Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Segreguj odpady ze swoim dzieckiem. To świetna zabawa!

AM Informacja prasowa
Bawmy i dopiero bawiąc uczmy! O tym, jak świetne efekty przynosi nauka przez zabawę nie trzeba nikogo przekonywać. Jak zatem połączyć przyjemne z pożytecznym i nauczyć dziecko właściwie postępować z wytwarzanymi każdego dnia w naszych domach odpadami? Odpowiedź jest prosta.

Dzieciństwo to taki etap w życiu każdego człowieka, w którym kształtuje się fundament przyszłego kręgosłupa moralnego, a także wszelkie upodobania, predyspozycje i nawyki.
W dzieciństwie bazową rolę odgrywa zabawa, która ma istotny wpływ na rozwój
poznawczy dziecka i zrozumienie świata. Zabawa rozwija wyobraźnię, twórcze pomyły, inteligencję i pomysłowość dziecka. Żadna wiedza nie zostanie tak trwale zapamiętana, jak ta, która wpojona zostaje mimochodem w czasie toczącej się w najlepsze zabawy.
Jak wobec tego wykształcić właściwe nawyki segregacji odpadów u dziecka?
Wystarczy atrakcyjny i pobudzający wyobraźnię sposób. Najlepszym pomysłem, byłoby stworzenie z dzieckiem recyklingowych zabawek. Nie brzmi znajomo? Dawanie rzeczom nowego życia może być naprawdę interesującą formą zabawy. Z pozoru bezużyteczne puste kartony, zużyte płyty CD, butelki i nakrętki po napojach, a także inne opróżnione opakowania, nasze dzieci z łatwością zamienią w niezwykłe gadżety. Faktem jest, że sklepy oferują niezliczoną ilość najróżniejszych zabawek, ale dopiero te zrobione własnoręcznie przy użyciu podlegających recyklingowi przedmiotów, stają się niepowtarzalnymi zabawkami. Bardzo wdzięcznym materiałem do zabawy jest karton. Wystarczy klej, nożyczki i pomysł, a kawałek tektury stanie się domkiem dla lalek, zamkiem czy promem kosmicznym. Nakrętki od butelek również dają pole do popisu. Z łatwością zamienimy je chociażby w kolorowego węża czy też wykorzystamy je jako pionki do gier planszowych. Butelki plastikowe po przymocowaniu kółek sprawdzą się jako różnego rodzaju pojazdy. Butelki szklane natomiast po ozdobieniu zamienią się w oryginalne wazoniki na kwiaty.Taka forma zabawy udoskonala zdolności manualne naszej pociechy, ale przede wszystkim zacieśnia więzi rodzica z dzieckiem.

Warto również zaaranżować grę karcianą czy też planszową, która wyłoni zwycięzcę turnieju wiedzy o segregacji. Dostrzeżenie i nagrodzenie dziecka za jego zdolności spowoduje, że będzie ono chętniej zagłębiało się w tajniki wiedzy o środowisku i właściwej segregacji odpadów. Co więcej, wiadomo nie od dziś, że dzieci uczą się poprzez naśladownictwo, dlatego też musimy większą wagę przywiązywać do naszych codziennych nawyków, co pozwoli oszczędzić czasu na męczące wykłady na temat klasyfikacji odpadów i ochrony środowiska. Objaśniając dziecku problematykę segregacji powinniśmy konsekwentnie prowadzić sortowanie odpadów w naszych domach.
Jeśli dziecko zaczyna pytać, lepiej zwerbować je do działania, podczas którego odpowiemy na pytania, pojawiające się w trakcie wykonywanej czynności, niż recytować podręcznikowe definicje. Najlepiej improwizować i nawiązywać do tematu mimochodem. Pomocne mogą okazać się krótkie filmiki edukacyjne czy też gry ekologiczne tak licznie dostępne w internecie. Należy wziąć pod uwagę, że do dzieci nie przemawiają nawet najbardziej okazałe liczby obrazujące skalę danego zjawiska. Aby uzmysłowić mu wagę problemu, lepiej używać sugestywnych porównań, a nie operować liczbami, będącymi dla dziecka abstrakcją.

W przypadku prób wypracowania w dzieciach nawyku segregowania odpadów, interesującym rozwiązaniem może być gra, opierająca się na dopasowywaniu odpadów do kolorowych pojemników. W ten sposób dziecko uczy się nie tylko, który przedmiot jest odpadem, a który może ponownie stać się cennym surowcem, ale też który surowiec powinien się znaleźć w którym pojemniku. Warto też uświadomić dziecku, co dzieje się ze zużytymi bateriami i zachęcić je do wspólnego wykonania zwierzątka z kartonu, które żywić się będzie zużytymi bateriami. Po napełnieniu brzucha tekturowego zwierzątka, wystarczy oddać baterie do najbliższego punktu zbiórki, by zrobić miejsce na kolejne.
Co wbrew pozorom nie wydaje się łatwe, warto też pomyśleć o zaangażowaniu dziecka w zakupy. Aby ta monotonna czynność okazała się świetną zabawą, a nie nieprzyjemnym obowiązkiem, należy nastawić dziecko na konkretne zadanie - misję detektywistyczną i zachęcić je do wcielenia się w tropiciela ukrytych w zakupach śmieci. Czynność ta może stać się wówczas znakomitym pretekstem do rozwijania w naszych latoroślach proekologicznych postaw. Zwróćmy uwagę dziecka na to, z których produktów należałoby zrezygnować ze względu na opakowanie, a na które się zdecydować, żeby zaoszczędzić miejsca na składowiskach odpadów. Wiadomo nie od dziś, że o ilości i o jakości odpadów w naszym domu decydujemy właśnie w momencie robienia zakupów. Ponadto, aby zaszczepić w dziecku dbanie o środowisko, warto pomyśleć o zabawach w ogrodzie, które są doskonałą okazją do edukowania ekologicznego. W sklepach ogrodniczych można kupić narzędzia do pielęgnacji ogrodu przeznaczone dla najmłodszych ogrodników. Dzięki nim, nawet najtrudniejsze ogrodowe wyzwania sprawią dzieciom frajdę.

Pamiętajmy, że segregowanie odpadów z udziałem dzieci może być świetną zabawą. To od każdego z nas zależy jak zakorzenimy proekologiczność w naszych pociechach. Podstawowe wychowanie zaczyna się w domu. Wystarczy odrobina chęci i kreatywności, aby mimochodem nauczyć dziecko segregacji odpadów.
Drodzy rodzice, nauczyciele, opiekunowie, nie szczędźcie dzieciom czasu na rozwijanie postaw ekologicznych. Pamiętajcie, że musicie być wytrwali i sami swoimi postawami pokazywać dziecku jak ważne jest dbanie o środowisko. Dzieci potrafią być bardzo wnikliwe, dlatego nie zdziwcie się, gdy pewnego dnia zwrócą uwagę na Waszą niekonsekwencję. Traktujmy dziecko jak poważnego współpracownika w segregacji odpadów i ochronie środowiska. Bez wątpienie Wasza praca zaprocentuje w przyszłości, a spędzony razem z dziećmi czas okaże się bezcenny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto