18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: W zeszłym roku ofert pracy było mniej

Dawid Samulski
– Na wsi zamieszkiwało 356 bezrobotnych, co stanowi około 36 proc. wszystkich – przypomniał  na sesji Waldemar Grzędziak
– Na wsi zamieszkiwało 356 bezrobotnych, co stanowi około 36 proc. wszystkich – przypomniał na sesji Waldemar Grzędziak Dawid Samulski
W gminie Syców największy procent bezrobotnych stanowią osoby w wieku 18-44 lat

Niepokoi to Waldemara Grzędziaka, dyrektora sycowskiej filii Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnicy.
– Osób w tym przedziale wiekowym jest prawie 70 proc. wszystkich pozostających bez pracy – zauważa.
Optymizmem nie napawa też drugi wniosek, z którego wynika, że aż 49,9 proc. ogółu bezrobotnych stanowią ludzie z niskim stażem pracy, do 5 lat. Najwyższy jest też odsetek osób z niskim poziomem wykształcenia. Z zasadniczym zawodowym - 342, w tym 192 kobiety.
– Urząd pracy czyni starania, aby jak najbardziej aktywizować tych ludzi. Stosujemy szeroki wachlarz narzędzi, które mamy do dyspozycji, począwszy od pośrednictwa pracy, szkoleń, staży, poradnictwa zawodowego, pracy interwencyjnych, a na różnego rodzaju dotacjach czy refundacjach skończywszy.
Waldemar Grzędziak zwraca także uwagę na pewne dane statystyczne dotyczące bezrobocia w mieście i gminie Syców. Wynika z nich, że najwięcej bezrobotnych zarejestrowanych było w 2001 r. (1871), a najmniej sześć lat później (661). – Sytuacja gospodarcza na świecie dała o sobie znać i efektem tego była zwyżkująca tendencja jeżeli chodzi o liczbę bezrobotnych – dodał, informując: – W kwietniu tego roku średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wynosiła 9,7 proc., natomiast w Polsce – 9,9 proc. Największy odsetek bezrobotnych mają Łotwa (22,2 proc.) i Hiszpania (19,7 proc.), natomiast najmniejszy Holandia (4,1 proc.) i Austria (4,9 proc.).
– Jeżeli chodzi o rok ubiegły, ponad 1400 miejsc pracy zostało współfinansowanych z funduszu pracy. Dzięki uprzejmości starszego sycowskiego Cechu Henryka Kluski, bardzo dobrze współpracuje nam się z rzemieślnikami – podkreśla dyrektor PUP w Oleśnicy Irena Lisikiewicz. Nie kryje jednak, że 2009 rok był dość trudny pod względem ilości ofert pracy.
Obecnie prawo do zasiłku ma tylko 13,9 proc. bezrobotnych z gminy Syców. Długotrwale bezrobotnych jest 47,2 proc., czyli 732 osoby.
– Skoro ci ludzie nie chcą pracować, to może trzeba ich jakoś do tego zmobilizować – zastanawia się radny Zdzisław Bednarek i głośno pyta:
– Z czego w takim razie żyją ci bez prawa do zasiłku, skoro jest ich tak wiele?
Przewodniczącego rady miejskiej Bolesława Moniuszkę interesuje z kolei kwestia staży. – Na ile staże pomagają one absolwentom, a na ile stanowią one dla pracodawców darmową siłę roboczą? Czy są to pieniądze wydane efektywnie? – docieka.
– Efektywność jest niewysoka, oscylująca w granicach 35-40 proc. – wyjaśnia Lisikiewicz i tłumaczy: – Młodzi ludzie bez żadnych ofert pracy bardzo chętnie korzystają ze staży. Dlatego, że później znaczniej łatwiej znaleźć im pracę, niż tym świeżo po szkole.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto