie prelekcji, pogadanek i spotkań w szkołach mających na celu nauki młodzieży zasad patriotyzmu i obywatelskiego wychowania.

Program obchodów 5-lecia
12.30 jubileuszowe uroczystości wojskowe z udziałem Namysłowskiej Orkiestry Dętej w sycowskim rynku
13.00 uroczysty przemarsz w akompaniamencie orkiestry do Parku Miejskiego oraz uczestnictwo w X Jarmarku Regionalnym w Sycowie (przewidziany piknik wojskowy z grochówką)
13.30 koncert Namysłowskiej Orkiestry Dętej oraz Radzowiczanek

Na podstawie ekai.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto