Syców: Nie jest nam obojętne środowisko w którym żyjemy

Mirosława BieleńZaktualizowano 
W Gminie Syców 96% mieszkańców zadeklarowało selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, co pokazuje, że nie jest nam obojętne środowisko w jakim żyjemy. Prawidłowa segregacja odpadów w naszych gospodarstwach domowych umożliwia ich powtórne przetworzenie.

Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi ma na celu zmiany naszych nawyków w stosunku do przyrody. Gospodarka odpadami jest istotnym elementem zarówno ochrony środowiska, stąd analizując zagospodarowanie odpadów należy rozważać nie tylko kwestie środowiskowe, ale i gospodarcze. Niewłaściwe postępowanie z odpadami może powodować zanieczyszczenie środowiska.

Segregując opakowania z papieru i tektury mamy wpływ na powstanie nowego papieru. Dzięki temu oszczędza się energię i nie trzeba wycinać nowych drzew. Każda tona selektywnie zebranej makulatury, to zaoszczędzonych 1 200 litrów wody i 17 drzew.
Segregując opakowania z tworzyw sztucznych i metali ( w tym opakowania kartonowe po napojach, mleku, sokach) i metali, należy pamiętać, że rozkładają się nawet tysiące lat i zaśmiecają nasze otoczenie. Opakowania kartonowe po płynnej żywności łatwiej jest wysegregować z pojemnika na tworzywa sztuczne niż z pojemnika na papier. Jeśli z kartonu wycieknie np. mleko lub sok nie utrudni to procesów przetwarzania odpadów opakowaniowych, ponieważ są one myte w procesie odzysku.
Segregując szkło kolorowe i bezbarwne ograniczamy zużycie surowców takich jak: piasek, soda, wapień, zmniejszamy zużycie wody i energii oraz obniżamy wielkość emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Segregując szkło przyczyniamy się do zmniejszenia masy odpadów kierowanych na składowiska. Dlaczego nie wrzucać szklanych talerzy, porcelany, ceramiki, luster, szkła okiennego, żarówek, lamp neonowych, reflektorów, doniczek, ekranów i lamp telewizyjnych – ponieważ każdy rodzaj szkła wymaga innej temperatury wytwarzania oraz ma inny skład chemiczny, stąd nie należy mieszać tych rodzajów szkła, co skutkuje negatywnie na proces produkcyjny.
Co zrobić z odpadami zielonymi z ogródków przydomowych?
Przy pielęgnacji naszych ogrodów zbiera się wiele odpadów zielonych. Najlepszy sposób zagospodarowania takich odpadów to umieszczanie ich w kompostowniku przydomowym. Kompostowanie w gospodarstwach domowych jest prostą, najtańszą i zgodną z naturalnymi procesami metodą zagospodarowania odpadów zielonych. Jeżeli jednak nie możemy lub nie chcemy posiadać kompostownika, wówczas skoszoną trawę, liście i gałęzie itp. można bez dodatkowych opłat i w dowolnej ilości dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdującego się w Sycowie przy ul. Wrocławskiej 8. Jednocześnie należy przypomnieć, że wyrzucanie odpadów zielonych do pojemnika na odpady zmieszane jest niedozwolone.
**Godziny otwarcia PSZOK:
- poniedziałek, środa, czwartek, piątek – od godz. 9.00 do godz. 15.00,

  • wtorek- od godz. 12.00 do godz. 18.00,
    - sobota – od godz. 9.00 do godz. 14.00.**

Co zrobić z odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi ?

Jeśli dokonujemy remontu, wówczas odpady budowlane i rozbiórkowe należy przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, bez dodatkowych opłat, jednak w ilości nie większej niż 1 m3 z nieruchomości rocznie. Odpady budowlano- remontowe nie wolno porzucać w lasach, na łąkach itd. Nie wolno umieszczać ich z innymi odpadami w pojemniku do odpadów zmieszanych oraz spalać.
Ponadto Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przyjmuje nieodpłatnie:
– zużyty kompletny sprzęt elektroniczny i elektroniczny,
– odpady wielkogabarytowe, chemikalia i opakowania po nich,
– zużyte baterie i akumulatory,
– przeterminowane leki i opakowania szklane po lekach,
– zużyte opony,
– zużyte oleje silnikowe i przekładniowe, filtry olejowe i paliwowe z samochodów osobowych,
– papier i tekturę,
– szkło bezbarwne i kolorowe,
– tworzywa sztuczne,
– opakowania z metali lub drobnych części metalowych,
– żużel i popiół,
– inne niebezpieczne odpady komunalne,
– odpady biodegradowalne, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji.
Pamiętaj, że PSZOK przyjmuje jedynie odpady komunalne. Jeśli jesteś przedsiębiorcą PSZOK nie przyjmie od Ciebie odpadów pochodzących z prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej.
Pamiętaj, że pracownik PSZOK nie wyjmuje przywiezionych odpadów z pojazdu, ale wskazuje miejsce, gdzie należy je donieść, i w którym pojemniku lub koszu umieścić. Zarówno transport, załadunek, jak i rozładunek leży po Twojej stronie.
Wszelkie informacje mieszkańcy Gminy Syców uzyskają w Urzędzie Miasta i Gminy Syców w Referacie Gospodarki Odpadami pokój 1A lub pod numerem telefonu 62 785 51 27.

RGO

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3