Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Wyłoniono władze Cechu Rzemiosł Różnych

Dawid Samulski, Katarzyna Kijakowska
Wybory odbyły się w sposób tajny. Do urny trzymanej przez Zenona Stanlewcza swe głosy wrzuca Zenon Kluska
Wybory odbyły się w sposób tajny. Do urny trzymanej przez Zenona Stanlewcza swe głosy wrzuca Zenon Kluska Dawid Samulski
Władze Cechu Rzemiosł Różnych na kolejną 4-letnią wyłoniło walne zgromadzenie, które odbyło się 2 lutego w Domu Rzemiosła.

Oprócz Henryka Kluski, pełniącego swą funkcję już 25 lat, w kolejnym zarządzie zasiedli: Jan Jarosik, Krzysztof Lentka, Krzysztof Cegła, Sylwester Barański, Eugeniusz Domagała, Jan Sowa, Eugeniusz Sowa i Marek Spychała.

Do komisji rewizyjnej weszli: Bolesław Trzewik (przewodniczący), Maciej Pawlak, Andrzej Latusek i Hubert Pietzonka, natomiast do sądu cechowego: Mieczysław Skuza (przewodniczący), Jan Saleta, Krzysztof Dukiewicz i Hieronim Jakubczak.

Wtorkowym obradom przysłuchiwali się m.in. Zbigniew Ładziński, członek Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej oraz starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Jeleniej Górze, któremu towarzyszył Józef Januszkiewicz, wiceprezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Kaliszu, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Krotoszynie.

- 1 stycznia 2009 r., powołano biuro rachunkowe - przypomniał Henryk Kluska i podkreślił: - Nie szczędzimy wydatków na stałe dokształcanie swoich pracowników w zakresie ciągle zmieniających się przepisów finansowych.

Cech zrzesza dziś 133 członków z zakładów rzemieślniczych i kupieckich. Dominują w nich branże: drzewna, metalowa, budowlana, fryzjerska i spożywcza. Łączne zatrudnienie w tych zakładach wynosi 3147. W 2009 r. zarząd zbierał się 6-krotnie, podejmując 21 uchwał. Aby zainteresować młodzież nauką w zrzeszonych zakładach pracy, 30 marca w sali sportowej liceum Cech zorganizuje targi edukacyjne dla uczniów gimnazjum.

Jak można się było dowiedzieć, w minionym roku spisanych zostało 130 umów o naukę w poszczególnych zawodach. Cztery lata temu większe było zainteresowanie zawodem cukiernika, piekarza i stolarza, z kolei dziś więcej młodych ludzi chce być mechanikami samochodowymi. Aktualnie szkolenie praktyczne odbywa 379 uczniów w 93 zakładach.

Szczególną uwagę Henryk Kluska zwrócił na efekty grudniowego spotkania z dyrektorami miejscowych szkół ponadgimnazjalnych. Uzgodniono na nim m.in. taki rozkład zajęć w poszczególnych klasach, że uczniowie będą odbywać praktyki aż przez trzy dni w tygodniu. Dyrektorzy zwrócili się też z prośbą, aby wprowadzić okres próbny, np. 30 dni dla każdego ucznia kl. I, w trakcie którego mógłby zmienić zawód lub szkołę. Rozmawiano również o tym, żeby świadectwa szkolne III-klasistów były wydawane 31 sierpnia.

- Mało jest Cechów, jak wasz, mogących się pochwalić takim działaniem. Wiem, co mówię, bo mam porównanie. Wchodząc do waszego Domu Rzemiosła, czuje się w nim gospodarza - zaznaczył Zbigniew Ładziński i wyraził życzenie, aby Związek Rzemiosła Polskiego działał tak samo prężnie, jak sycowski Cech. Ilości szkolonych uczniów pogratulował Henrykowi Klusce Józef Januszkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto