Syców: O świadczeniach wypłacanych w razie choroby i macierzyństwa

Beata SamulskaZaktualizowano 
Biuro Cechu Rzemiosł Różnych zorganizowało bezpłatne szkolenie o świadczeniach wypłacanych w razie choroby i macierzyństwa.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział we Wrocławiu Biuro Terenowe w Sycowie od wielu lat współpracuje z Cechem Rzemiosł Różnych w Sycowie, a od 5 lat ta współpraca się bardziej zacieśnia.
Efektem tej współpracy są organizowane bezpłatne szkolenia z zakresu ubezpieczeń społecznych. Dzięki uprzejmości Starszego Cechu Henryka Kluski oraz zaangażowaniu dyrektor biura Cechu Justynie Jakóbczak-Kuźmicz i kierowniczki Biura Terenowego ZUS w Sycowie Grażyny Burzały można przynajmniej dwa razy do roku zorganizować takie szkolenie, które chociaż w jakimś stopniu poszerzy wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych i pozwoli wyeliminować błędy w interpretacji przepisów prawnych w tym zakresie.
Cech, jak zawsze, zapewnia stronę techniczną szkolenia – bezpłatnie udostępnia salę wykładową z wyposażeniem audio oraz poczęstunek: kawę, herbatę, wodę mineralną a ostatnio częstowano się wspaniałymi ciastami ufundowanymi przez jednego z piekarzy zrzeszonych w Cechu. Poczęstunek, a szczególnie ciasta, bardzo smakowały uczestnikom szkolenia. Stronę merytoryczną, czyli wykładowców, zapewnia ZUS Oddział we Wrocławiu i Biuro Terenowe w Sycowie. Ostatnio wspólnie zorganizowane w Cechu 3,5-godzinne szkolenie 27 listopada 2014 r. zgromadziło około 35 osób, byli to pracownicy zakładów zatrudniających do i powyżej 20 ubezpieczonych, właściciele i pracownicy biur rachunkowych, pracownicy służby zdrowia, oświaty, Urzędu Miasta i Gminy w Sycowie i Międzyborzu, Urzędu Gminy w Dziadowej Kłodzie, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sycowie i Międzyborzu a także członkowie i pracownicy Cechu w Sycowie.
Uczestnicy szkolenia są zapraszani przez kierownictwo Cechu i ZUS. Tematem ostatniego szkolenia były świadczenia pieniężne wypłacane z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Ustawa z dnia 25.06.1999 r., Dz. U. z 2014 r.poz.159). To szkolenie było skierowane do wszystkich płatników składek i ubezpieczonych. Szkolenie prowadziła pani kierownik Wydziału Zasiłków ZUS z Oddziału we Wrocławiu – Alicja Leśniakowska, która starała się w sposób profesjonalny i zrozumiały przybliżyć temat nabycia uprawnień do zasiłku chorobowego, opiekuńczego oraz macierzyńskiego, okresu jego wypłaty i udokumentowania. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się temat zasiłku macierzyńskiego i wynikające z tego tytułu uprawnienia. Dlatego też zostały szczegółowo omówione takie zagadnienia jak: zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego, zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, zasady rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz dzielenia się okresem pobierania zasiłku macierzyńskiego przez rodziców dziecka, zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego, prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu dodatkowego i urlopu rodzicielskiego w przypadku ustania zatrudnienia, łączenie pobierania zasiłku macierzyńskiego z wykonywaniem dodatkowej pracy.
Omawiając poszczególne zagadnienia, starała się przytoczyć przykłady z codziennej pracy. Najwięcej kontrowersji wśród uczestników budziło i budzi ustalanie podstawy wymiaru zasiłków chorobowych i macierzyńskich przysługujących ubezpieczonym będącym pracownikami, jak i niebędącym pracownikami. Zwróciła też uwagę na art. 63 powołanej wyżej ustawy, który daje możliwość zarówno ubezpieczonemu, jak i płatnikowi składek, wystąpienia do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących naruszenia uprawnień ubezpieczonego lub płatnika składek. Wskazywała również, że dużo bieżących wyjaśnień merytorycznych można uzyskać z portalu informacyjnego ZUS oraz poprzez Platformę Usług Elektronicznych w skrócie PUE. Każdy, kto ma założone konto na PUE może między innymi sprawdzić wypłatę swojego zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. Jest to nowoczesne narzędzie komunikacyjne z ZUS, które ułatwia życie i zaoszczędza czas. Omówiono też projekt planowanej zmiany w ustawie zasiłkowej dotyczącej okresu ustalania podstawy wymiaru zasiłków.

Ustawa abolicyjna
Kierownik Biura Terenowego ZUS w Sycowie zwróciła uwagę, że z dniem 15 stycznia 2015 r. upływa termin, do którego osoby podlegające w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i takie osoby mogą składać wnioski o umorzenie należności na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. – o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolnicza działalność (Dz. U. z 2012 r. poz. 1551), czyli tzw. ustawy abolicyjnej. Jeżeli wnioskodawca otrzymał lub otrzyma decyzję z ZUS określającą warunki umorzenia należności, to może uzyskać informację o wysokości kwot niepodlegających umorzeniu w terenowej jednostce ZUS właściwej ze względu na miejsce prowadzenia pozarolniczej działalności. Ponadto, każda osoba, która otrzymała lub otrzyma decyzję o odmowie umorzenia należności na podstawie przepisów ustawy abolicyjnej, może ponownie złożyć wniosek, jednak nie później niż do dnia 15 stycznia 2015 r.
Grażyna Burzała poinformowała również, że omówiono wprowadzenie wymiany danych pomiędzy systemami teleinformatycznymi KRS, GUS, Urzędów Skarbowych oraz ZUS, co spowoduje, że ZUS sporządzi z urzędu dokumenty zgłoszeniowe pod warunkiem, iż wniosek w KRS zostanie wypełniony poprawnie i dokładnie, a wniosek NIP-8 zostanie zgłoszony w US w terminie 7 dni od daty rejestracji w KRS.
Uczestnicy szkolenia zostali poinformowani, że następne szkolenie lub spotkanie jest przewidywane w 2015 r. w kwietniu lub maju. Temat zostanie omówiony z kierownictwem Cechu. Zebranym zostały złożone podziękowania za aktywne uczestniczenie w szkoleniu i zaproszenie na następne szkolenia w tak milej atmosferze.

Zdjęcia Beata Samulska

polecane: Firmy zwlekają z PPK

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3