Syców: Tu leczenie alkoholizmu jest za darmo

Dawid Samulski
Daria Ciesielska podczas rozmowy z jedną ze swoich współuzależnionych od alkoholu pacjentek
Daria Ciesielska podczas rozmowy z jedną ze swoich współuzależnionych od alkoholu pacjentek Fot. Dawid Samulski
Za dużo pijesz? A może ktoś z twoich bliskich ma problem z alkoholem? Jest w Sycowie miejsce, w którym uzyskasz odpowiedzi na te pytania. Bezpłatnie i anonimowo! To punkt konsultacyjny dla uzależnionych oraz ich rodzin, znajdujący się przy ulicy 1. Maja 3.

– Warto przezwyciężyć strach lub wstyd i skorzystać z naszej oferty. Czasami pomoc może dać już jedna bądź dwie rozmowy ze specjalistą – zachęca psychoterapeutka Daria Ciesielska z Kalisza, od 7 styczna prowadząca w Sycowie terapię uzależnienia i współuzależnienia oraz usługi terapeutyczne i psychoprofilaktyczne.
Zapewnia pacjentom kontakt z certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień, terapeutą w zakresie psychoterapii rodzin, instruktorem terapii uzależnień oraz psychologiem.
– Gama tych usług jest dziś o wiele szersza, dzięki przychylności władz gminy, które tegoroczną dotację zwiększyły z 29 na 38 tys. zł – wyjaśnia Elżbieta Wróbel, pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Wcześniej nie było m.in. terapii małżeńskiej – terapii par z problemami alkoholowymi czy dla nieletnich uczniów.
– Punkt konsultacyjny powstał w klubie abstynenta i nie ma nic wspólnego z zajęciami dla AA – pani Elżbieta prosi, aby nie łączyć ze sobą tych dwóch różnych zagadnień.

Jakie procedury
To właśnie do niej, jako pierwszej instancji, wnioski o leczenie danej osoby kierują rodziny, komisariat policji lub Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Następnie takie wnioski trafiają do Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zaś ta rzeczoną osobę może skierować do specjalisty, który postawi diagnozę.
– Pomoc oferujemy w zależności od tego, kto, z jakim problemem do nas przychodzi. Po dokładnym zdiagnozowaniu trafia na odpowiednią grupę - osób uzależnionych lub współuzależnionych. A ponieważ alkoholizm to choroba całej rodziny, zapraszamy do siebie także dzieci doświadczające skutków uzależnienia – wyjaśnia Daria Ciesielska.

Trafna diagnoza
Jako certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień dobrze wie, jak ważną rolę odgrywa trafna diagnoza, ponieważ bywają pacjenci, którzy piją bez cech uzależnienia, czyli bez charakterystycznych objawów będących kryteriami ICD-10 (Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób). – Czasami to ich picie przeszkadza rodzinie, ale nie ma cech uzależnienia – dodaje.

Jakie powody
Długo można by dywagować, z jakich powodów uzależnieni najczęściej decydują się poddać terapii, ale według Darii Ciesielskiej szkoda na to czasu.
– Tak naprawdę takie osoby przyprowadzają do nas konsekwencje picia. Powód zgłoszenia nie jest tak istotny, jak to, że człowiek może uzyskać pomoc w swoim problemie.

Objawy różne
Objawy uzależnienia są różne. Może to być upośledzona kontrola picia, polegająca na tym, że człowiek nie jest już w stanie zdecydować, kiedy rozpoczyna picie, ile wypije i kiedy to picie zakończy, ale może to być również zespół abstynencyjny, dotyczący objawów związanych z odstawieniem alkoholu – tak w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Chodzi o rozdrażnienie, niepokój, lęk, ogólne rozbicie, a z drugiej strony o drżenie rąk, nudności, wymioty czy nadmierną potliwość.
Ludzie często myślą, że alkoholik pije codziennie. To kolejny mit, jaki obala Daria Ciesielska. – Mam pacjentów, którzy nie piją dwa lub trzy miesiące, a potem piją pięć dni z rzędu – daje przykład. 22-letnie doświadczenie upoważnia ją do sformułowania jeszcze jednego wniosku. – Pacjenci, którzy przechodzą program i decydują się na dłuższą abstynencję stanowią około 50 proc. Niestety, sporo jest takich przypadków, że później wracają. Certyfikowana specjalistka zdradza nam również, że jakieś 70 proc. jej pacjentów stanowią mężczyźni, a resztę kobiety.

Decydują też geny
Panie najczęściej uzależniają się z przyczyn emocjonalnych – zaczynają pić, bo czują się osamotnione, bo nie mogą poradzić sobie ze stresem albo daje o sobie znać syndrom pustego gniazda. Wpływ może mieć również uzależnienie męża. Żona wypija za niego, aby sam mniej pił lub pije z nim w domu, żeby już nigdzie nie wychodził. U panów największą rolę ogrywa czynnik środowiskowy, a więc koledzy, praca itp. U obu płci występuje też pewna predyspozycja genetyczna.
Jak mówi Daria Ciesielska, osoba obciążona genetycznie, już na starcie, jest narażona na 4-krotnie szybsze uzależnienie się od alkoholu.
Niebanalne znaczenie ma także siła wzorca systemowego, czyli rodzinnego. Właśnie ona działa wtedy, gdy dzieci alkoholików mówią: „nigdy ja”, „nigdy w moim domu”, a później historia się powtarza. Bo taka jest norma, a one innej nie znają.

Pozytywne wzorce
O tym, że inne normy istnieją, dzieci z uzależnionych rodzin przekonują się często w świetlicach socjoterapeutycznych, do których są kierowane. Także w Sycowie.
– Ważne jest, aby te pozytywne wzorce zachowań kształtować do 15 roku życia – zaznacza Elżbieta Wróbel. – Jeżeli ta pomoc psychologiczna nadejdzie zbyt późno, to dziecko pójdzie w dorosłe życie z bagażem złych doświadczeń – ubolewa.

Coraz młodsi
Skutki braku jakiejkolwiek pomocy coraz częściej są rozpoznawalne u osób nieletnich.
– Kiedy zaczynałam swą pracę w poradni, to najmłodszy mój pacjent był między 25 a 40 rokiem życia. Nie tak dawno pełną gamę objawów zdiagnozowano u zaledwie 12-letniego chłopca – przyznaje Daria Ciesielska.

PLAN KONSULTACJI
Punkt konsultacyjny, ul. 1 Maja 3 w Sycowie, tel. 62-785-51-65
Poniedziałek: godz. 16 – 17: konsultacje indywidualne dla dzieci i młodzieży; godz. 17 – 19: konsultacje indywidualne dla par i rodzin osób uzależnionych. W każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca (prowadzący: certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta w zakresie psychoterapii rodzin).
Wtorek: godz. 16 – 17: konsultacje indywidualne; godz. 17 – 18: terapia grupowa edukacyjno-motywacyjna dla osób uzależnionych; godz. 18 – 20: terapia grupowa dla członków rodzin z problemem uzależnienia (prowadzący: instruktor terapii uzależnień).
Środa: godz. 16 – 19: konsultacje indywidualne (prowadzący: certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta w zakresie psychoterapii rodzin oraz psycholog).
Piątek: godz. 16 – 18.30: konsultacje indywidualne, godz. 18.30 – 20: grupa wsparcia dla osób uzależnionych (prowadzący: certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, terapeuta w zakresie psychoterapii rodzin).
Poniedziałek: od godz. 18 - grupa AA, środa od godz. 18 - grupa AlAnon. W pierwszy poniedziałek i w pierwszą środę miesiąca mitingi w obu grupach są otwarte (każdy może skorzystać).

A CO, GDY JEST PRZEMOC W RODZINIE
Osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą skorzystać z bezpłatnych porad prawnika i psychologa. Rejestracja i szczegółowe informacje u przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i u kierowniczki Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sycowie - tel. 62-785-51-50 lub 787-738-723.

Jednodawkowa szczepionka niebawem na rynku

Wideo

Dodaj ogłoszenie