reklama

Syców: Poznaj zasady segregacji odpadów komunalnych

Beata SamulskaZaktualizowano 
Fot. Archiwum
Odbiór odpadów komunalnych stanie się jeszcze bardziej funkcjonalny.

NOWELIZACJA USTAWY O UTRZYMANIU CZYSTOŚCI I PORZĄDKU W GMINACH, CZYLI CO KAŻDY MIESZKANIEC WIEDZIEĆ POWINIEN

UWAGA, ZMIANY dotyczące opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

1 lutego 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która reguluje sprawy związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Teraz w przypadku złożenia korekty deklaracji lub nowej deklaracji zmniejszającej wysokość zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami, nie będzie uwzględniana nadpłata za miesiące, w których usługa odbierania była świadczona. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty, nową deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany.
Dopiero od miesiąca zgłoszenia
Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Jeżeli z jakiegoś powodu złożysz korektę deklaracji za poprzednie miesiące (np. umniejszającą ilość osób z powodu śmierci, zmiany miejsca zamieszkiwania itp.), a usługa odbioru odpadów była wykonywana, choć Twoją nieruchomość zamieszkiwała mniejsza liczba osób, nadpłata na Twoim koncie nie zostanie stwierdzona. Opłatę w niższym wymiarze będziesz uiszczał dopiero od miesiąca, w którym zgłosisz zmianę w deklaracji. O tym, że usługa nie była wykonywana, może być mowa wyłącznie w sytuacji, gdy w nieruchomości nikt nie przebywał i nie były wystawiane pojemniki z odpadami komunalnymi.

OD MAJA 2015 r. ODBIÓR ODPADÓW ZIELONYCH

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców gminy Syców, odbiór odpadów komunalnych stanie się jeszcze bardziej funkcjonalny. Od maja 2015 r. zakres tych usług poszerzony zostanie o odpady zielone, czyli trawę, drobne gałęzie i liście. Ich odbiór odbywać się będzie w systemie workowym o kolorze brązowym, raz na cztery tygodnie. Worki należy wystawić przed dom w dniu odbioru, zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych (od maja do końca października każdego roku).
Worki na odpady zielone otrzymasz od firmy odbierającej odpady komunalne. Za każdy odebrany worek z nagromadzonymi odpadami zielonymi, dostaniesz nowy. Dodatkowe worki odbierzesz w siedzibie firmy odbierającej odpady. Poza terminami ustalonymi w harmonogramie, mieszkańcy gminy Syców mogą oddawać worki z odpadami zielonymi do Punktu Zbiórki Odpadów Zielonych (bez dodatkowych opłat). Rozszerzenie zakresu usług o odbiór odpadów zielonych nie zmienia dotychczasowej opłaty miesięcznej za wywóz odpadów.

Referat Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta i Gminy w Sycowie:
– prowadzi komunikację w postaci usługi wiadomości SMS, polegającą na wysyłaniu informacji o terminach płatności oraz innych powiadomień w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Osoby zainteresowane korzystaniem z powyższej formy komunikacji wszelkie formalności załatwią w pokoju 1A tutejszego magistratu (Referat Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska), gdzie dokonają aktualizacji numeru telefonu komórkowego.
– drukuje blankiety wpłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na kolejne miesiące.
– przyjmuje korekty deklaracji w przypadku zmiany ilości osób zamieszkałych w nieruchomości (należy je zgłaszać w ciągu 14 dni od zaistnienia zmiany).

CO, GDZIE WRZUCAMY

Worek żółty:
Zgniecione plastikowe opakowania po napojach i olejach spożywczych, butelki po płynach do mycia, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki, worki i i reklamówki, plastikowe koszyczki po owocach, zgniecione plastikowe opakowania po kosmetykach i chemii gospodarczej, pojemniki po wyrobach garmażeryjnych, opakowania wielomateriałowe, np. kartony po mleku i sokach, puszki po konserwach, zgniecione puszki aluminiowe i z blachy stalowej, garnki, metalowe narzędzia, druty i rury, folie aluminiowe, pokrywki ze słoików, kapsle z butelek oraz metalowe i plastikowe nakrętki, drobny złom żelazny i metale kolorowe (spinacze, zszywki).
Nie wrzucamy: pampersów, zużytych artykułów higienicznych, butelek po olejach silnikowych i płynach chłodniczych, opakowań po farbach, sprzętu TV i AGD.

Worek niebieski:
Gazety i czasopisma, katalogi i prospekty, papier szkolny i biurowy, koperty i książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi twardymi okładkami, torebki papierowe, papier pakowy, pudełka papierowe i tekturowe, tekturę.
Nie wrzucamy: tłustego i zabrudzonego papieru, pojemników styropianowych.

Worek zielony:
Bezbarwne i kolorowe butelki, słoiki po napojach i żywności, bezbarwne i kolorowe butelki i słoiki po napojach alkoholowych, bezbarwne i kolorowe szklane opakowania po kosmetykach.
Nie wrzucamy: szklanych talerzy, porcelany, ceramiki, luster, szkła okiennego, żarówek, lamp neonowych, reflektorów, szkła ognioodpornego, doniczek, ekranów i lamp telewizyjnych.

Worek brązowy:
Trawa, liście, rozdrobnione gałęzie.
Nie wrzucamy: resztek żywności, odpadków kuchennych, popiołu drzewnego, kwiatów, niedopałków, ziemi.

A GDZIE ZMIESZANE?

Resztki pożywienia, tłusty i zabrudzony papier, pampersy i zużyte artykuły higieniczne, ceramika i porcelana, szkło kryształowe, zimny popiół i żużel – to niedające się posegregować zmieszane odpady komunalne, które wrzucamy do pojemników na odpady zmieszane.

Przeterminowane leki należy oddawać do specjalnych pojemników,
które znajdują się w aptekach oraz w Urzędzie Miasta i Gminy Syców

CO W PSZOK-u?

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przyjmuje nieodpłatnie: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, chemikalia i opakowania po nich, odpady zielone (trawa, iście), zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki i opakowania szklane po lekach, opakowania z drewna, zużyte opony, zużyte oleje silnikowe i przekładniowe, filtry olejowe i paliwowe z samochodów osobowych, odpady budowlane i rozbiórkowe do 1 m sześc. z nieruchomości lub lokalu mieszkalnego w budynku wielolokalowym rocznie, papier i tekturę, szkło bezbarwne i kolorowe, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, opakowania z metali lub drobnych części metalowych, inne niebezpieczne odpady komunalne, żużel i popiół, odpady biodegradowalne, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji.

PSZOK znajduje się na terenie Sycowskiej Gospodarki Komunalnej (Syców, ul. Wrocławska 8). Godziny otwarcia: poniedziałek, środa, czwartek, piątek - od godz. 9 do 15, wtorek - od godz.12 do 18, sobota - od godz. 9 do 14.

KONTAKT

Nowelizacja ustawy wprowadza jeszcze szereg innych zmian. Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać w Referacie Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska, pok. 1A, pod tel. 62 785 51 27, lub adresem mailowym: gospodarkaodpadami@sycow.pl

60 Sekund Biznesu: Wzrost na rynku kredytów mieszkaniowych

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3