Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Miasto wracało po wojnie do życia

Dawid Samulski
Widok na Syców z dzwonnicy. Kiedyś w oddali rozpościerał się zamek
Widok na Syców z dzwonnicy. Kiedyś w oddali rozpościerał się zamek Dawid Samulski
Pewnie niewielu wie, że równe 65 lat temu, w lutym, po raz pierwszy po wojnie uruchomiono w Sycowie wodociąg, a dzięki urządzeniom miejskiego tartaku, miasto zostało też oświetlone

Oprócz sieci wodno-kanalizacyjnej, poważnie zniszczona była również sieć elektryczna i gazowa.
Gazownia zaczęła funkcjonować dopiero w 1947 roku.

Zatem aż 64 lata system kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej musiał czekać na przebudowę, która rozpoczęła się 7 kwietnia zeszłego roku i dotyczyła ulic: Kępińskiej, 15-lecia, Szosy Kępińskiej i Polnej - łącznie 2954 m. Wykonawcą tego zadania zostało Przedsiębiorstwo Inżynierii Wodnej i Ochrony Środowiska z Oleśnicy, a koszt wyniósł 4 821 000 zł.

Wracając do historii, nominację na pełnomocnika rządu w powiecie sycowskim otrzymał w tamtym czasie Henryk Niekrasz, członek Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), a potem pierwszy starosta. Niekrasz dotarł do Sycowa na kilka dni przed zakończeniem wojny w gronie 11 osób, z którymi rozpoczął organizację władz miejskich i powiatowych. Przybył z zadaniem utrzymania dobrych stosunków z Komendanturą Wojenną i nawiązania kontaktów z miejscowymi Polakami. Miał także dokonać objazdu podległego mu terenu w celu oszacowania zniszczeń, stanu zasiewów i inwentarza przed rozpoczynającą się akcją osadniczą.

Obejmując władzę, Niekrasz 15 maja 1945 r. mianował Eugeniusza Czarnieckiego pierwszym burmistrzem Twardogóry, nominację na burmistrza Międzyborza 16 maja uzyskał Czesław Skrobański, a w Sycowie 1 VI 1945 r. Leon Pietruszak. Równolegle z administracją terenową 3 maja 1945 r. działalność w powiecie rozpoczęła Grupa Operacyjna Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, złożona z pełnomocników: Antoniego Lisowskiego i Juliana Marynowicza. Mieli oni zinwentaryzować zakłady przemysłowe i rzemieślnicze, ocenić stopień ich zniszczenia i postarać się o ich uruchomienie lub o zabezpieczenie przed dewastacją.

Uznano, że stosunkowo najlepiej przetrwały wojnę młyny i tartaki, z których wiele dość szybko udało się uruchomić. Niektóre gorzelnie przejęli Rosjanie i pracowały dopóty, dopóki starczyło surowca, potem uległy zniszczeniu i rozbiórce. Straty materialne w przemyśle rosły w wyniku szabru urządzeń i dewastacji budynków, ponieważ brakowało surowca, energii elektrycznej i ludzi do zagospodarowania obiektów. Spowodowały niemalże unicestwienie licznych wcześniej cegielni i przemysłu materiałów budowlanych.

Najszybciej rozwinął się przemysł przetwórstwa drzewnego i oraz stolarstwo w Twardogórze, która spośród miast w powiecie najmniej została zniszczona (około 30 proc.). 12 maja 1945 r. utworzono w Sycowie Komendę Powiatową Milicji i sieć jej jednostek terenowych. Pierwszym komendantem powiatowym został starszy sierżant Jan Nowicki.

- Korzystałem z książki "Syców i okolice od czasów najdawniejszych po współczesność" autrostwa Teresy Kulak i Wojciecha Mrozowicza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto