Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Niebezpieczne grzybobranie

Dawid Samulski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Polskapresse
Nadleśnictwo Syców prowadzi zabiegi ochronne ograniczające liczebność szkodliwych owadów leśnych na terenie gmin: Bralin, Doruchów, Kępno, Kobyla Góra, Ostrzeszów. W tym czasie wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu. Oznacza to, że grzybobranie w tym czasie jest niebezpieczne.

Teren jest opryskiwany przy użyciu sprzętu lotniczego środkiem ochrony roślin o nazwie SHERPA 100 EC w dawce 0,2 l/ha. Termin prowadzenia zabiegów: od 13 września do 22 września 2013 roku. Do 13 października Nadleśnictwo prosi o niekorzystanie z płodów runa leśnego z terenów leśnych objętych zwalczaniem szkodliwych owadów.

Nadleśniczy wyjaśnia
"Leśnicy nie decydują o biologii rozwoju poszczególnych owadów i ich faz rozwojowych. Larwy borecznika też nie zwracają uwagi na to, że jest akurat okres zbioru grzybów. Tylko określone stadia rozwojowe larwy i ich liczebność na drzewie są podstawą do uzyskania zgody na wykonanie zabiegu ratowniczego dla tego szkodnika. Decyzja o wykonaniu zabiegu jest złożona i wymaga udziału kilku instytucji. Niestety nie mamy wpływu na termin rozwoju borecznika i że najkorzystniejszy okres jego zwalczania przypada na okres grzybobrania. Szkodnik w różnym natężeniu występuje na terenie całego obrębu leśnego Bralin, lecz do oprysku zakwalifikowano ok. 1/4 powierzchni. Ostatnie zabiegi ratownicze przeciwko temu szkodnikowi były prowadzone w 1985 roku. Szkodnik ten na tym obrębie jest cały czas obserwowany lecz korzystne w tym roku dla niego warunki spowodowały przekroczenie oporu środowiska i rozwój gradacyjny (okres cyklu gradacyjnego).
Oprysk chemiczny jest dla nas ostatecznością, gdyż zdajemy sobie sprawę ze skutków stosowania środków chemicznych w środowisku leśnym. Występują jednak sytuacje skrajne, a takim zjawiskiem jest gradacja, że jedynym sposobem pozostaje oprysk. Czasowy zakaz wstępu do lasu (zgodnie z ustawą podaną w ogłoszeniu) podyktowany jest głownie bezpieczeństwem podczas wykonywania zabiegu i będzie obowiązywał tylko w okresie wykonywania samego zabiegu. Podany termin wykonania zabiegu jest zależny od wielu czynników. Najważniejszym są warunki atmosferyczne wymagane podczas zabiegu, gdyż wykonywany jest przez samolot przy użyciu najnowocześniejszej aparatury opryskowej sterowanej współrzędnymi GPS. Pilot nalatując nad pole zabiegowe wykonuje duże "koła - nawroty", gdyż musi prawidłowo naprowadzić samolot do wykonania oprysku. W tym momencie nie opryskuje i nie ma obaw o środki chemiczne, gdyż nad tym czuwa dodatkowo elektronika. Pola zabiegowe i ich numery (miejsca oprysku) są dostępne na mapie zamieszczonej na stronie internetowej nadleśnictwa Syców w BIP . Poza polami oprysku nie będzie obowiązywał zakaz zbioru płodów runa leśnego po czasowym zakazie wstępu. Potwierdzam, że okres karencji producent środka przewidział dla płodów runa leśnego na 21 dni po wykonanym zabiegu i taki musimy stosować i dotyczy tylko pola zabiegowego. W stosowanej dawce środek nie jest szkodliwy dla ludzi".

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto