Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców: Zaczęło się od awarii auta

Dawid Samulski
Nieformalnym szefem komitetu partnerskiego jest Szczepan Babiarz
Nieformalnym szefem komitetu partnerskiego jest Szczepan Babiarz Fot. Dawid Samulski
W tym roku mija 20 lat o zawiązania się partnerstwa Syców-Malsch. Mało kto jednak wie, że nie doszłoby do tej współpracy, gdyby nie awaria ciężarówki niemieckiej delegacji

Był styczeń 1982 r., kiedy 4-osobowy konwój z pomocą humanitarną jechał do Lublina. Szczęście w nieszczęściu, samochód zepsuł się akurat w Sycowie. Szef delegacji Kurt Heinzler relacjonuje to tak: – O godz. 20.30 byliśmy koło kościoła ewangelickiego, potem poszliśmy do hotelu, ale nikt nie chciał nas przyjąć. Poprosiliśmy panią w recepcji, aby poleciła nam kogoś znającego niemiecki i tak poznaliśmy Alfonsa i Marię Pietzonków, u których przenocowaliśmy.
Po naprawie auta Niemcy co prawda odjechali, ale sentyment i ich wdzięczność były tak wielkie, że w następnych latach dary zaczęli przywozić również do Sycowa. Przez dziesięć lat była to pomoc niesformalizowana, gdyż dopiero 9 października 1992 r. zostało zawiązane partnerstwo pomiędzy obiema gminami. Ze strony polskiej podpisał je burmistrz Stanisław Czajka, a z niemieckiej Dieter Süss. O oficjalnym komitecie nie było wówczas jeszcze mowy, więc kiedy włodarzem Sycowa został Henryk Sarnowski, poprosił Szczepana Babiarza, znającego język niemiecki, aby kierował tym nieformalnym zespołem o charakterze komitetu.
Henryk Sarnowski: – Pierwsze kontakty zainicjowały Cechy Rzemiosł Różnych. Były bardzo utrudnione, bo o zgodę na oficjalne partnerstwo trzeba było wystąpić do rządu. Uczyniliśmy tak, ale zgody nie wyrażono.
Ze strony niemieckiej komitet miał już status prawny. Na jego czele stanął Kurt Heinzler.
Odtąd goście z Niemiec odwiedzali nas średnio dwa razy do roku, a z czasem spotkania odbywały się również w Malsch, jak choćby w październiku 1997 r., z okazji 5-lecia zawiązania partnerstwa. Kolejna grupa sycowian pojechała tam trzy lata później, by wziąć udział w wystawie „Syców na obrazach”.
Z pewnością trudna do realizacji byłaby renowacja dzwonów na przykościelnej dzwonnicy, gdyby nie pomoc finansowa mieszkańców Malsch, którzy na inwestycję tę przeprowadzili u siebie zbiórkę pieniędzy. W pamiętnym 2001 r. pierwotną funkcję dzwonom przywróciła znana firma ludwisarska Felczyńskich.
W kolejnym roku do Sycowa trafiło 13 wózków inwalidzkich, a w 2005 kilkanaście łóżek szpitalnych z tamtejszego domu spokojnej starości. Bywało, że osobiście transportował je do Sycowa niezmordowany Kurt Heinzler.
– Potem pomoc materialna zaczęła przybierać formę wymiany doświadczeń – informuje Szczepan Babiarz. – W 2011 r. nasza delegacja podpatrywała w Malsch, jak rozwiązane są tam wszelkiego rodzaju kwestie socjalne i komunalne oraz te związane z ochroną zdrowia. Chcemy dalej iść w tym kierunku. Jest pomysł, aby następnym razem przyjrzeć się, jak funkcjonuje tamtejsza policja – dodaje.
Dla kontaktów wielkością zbliżonych do siebie miast ważne są jeszcze inne dwie daty. W 2007 r. w Malsch oddano do użytku rondo o nazwie Syców, a trzy lata później Kurtowi Heinzlerowi nadany został tytuł Honorowego Obywatela Sycowa.
Jest pewne, że w naszym mieście będzie on gościł w maju, na obchodach 20-lecia partnerstwa, połączonych z 700-leciem Sycowa i uroczystym oddaniem do użytkowania zrewitalizowanego parku. Aby uczcić te daty, sycowianie wraz z gośćmi z Niemiec mają w planach wspólnie posadzić drzewo. Druga dobra wiadomość jest taka, że wkrótce komitet partnerski po stronie Sycowa będzie już istniał oficjalnie, ponieważ prace nad jego rejestracją zmierzają powoli do końca.

Wstępna propozycja programu

20-lecie partnerstwa, 700-lecie Sycowa
29 maja: przyjazd gości z Niemiec
30 maja: zwiedzanie Sycowa (kościoły, wieża kościelna, muzeum, park, UMiG), obiad w domu parafialnym i pastora Rafała Millera, zwiedzanie arboretum leśnego i zalewu w Stradomi.
31 maja: wyjazd do Wrocławia - zwiedzanie miasta, Świdnica - Kościół Pokoju, Krzyżowa - Centrum Pojednania.
1 czerwca: sesja historyczna z okazji 700-lecia Sycowa, uroczyste otwarcie odnowionego parku, nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelickim połączone z koncertem chóru sycowskiej szkoły muzycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto