reklama

Syców: Przedszkolakom wyprawki, a pierwszakom ze Szkoły Podstawowej nr 3 stare ławki!

Beata HadasZaktualizowano 
Burmistrz Sycowa Dariusz Maniak twierdzi, że wszystkie dzieci w gminie są równe. Innego zdania są rodzice dzieci pierwszoklasistów, którzy zastali w jednej z klas stare, poobdzierane ławki, a w drugiej same krzesełka i tablicę. Kto podjął decyzję o przekazaniu Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Sycowie sfatygowanych ławek z innych szkół?

Na oficjalnym fanpejdżu Sycowa przeczytaliśmy w poniedziałek 2 września: „Właśnie dzisiaj rozpoczął się nowy rok szkolny 2019/2020 w naszej gminie. Tym razem po raz pierwszy gmina Syców ufundowała dla wszystkich przedszkolaków (ok. 590 dzieci) wyprawkę o wartości 100 zł/osobę. Każdy z maluchów otrzymał indywidualny zestaw, a cała grupa dostała materiały do pracy przez cały rok szkolny. Wszystkim najmłodszym życzymy fantastycznego czasu nauki i zabawy!”.

Na tę informację zareagowali rodzice dzieci uczęszczających do trójki. – Szkoda, że dla dzieci z klas pierwszych z SP3 nie wystarczyło na stoliki – z sarkazmem zauważyła Arleta Daszczyk i opublikowała zdjęcie starego stelaża przekazanego do szkoły z innej placówki, zgodnie z zapewnieniem szefowej sycowskiego Centrum Usług Wspólnych Moniki Zobek-Dubickiej, która na sesji uspokajała, iż szkoła będzie wyposażona w ławki i krzesełka – pochodzące z innych szkół i nie używane. Niestety, te nieużywane „ławki” to tak naprawdę stare stelaże z poobdzieranymi blatami, wymagającymi naprawy. Na pytanie, dlaczego tak się stało, administrator fp odpowiedział: „Każde dziecko ma prawo do jak najlepszych warunków nauki. Jeśli to stan faktyczny z dzisiaj, odpowiednią osobą do załatwienia takiej sytuacji jest dyrektor placówki. On jest z urzędu odpowiedzialny za bezpośrednie zabezpieczenie dzieciom odpowiednich warunków do nauki. W ramach urzędu jest również odpowiednia osoba do koordynowania tego typu potrzeb. Tutaj musi nastąpić dialog i dopięcie formalności. Dzisiejsza akcja jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom najmłodszym sycowianom, gdyż nigdy wcześniej nie miało to miejsca. Każde dziecko jest ważne!”.

Dlaczego burmistrz nie zrobił sobie zdjęcia w trójce?
Przywołany do tablicy burmistrz tłumaczył: „Organ prowadzący zarządza 9 placówkami na terenie gminy. 6 szkół podstawowych i 3 przedszkola. Jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami. Nie zawsze się zgadzamy, często mamy różne wizje. Jednak potrafimy rozmawiać. Nie przypominam sobie, żebym musiał publicznie dyskutować, często będąc obrażany i pomawiany przez inne placówki. Próbowaliśmy jako organ prowadzący pokazywać rozwiązania. Każda szkoła chciałby mieć wszystko nowe. Niestety tak się nie da. Brak dobrej woli, powoduje sytuację kiedy Internet staje się miejscem sporów. Zdecydowanie lepiej o tym rozmawiać przy stole”.

Ewa Wrzesień odpowiedziała panu burmistrzowi: „Karygodna postawa Władzy Sycowa, jeśli chodzi o zabezpieczenie pierwszoklasistów w podstawowe wyposażenie klasy. Czemu Pan Burmistrz nie zawitał do SP nr 3 i nie zrobił zdjęcia z uczniami przy tych stelażach z lat 70, które nie mają wymaganych atestów, nie wspominając o blatach, zostawiając bez środków na zakup Dyrekcję. Wstyd, ze bagatelizuje się potrzeby szkoły, która powinna być wizytówką. Oczywiście na wszystko nie znajdą się pieniądze, ale na ławki Panie Burmistrzu to priorytet”.

Potem pani Ewa dodała: „Ławki, które były przeznaczone, na złomowanie... Panie Burmistrzu, jakie wyposażenie chce Pan wymienić? Nasze dzieci dzisiaj były w pustej sali, gdzie były jedynym wyposażeniem tablica i krzesełka. Nie jest to wina Dyrekcji, ta bowiem została postawiona przed faktem dokonanym. Dotychczasowe osiągnięcia szkoły pokazują, że Dyrekcja nie jest obojętna wobec swoich uczniów i zaradzi problemowi, ale to Pan jako osoba decyzyjna powinien czuć się w obowiązku, by dzieci miały możliwość nauki w odpowiednich warunkach”.
Dariusz Maniak stwierdził, że temat ławek był znany już od dawna. – Dzisiaj jest tylko próba, zresztą kolejny raz, pokazania braku przychylności władz do szkoły - skomentował. – Zresztą podobnie było z klasą sportową i zwolnieniami nauczycieli czy likwidacją placówki. Mamy swój pomysł na placówkę i będziemy sukcesywnie wymieniać wyposażenie klas. Jednak nie tylko w SP3, ale we wszystkich innych szkołach z terenu gminy.

Potem stwierdził, że podziały na lepsze i gorsze dzieci są sztucznie budowane, na co zareagowała Magda Kalla: „Niestety, ten podział widać. Na apelach i innych spotkaniach w innych placówkach jest Pan zawsze uśmiechnięty itd, niestety w SP3 jest inaczej. Sama widziałam to na zakończeniu i wręczeniu nagród dla uczniów w tej właśnie szkole”.

Przypomnijmy, że burmistrz Dariusz Maniak nie był obecny na zakończeniu roku szkolnego w wygasającym Gimnazjum, a odchodzący ostatni rocznik gimnazjalistów żegnała tylko dyrekcja, nauczyciele i rodzice.

Pozostaje pytanie: czy rzeczywiście władze Sycowa nie są przychylne SP3? Czy wydanie około 11 tys. zł na zestaw ławek z atestem dla klasy pierwszaków, który powinien być współcześnie obligatoryjny, to zbyt duży wydatek dla gminy? Jaki plan mają władze Sycowa wobec trójki? Dlaczego w niepewności pozostawieni są rodzice tej placówki?

Obiekt wymaga remontów
Na załączonych zdjęciach pokazujemy, jak szkoła była wyposażana przez minione lata - klasy są schludne, ławki, krzesełka nowe, odremontowane są korytarze, pomieszczenia odmalowane, część dla maluchów, hol szkoły - wyglądają po remoncie imponująco. W szkole pełno ławeczek na korytarzach, puf, wygodnych krzeseł. Placówka dysponuje nowoczesnym sprzętem edukacyjnym, tablicami interaktywnymi. Przeszła wiele remontów. Taki stan rzeczy możliwy był tylko dzięki doskonałej współpracy dyrekcji z poprzednim zarządem gminy, rodzicami i sponsorami.

Pokazujemy też, co otrzymała w tym roku szkoła w ramach wyposażenia dwóch klas pierwszych - stare, niektóre zepsute i zniszczone, wymagające modernizacji i konserwacji ławki oraz klasę bez ławek.

Szkoła nadal wymaga troski, jeśli chodzi o modernizację - zwłaszcza odwodnienia obiektu, wybudowania opaski odwadniającej. Pomiędzy budynkiem szkoły a zabytkowym murem znajduje się plac zabaw dla dzieci, niestety na początku roku szkolnego zamknięty z uwagi na zagrożenie, jakie stwarzają spadające cegłówki. Podczas sesji rady gminy mowa była o zabezpieczeniu siatką muru, jednak 2 września takiego zabezpieczenia jeszcze nie było.

FLESZ: Zmiany przepisów: pierwszeństwo pieszych przed przejściem

Wideo

Materiał oryginalny: Syców: Przedszkolakom wyprawki, a pierwszakom ze Szkoły Podstawowej nr 3 stare ławki! - Dolnośląskie Nasze Miasto

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mad

GAZETA SYCOWSKA: "są wyraźne przepisy, które standaryzują warunki nauki w szkołach. A zwłaszcza dobór mebli, które MUSZĄ być certyfikowane, z odpowiednich materiałów, dopasowane do wzrostu. To regulują PRZEPISY". BURMISTRZ: "Remont ławek szkolnych realizowała również w tym roku SP1 (w załączeniu zdjęcia odnowionych ławek z dnia dzisiejszego), z tych samych stelaży, które zostały udostępnione SP3". - Jeśli jest problem, to również w SP1. Burmistrz pisze dalej: "Takie rozwiązanie jest praktykowane, jeśli brak jest w budżecie środków na zakup nowych" - Czy takie rozwiązania były praktykowane wcześniej, gdy rządził Pan Sławomir Kapica?

m
mad

Nie rozstrzygam, kto ma rację, zamieściłem tylko komentarz UMiG na ten temat. Sam się dziwię, że Burmistrz nie zainteresował się całą tą sytuacją z ławkami i szafkami. Sama informacja od UMiG w Sycowie - "docelowym rozwiązaniem sytuacji jest wypożyczenie stelaży, całych ławek i krzesełek od sycowskich szkół", to trochę za mało.

G
Gość
4 września, 02:33, mad:

Syców - Oficjalny profil miasta - Drodzy rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr3. W sprawie toczącego się tematu szkolnych ławek dla pierwszoklasistów informujemy, iż UMiG Syców po informacji z końcem czerwca 2019 od Dyrekcji SP3 w Sycowie na Komisji Społecznej o brakujących ławkach dla pierwszoklasistów zaproponował, by te zostały wypożyczone oraz wyremontowane, po deklaracji obu dyrektorów, od SP1 i SP2 w Sycowie. Rozwiązanie takie zostało zaproponowane ze względu na to, iż takie praktyki są stosowane przez szkoły od lat. 1 sierpnia po raz kolejny Dyrekcja SP3 w Sycowie otrzymała informację od UMiG w Sycowie, gdzie docelowym rozwiązaniem sytuacji jest wypożyczenie stelaży, całych ławek i krzesełek od sycowskich szkół. Tym samym były dostępne do odbioru już następnego dnia, a blaty trzeba było dodatkowo zamówić. Odbiór stelaży przez SP3 odbył się dopiero 30 sierpnia.

Remont ławek szkolnych realizowała również w tym roku SP1(w załączeniu zdjęcia odnowionych ławek z dnia dzisiejszego), z tych samych stelaży, które zostały udostępnione SP3. Takie rozwiązanie jest praktykowane, jeśli brak jest w budżecie środków na zakup nowych. Okres wakacji jest zawsze czasem, kiedy to dyrektor placówki przygotowuje ją na przyjęcie uczniów w nowym roku szkolnym.

4 września, 15:03, Rodzic:

Szanowny Panie Burmistrzu. Czy zamiast wydawać kilkadziesiąt tysięcy na wyprawki dla przedszkolaków które się walają po salach i nikt z nich nie korzysta nie lepiej było te pieniądze wydać na ławki dla pierwszoklasistów? Mam dziecko zarówno w przedszkolu jak i w SP3 więc wiem dokładnie jak to wygląda naprawdę. Fakt, że zdjęcia ma Pan bardzo ładne z przedszkolakami i wizerunek Pan buduje umiejętnie. Szkoda,że nie pojawił się Pan w SP3 na rozpoczęciu. Tyle Pan mówił o rozmowie z mieszkańcami podczas kampanii ale widać trudnych tematów Pan unika jak ognia.

Oczywiście, że nie pojawił się na rozpoczęciu roku szkolnego. Musiałby przecież stanąć oko w oko z dziećmi i rodzicami, z których zakpił.

Nie ma pieniędzy na ławki i szafki? Ale na dobry PR są?!

Burmistrzu, to nie jest Twoja pierwsza wtopa. Nie pierwszy raz pokazujesz prostactwo i chamstwo. Może jednak za wysokie progi na Twoje nogi?

G
Gość

Oprócz ławek warto również dodać, że pierwszoklasiści nie mają w klasie szafek w których mogliby zostawiać swoje książki! Panie Burmistrzu, tak jak ktoś już wcześniej wspomniał, trzeba wziąć sprawę na klatę.

R
Rodzic
4 września, 02:33, mad:

Syców - Oficjalny profil miasta - Drodzy rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr3. W sprawie toczącego się tematu szkolnych ławek dla pierwszoklasistów informujemy, iż UMiG Syców po informacji z końcem czerwca 2019 od Dyrekcji SP3 w Sycowie na Komisji Społecznej o brakujących ławkach dla pierwszoklasistów zaproponował, by te zostały wypożyczone oraz wyremontowane, po deklaracji obu dyrektorów, od SP1 i SP2 w Sycowie. Rozwiązanie takie zostało zaproponowane ze względu na to, iż takie praktyki są stosowane przez szkoły od lat. 1 sierpnia po raz kolejny Dyrekcja SP3 w Sycowie otrzymała informację od UMiG w Sycowie, gdzie docelowym rozwiązaniem sytuacji jest wypożyczenie stelaży, całych ławek i krzesełek od sycowskich szkół. Tym samym były dostępne do odbioru już następnego dnia, a blaty trzeba było dodatkowo zamówić. Odbiór stelaży przez SP3 odbył się dopiero 30 sierpnia.

Remont ławek szkolnych realizowała również w tym roku SP1(w załączeniu zdjęcia odnowionych ławek z dnia dzisiejszego), z tych samych stelaży, które zostały udostępnione SP3. Takie rozwiązanie jest praktykowane, jeśli brak jest w budżecie środków na zakup nowych. Okres wakacji jest zawsze czasem, kiedy to dyrektor placówki przygotowuje ją na przyjęcie uczniów w nowym roku szkolnym.

Szanowny Panie Burmistrzu. Czy zamiast wydawać kilkadziesiąt tysięcy na wyprawki dla przedszkolaków które się walają po salach i nikt z nich nie korzysta nie lepiej było te pieniądze wydać na ławki dla pierwszoklasistów? Mam dziecko zarówno w przedszkolu jak i w SP3 więc wiem dokładnie jak to wygląda naprawdę. Fakt, że zdjęcia ma Pan bardzo ładne z przedszkolakami i wizerunek Pan buduje umiejętnie. Szkoda,że nie pojawił się Pan w SP3 na rozpoczęciu. Tyle Pan mówił o rozmowie z mieszkańcami podczas kampanii ale widać trudnych tematów Pan unika jak ognia.

G
Gość

Panie Burmistrzu-emerytom i rencistom z problemami narządu ruchu potrzebna jest winda w UMiG Syców. To już jest XXI wiek.Nawet na rozmowę do Pana trudno dotrzeć. Może by tak o nas starych i zmęczonych pracą i życiem pomyśleć !

m
mad

Syców - Oficjalny profil miasta - Drodzy rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr3. W sprawie toczącego się tematu szkolnych ławek dla pierwszoklasistów informujemy, iż UMiG Syców po informacji z końcem czerwca 2019 od Dyrekcji SP3 w Sycowie na Komisji Społecznej o brakujących ławkach dla pierwszoklasistów zaproponował, by te zostały wypożyczone oraz wyremontowane, po deklaracji obu dyrektorów, od SP1 i SP2 w Sycowie. Rozwiązanie takie zostało zaproponowane ze względu na to, iż takie praktyki są stosowane przez szkoły od lat. 1 sierpnia po raz kolejny Dyrekcja SP3 w Sycowie otrzymała informację od UMiG w Sycowie, gdzie docelowym rozwiązaniem sytuacji jest wypożyczenie stelaży, całych ławek i krzesełek od sycowskich szkół. Tym samym były dostępne do odbioru już następnego dnia, a blaty trzeba było dodatkowo zamówić. Odbiór stelaży przez SP3 odbył się dopiero 30 sierpnia.

Remont ławek szkolnych realizowała również w tym roku SP1(w załączeniu zdjęcia odnowionych ławek z dnia dzisiejszego), z tych samych stelaży, które zostały udostępnione SP3. Takie rozwiązanie jest praktykowane, jeśli brak jest w budżecie środków na zakup nowych. Okres wakacji jest zawsze czasem, kiedy to dyrektor placówki przygotowuje ją na przyjęcie uczniów w nowym roku szkolnym.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3