Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Wycinka drzew koło Misia Uszatka była uzasadniona

Beata Samulska
Żeby udostępnić panelom zamontowanym na dachu przedszkola przy ul. Komorowskiej dostęp do promieni słonecznych, wycina się stare dęby, które rosną tu pewnie ponad 100 lat. To ekologa po nowemu? Panie miej nas w opiece - napisała do nas sycowianka Anna Goś.

O wycinkę tych drzew zapytaliśmy dyrektor Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Sycowie, panią Jolantę Rzemyk. – W grudniu przeprowadzono na terenie placu zabaw prace związane z poprawą bezpieczeństwa – informuje. – Na terenie przed przedszkolem znajduje się starodrzew wymagający prac pielęgnacyjnych. Zakres prac to wycięcie dwóch dębów oraz trzech wierzb kruchych, cięcia sanitarne i pielęgnacyjne wszystkich drzew znajdujących się na terenie placu zabaw. Prace te wykonała firma DK Ostrycharz - Drzewa i Ogrody, której z tego miejsca chcę podziękować za profesjonalizm.

W miejscu wyciętych drzew pojawią się nasadzenia
– Zgodnie z decyzją starosty oleśnickiego Wojciecha Kocińskiego z dnia 15 września br. na terenie Sycowa wycięto dwa dęby szypułkowe. Jedno z drzew było zainfekowane grzybem o nazwie czyreń dębowy. Jak informują specjaliści – drzewo było obumierające. Drugie drzewo cechowało się wychyłem pnia w łuk, jego korona była nieregularna, a konary opierały się na drzewie rosnącym obok. Dodatkowo widoczne były pęknięcia wzdłuż pnia. Z tego też względu konieczna była wycinka tych drzew. Wycięto także trzy sztuki wierzby kruchej. Pień drzew był spróchniały, dlatego zasadna była decyzja o ich wycince – uzasadnia inspektor ds. drzew Kordian Ostrycharz.
Na pozostałych drzewach przeprowadzono zabiegi pielęgnacyjne polegające na: wykonaniu cięć poprawiających statykę drzewa - odciążenie konarów, usunięciu chorych, suchych konarów i gałęzi (posuszu), wykonaniu cięć korekcyjnych poprawiających pokrój korony po cięciach wykonanych w ubiegłych latach i po cięciach wykonanych przez energetykę, usunięciu wszystkich konarów i gałęzi stanowiących zagrożenie użytkownikom nieruchomości.
Wszystkie prace zostały przeprowadzone przez grupę wykwalifikowanych arborystów w składzie: Leszek Kwiasowski, Tomasz Franikowski, Bartek Dombrowski, Kordian Ostrycharz przy współpracy z firmą DK Dariusz Ostrycharz. Prace nadzorowane były przez inspektora ds. drzew Kordiana Ostrycharza.
W miejsce wyciętych drzew zostaną nasadzone dwa drzewa gatunku jarząb pospolity oraz dwie sztuki lipy drobnolistnej.

Remont w przedszkolu
– Od wakacji w placówce trwają prace związane z termomodernizacja placówki – wyjaśnia pani dyrektor. – W okresie wakacyjnym wykonane zostały prace wewnątrz budynku polegające na kompleksowej wymianie starych kaloryferów oraz instalacji centralnego ogrzewania. Obecnie w placówce są zamontowywane estetyczne grzejniki energooszczędne oraz wymieniono piec gazowy na konwekcyjny gazowy. Prace na zewnątrz są już praktycznie zakończone. Budynek zyskał nową, piękną elewację. Ponadto został docieplony warstwą 15 cm styropianu. Straszące wejście do budynku zostało zmodernizowane, zamontowano nowe drzwi wejściowe. Placówka zyskała piękne logo na budynku i kolorowy napis z nazwą. Bardzo ładnie prezentują się kolorowe wnęki w oknach. Na dachu, jako pierwsza i jedyna placówka w publiczna w gminie zamontowano panele fotogalwaniczne do produkcji energii elektrycznej. Mamy nadzieję, że prace te przyczynią się do zmniejszenia kosztów za ogrzewanie i energię elektryczną – mówi Jolanta Rzemyk.
Koszt całkowity inwestycji to 610 tys. zł i jest to inwestycja współfinansowana ze środków unijnych.

Przedświąteczny Miś Uszatek

Okres przedświąteczny w Przedszkolu nr 2 im. Misia Uszatka w Sycowie był bardzo pracowity. 6 grudnia zawitał do dzieci Święty Mikołaj, który obdarował wszystkie maluchy pięknymi prezentami.
W dniach od 10 do 13 grudnia na deskach sali widowiskowej Centrum Kultury dzieci zaprezentowały przepiękne jasełka. Natomiast w czwartek swoje jasełka oraz spotkanie przy choince miały dzieci najmłodsze, czyli Skrzaty i Słoneczka ze żłobka – poinformowała pani dyrektor Jolanta Rzemyk. Następnym etapem było pieczenie pierniczków i ich dekorowanie. Każda grupa wypiekała pierniczki, a następnie pięknie dekorowała. Dzieci poznają tradycje poprzez działanie. Bardzo ważnym wydarzeniem jest wigilia przedszkolna, która jest już tradycją. Wszystkie przedszkolaki wspólnie zasiadają do stołu, dzielą się opłatkiem, składają sobie życzenia. Na stole nie może wtedy zabraknąć tradycyjnych dań wigilijnych takich jak: barszcz czerwony, ryba, kapusta z grochem czy pierogi. Jak przystało na wigilijną tradycję, oczywiście nie może braknąć wspólnego kolędowania przy choince.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto