Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Niemiecki daje lepszy start

Beata Samulska
Ciekawą sesję historyczną dotyczącą języka niemieckiego zorganizowało wspólnie sycowskie Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki i Gimnazjum im. Św. Jana Pawła II.

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie zorganizowało sesję historyczną pt. „Język niemiecki jako łącznik przeszłości i teraźniejszości ziem pogranicza kulturowego”. Była ona skierowana do całej społeczności Sycowa i okolic, a wysłuchała jej młodzież z sycowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w towarzystwie burmistrza Miasta i Gminy Syców pana Sławomira Kapicy, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej pana Krzysztofa Lentki, przedstawiciela Nadleśnictwa Syców pana Mariana Wesołego oraz nauczycieli germanistów.
Sesję zorganizowały nauczycielki: Edyta Ptak i Beata Łukawska, a gościnnie udział wzięła pani Anna Hryniewiecka, która wygłosiła wykład pt. „Informacja o pierwszych latach powojennych w Sycowie”. Pierwotnie wykład skierowany był do dawnych mieszkańców powiatu sycowskiego, którzy w dniach 5-7 września 2014 przybyli do Rinteln nieopodal Hannoveru na zaproszenie zaprzyjaźnionego z sycowskim gimnazjum dawnego właściciela Sycowa księcia Ernsta Johanna Birona von Curland na swoje 30. jubileuszowe i ostatnie już spotkanie. Wykład został nagrodzony ciepłymi brawami przez przybyłych na spotkanie około stu dawnych sycowian, a wygłaszająca go pani Anna za budowanie pomostów porozumienia i pojednania między Polakami i Niemcami i pracę wśród młodzieży wyróżniona została najwyższą odznaką Złotej Igły z Liściem.
Całości dopełniły występy młodzieży z Liceum oraz młodzieży z Gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Sycowie przygotowanej przez panią Patrycję Przybylską-Moskwę.
Sesja odbywała się w budynku Centrum Kultury w Sycowie, a w tym samym czasie w budynku Liceum można było podziwiać wystawę zdjęć pt. „Niemieckojęzyczne pomniki nagrobne Sycowa i okoli”c – przygotowaną przez uczniów Liceum pod kierunkiem pani Beaty Łukawskiej.
W trakcie sesji omówiona została historia Sycowa i jego niezwykle silny związek kulturowo-historyczny z językiem niemieckim. Wszystko na podstawie działań młodzieży Liceum, której zadaniem było wcześniej odnalezienie, sfotografowanie oraz rozczytanie i przetłumaczenie inskrypcji nagrobnych w języku niemieckim. Młodzież odwiedziła nekropolie w Sycowie, Bukowinie Sycowskiej, w Świętym Marku, w Międzyborzu, Królewskiej Woli, Marcinkach, Miłowicach, Radzowicach, Trębaczowie, Zawadzie, Biskupicach, Pisarzowicach i Turkowych.
– Zlecając młodzieży takie zadanie, chciałyśmy pokazać najmłodszemu pokoleniu, że język niemiecki to nie tylko jeden z przedmiotów szkolnych, przykry dla niektórych obowiązek czy może zwykła umiejętność porozumiewania się z osobami z za zachodnie j granicy Polski. Młodzież odkryła w ten sposób, że język ten to fragment ich własnej, rodzimej historii, że mimo tego iż w wielu przypadkach zaniedbane i zniszczone nagrobki świadczą o istnieniu kiedyś w przeszłości kogoś, kto zamieszkiwał tę samą ziemię, co my teraz, który utożsamiał się z tym regionem, a jednak nie mówił w języku polskim, tylko niemieckim – powiedziała Edyta Ptak podczas swojego wykładu.
Nauczycielki języka niemieckiego z sycowskich szkół podejmują szereg działań w celu upowszechnienia nauki języka niemieckiego. Już trzeci rok z rzędu we wszystkich przedszkolach dzieci mają możliwość zupełnie bezpłatnej nauki tego języka. Zajęcia non profit panie Edyta Ptak, Patrycja Przybylska-Moskwa, Magdalena Peter-Świstak, Monika Gorządek, Aldona Dylewska oraz Bożena Dziwińska-Karaba z własnej inicjatywy będą prowadziły od października do końca kwietnia. Dzieci w formie gier i zabaw językowych poznają podstawowe słownictwo, zwroty oraz kilka utworów muzycznych. Pod koniec roku szkolnego panie planują kolejną edycję „Festynu rodzinnego z językiem niemieckim”, który z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem i przybywają na niego dzieci, młodzież z całymi rodzinami. Poza tym, dzięki współpracy nauczycielek, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum, LO oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sycowie mają możliwość integrowania się poprzez organizowanie wspólnych imprez, np. przedstawień teatralnych czy wieczorów poezji.
– Wszystkie podjęte wspólnie działania mają zapewnić dzieciom i młodzieży w przyszłości lepszy start na rynku pracy, gdyż nauka języka niemieckiego w wieku przedszkolnym wpłynie na możliwość opanowania go z lepszym skutkiem. W wieku czterech lat dziecko zdążyło przyswoić sobie najważniejsze struktury języka ojczystego i, jak wykazują badania, na tym etapie stopień rozwoju dziecka umożliwia naukę drugiego języka – informuje Edyta Ptak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto