Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców. Uczniowie technikum na wyjeździe studyjnym do Politechniki Opolskiej

OPRAC.:
Klaudia Kłodnicka
Klaudia Kłodnicka
4 kwietnia 2022 r. uczniowie klas trzecich i czwartych technikum pojazdów samochodowych oraz technikum mechanicznego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych mieli okazję odwiedzić Politechnikę Opolską.

Była to wycieczka studyjna w ramach realizacji projektu unijnego "Kompetentni uczniowie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sycowie”. Opiekunami uczniów byli Paweł Dudycz i Bartłomiej Porzucek.

Uczniowie technikum pojazdów samochodowych wzięli udział w szkoleniu warsztatowym: "Badania pojazdów na hamowni podwoziowej”, natomiast uczniowie technikum mechanicznego uczestniczyli w wykładzie: "Alternatywne źródła energii”. Po zajęciach uczniowie zapoznani zostali z ofertą studiów na Politechnice Opolskiej ze szczególnym uwzględnieniem Wydziału Mechanicznego.

Uczniowie TPS mogli zobaczyć jak wyglądają nowoczesne laboratoria, w których studenci zdobywają swoją wiedzę i umiejętności. W ramach zajęć uczestniczyli w badaniach silników na hamowni oraz pojazdów na hamowni podwoziowej.

Znajdująca się na wyposażeniu Katedry Pojazdów Drogowych i Rolniczych Politechniki Opolskiej hamownia podwoziowa MSR 500 jest najwyżej klasy stanowiskiem, które to dzięki swojej dopracowanej technice pomiarów pojazdów z napędem na wszystkie koła. Młodzież zapoznana została także z pojazdami na których pracują studenci PO. Zajęcia prowadził profesor Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej – Mariusz Prażmowski.

Uczniowie technikum mechanicznego poznali rozwiązania techniczne dotyczące pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Prowadzący zajęcia w ciekawy sposób przedstawił obecnie stosowane ekologiczne metody produkcji energii elektrycznej. Ponadto mogli dowiedzieć się, jakie są aktualne kierunki badań nad nowymi sposobami produkcji energii odnawialnej, czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości. Szczególnie interesujące były informacje o prototypowych konstrukcjach kompaktowych wiatraków – znacznie mniejszych od tych, jakie są obecnie budowane i mających lepszą sprawność. Równie ciekawe były zagadnienia budowy i działania ogniw paliwowych, pozyskiwania i zastosowania wodoru jako paliwa odnawialnego. Tematyka wykładu świetnie wpisywała się w aktualne trendy ochrony środowiska.

Wykładowcy przedstawiali uczniom, jak przebiegają zajęcia i czego uczą się studenci na poszczególnych wydziałach. Przekazane informacje wzbudziły zainteresowanie, o czym świadczyły liczne pytania dotyczące podjęcia studiów i możliwości zatrudnienia po ich ukończeniu.

na podst. mat. ZSP Syców

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto