18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Mamy kolejnych Honorowych Obywateli

Dawid Samulski
Aleksandra Hołubecka-Zielnica
Aleksandra Hołubecka-Zielnica Dawid Samulski
Zostali nimi: Kurt Heinzler oraz Aleksandra Hołubecka Zielnica i jej mąż Krzysztof Zielnica. Uchwałę w tej sprawie sycowscy radni podjęli na sesji, która odbyła się 30 września

Kim są ci zacni ludzie, których zasługi dla miasta są tak wielkie i niepodważalne, że radni, na wniosek mieszkańców, postanowili nadać im tytuł honorowych obywateli Sycowa?
Kurt Heinzler to przewodniczący Komitetu Partnerskiego Syców-Malsch w Niemczech, od 1982 r. organizator i czynny uczestnik akcji pomocy humanitarnej dla naszej gminy. Materialnymi śladami aktywności 72-letniego Kurta Heinzlera w Sycowie są m.in.: liczni mieszkańcy korzystający z przywiezionej przez niego żywności, odzieży, środków czystości itp.; to wsparcie i pomoc w realizacji obwodnicy Sycowa; wsparcie dla sycowskiego szpitala (łóżka, sprzęt rehabilitacyjny, pościel); sprzęt rehabilitacyjny do wypożyczalni działającej przy parafii ewangelickiej; pomoc dla świetlicy socjoterapeutycznej (odzież, sprzęt AGD, elektronika, przybory szkolne), wsparcie remontu i przywrócenia do działania dzwonów na wieży kościelnej; organizacja spotkań partnerskich i wymiany kulturalnej.
Kurt Heinzler jest w Sycowie osobą powszechnie znaną , cenioną i szanowaną. Ma niezaprzeczalne i wieloletnie zasługi dla naszego miasta i gminy. O tym, jak bliskie są mu sprawy związane z Sycowem świadczy chociażby fakt, że bez zmrużenia oka gotów jest osobiście organizować zbiórki darów, ich segregację, przygotowanie do transportu, załadunek i osobiste prowadzenie pojazdu transportowego do Sycowa. Jest również zawsze do dyspozycji gdy przygotowywane są wnioski o dofinansowanie różnych przedsięwzięć kulturalnych.
Pierwszy jego kontakt z Sycowem, jak to często w życiu bywa, był przypadkowy. 26 października 1982 r. podczas przejazdu z pomocą humanitarną do Lublina, z powodu awarii jednego z samochodów, zmuszony był zatrzymać się w Sycowie. Dach nad głową i pomoc zaoferowała podróżnym rodzina Pietzonków z ul. Komorowskiej.
Państwo Zielnicowie to z kolei wnikliwi badacze pogranicza regionu dolnośląsko-wielkopolskiego, sprawdzeni kronikarze sycowskich dziejów, którzy swoimi licznymi publikacjami nie pozwalają zapomnieć o ziemi sycowskiej czasów powojennych, o nieistniejącym już zamku, jak i o samej rodzinie Bironów. Rezultatami swych poszukiwań dzielili się m.in. z czytelnikami Gazety Sycowskiej, w której ukazały się cykle publikacji: „Pamiętny styczeń 1945”, „Wojny po wojnie”, „Ostatnie dożynki”. W zeszłym roku wydali też arcyciekawy tomik „Były sobie zamki”.
Aleksandra Hołubecka-Zielnica urodziła się w kwietniu 1937 r. w Zamotyszczach na Wołyniu. Sześć lat później została wraz z rodzicami deportowana do Miodar koło Oleśnicy, skąd w styczniu 1945 r. przybyła do Wielowsi. Jest absolwentką sycowskiego LO, ukończyła Studium Nauczycielskie we Wrocławiu, a po dwóch latach pracy w szkole podjęła studia etnograficzne na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jej praca magisterska „Proces społecznej adaptacji i integracji ludności na Dolnym Śląsku na przykładzie wsi Dziadowa Kłoda w powiecie sycowskim” wydana została w publikacji „Wieś dolnośląska” , Wrocław 1970 r. Od września 1963 r. do czerwca 1965r. pracowała jako nauczycielka w Sycowie

i Wojciechowie Wielkim. Zainteresowała się wtedy historią swej małej ojczyzny. Dziś wraz z mężem mieszka we Wrocławiu.
Krzysztof Zielnica jest rok starszy od Pani Aleksandry. Urodził się w Wijewie. Jest etnologiem, afrykanistą, bibliografem, regionalistą. W latach 1959-1964 odbył studia z zakresu etnografii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Wrocławskim. Tamże w latach 1965-1969 odbył studia doktoranckie z zakresu etnografii Afryki. Praca magisterska „Tło etniczne trudności wewnętrznych Ghany” została opublikowana w czasopiśmie „Lud” ; dysertacja doktorska „Kształtowanie się świadomości etnicznej ludu Ewe ( pogranicze Ghany, Togo i Dahomeju) została nagrodzona i opublikowana w 1976 r. w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego. Obszerna bibliografia do tej pracy została w 1976 r. wydana w Wiedniu.
W tym samym roku odbył pobyt studyjny w zachodniej Afryce (Ghana, Togo, Górna Wolta, Mali, Wybrzeże Kości Słoniowej). W latach 1973-1976 adiunkt w Pracowni Polskiego Atlasu Etnograficznego IHKM PAN we Wrocławiu (opracowania kartograficzne z zakresu kultury materialnej i duchowej). W latach 1980-1981 Gastprofessor w Wissenschaftskolleg zu Berlin, gdzie pracował nad monografia poświęconą kontaktom Alexandra von Humboldta z Polską i Polakami. Obszerna kwerenda bibliograficzna i komentowana literatura przedmiotu ukazała się

w 1989 r. w wydawnictwie Dietrich Reimer Verlag Berlin. Sama monografia, która zajęła autorowi 20 lat pracy ukazała się w 2004 r. Wydawcą jest Akademia Nauk w Berlinie, z którą autor od wielu lat ściśle współpracuje, publikując tam swoje prace i wygłaszając referaty. Za powyższe dzieło , które otrzymało bardzo pochlebne recenzje, otrzymał w 2005 r. nagrodę indywidualną ówczesnego ministra edukacji narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto