Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodzieży w ramach projektu Forest 3.0

Beata Hadas-Haustein
Beata Hadas-Haustein
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Sycowie wraz ze swoimi szkołami partnerskimi: Hohenstaufen-Gymnasium w Kaiserslautern (Niemcy) i Súkromné Gymnázium Železiarne w miejscowości Podbrezová (Słowacja) jest w trakcie realizacji projektu Forest 3.0 w ramach programu Erasmus+.

Jest to projekt o charakterze ekologicznym, rozwijający umiejętności językowe, informatyczne, artystyczne i interpersonalne. Językiem projektu jest angielski. Projekt otrzymał akceptację i dofinansowanie Komisji Europejskiej, dzięki czemu uczniowie będą mogli całkowicie bezpłatnie podróżować, uczestniczyć w zajęciach i wycieczkach edukacyjnych. Projekt realizowany jest w latach 2018 – 2020.

Dobiegło właśnie końca pierwsze spotkanie młodzieży ze szkół partnerskich, którego głównym tematem była pielęgnacja i ochrona lasu. Uczniowie mieszkali w Campusie Domasławice, gdzie przez tydzień wspólnie spędzali czas, realizując zadania projektowe, przy okazji ćwicząc swoje umiejętności językowe i interpersonalne. 23 kwietnia gości z zagranicy, uczniów i ich opiekunów, przywitał dyrektor LO Syców – pan Robert Dziergwa. Koordynatorem przedsięwzięcia jest pani Małgorzata Herbeć, która wraz z zespołem projektowym - paniami Joanną Zawadą i Dorotą Byrką opracowała dla młodzieży harmonogram pobytu, bogaty w wyzwania edukacyjne i jednocześnie atrakcyjny.

Od środy uczniowie rozpoczęli realizacje zadań projektowych – których celem jest poszerzanie wiedzy na tematy związane ze środowiskiem leśnym i możliwościami, które daje las w XXI wieku. Pierwsze warsztaty i prezentacje miały miejsce w Arboretum Leśnym im. prof. Stefana Białoboka w Stradomi, gdzie uczniowie spotkali się z nadleśniczym Józefem Szymańskim oraz Jarosławem Sęktasem - specjalistą do spraw genetyki roślin. Mieli okazję zwiedzić arboretum, zdobyć wiedzę na temat roślin egzotycznych i chronionych oraz ich rozmnażania. Przyczynili się do także do wzbogacenia naszych okolic w tereny zielone, gdyż wspólnie, pod nadzorem Nadleśnictwa w Sycowie sadzili las przyjaźni w okolicy Drołtowic. Uczniowie z każdego kraju zaprezentowali również zasoby leśne w ich miejscu zamieszkania - wiek, strukturę, faunę, florę oraz wzięli udział w warsztatach, których tematem było tworzenie zielników cyfrowych, przeprowadzonych przez Verę Zimmermann. Rozpoczęcie projektu symbolizowało posadzenie na terenie liceum drzew charakterystycznych dla naszych krajów: dębu, buka i lipy.

Ponieważ jednym z założeń projektu jest uczenie mądrej eksploatacji zasobów leśnych, młodzież uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, zorganizowanych w Studiu Superkucharz przy pomocy właścicielek pani Aleksandry Młynarczyk i Agnieszki Kwiecińskiej. Przygotowywali potrawy, które można przyrządzić z produktów leśnych, a efektem końcowym tych warsztatów będzie książka kucharska, której redagowanie już rozpoczęto, a dalsze prace będą prowadzone poprzez platformę
e –Twinning, dzięki której uczniowie komunikują się pomiędzy spotkaniami i wymieniają pomysłami oraz efektami swej pracy.

– Chcieliśmy też gościom z Niemiec i Słowacji pokazać piękno naszego regionu, dlatego nie mogło się obejść bez wycieczki do Wrocławia, gdzie licealiści z Sycowa przygotowali dla swych kolegów grę miejską, w trakcie której zwiedzali oni w atrakcyjny sposób miasto – relacjonuje pani Małgorzata Herbeć. – Zwycięska drużyna miała zaszczyt założyć na słynnym Moście Tumskim kłódkę Erasmusa, symbol przyjaźni. Uczestnicy projektu zwiedzili także piękny kompleks leśno–zamkowy w Gołuchowie. Tam w trakcie gry terenowej mieli okazję nauczyć się wielu przydatnych w lesie umiejętności np. mierzenia wysokości drzewa czy też rozpoznawania gatunków drzew.

Pierwsze spotkanie zakończył wieczór ewaluacyjny, podsumowujący wspólne działania. Zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji, które pomogły w organizacji ciekawego programu edukacyjnego dla młodzieży: Józef Szymański (Nadleśnictwo Syców), Marek Rubik (Campus Domasławice), Francesco Siervo (Made in Napoli), Aleksandra Młynarczyk i Agnieszka Kwiecińska (Superkucharz) oraz dyrektor LO Syców – Robert Dziergwa.

Nauczyciele z Niemiec i ze Słowacji w swych wypowiedziach podziękowali za współpracę na tym poziomie projektu i wyrazili zadowolenie z działań przeprowadzonych podczas spotkania w Polsce. Następne spotkanie młodzieży odbędzie się we wrześniu w Kaiserslautern, gdzie główną tematyką będzie gospodarcze znaczenie lasu. Młodzież zgodnie twierdziła, że nie może się doczekać powtórnego spotkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto