18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sycowianie zasłużeni dla Dolnego Śląska

Dawid Samulski
Trzech mieszkańców Sycowa odebrało Złote Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Dolnego Śląska„. To Kazimierz Cichoń, Roman Ćwiękała i Stanisław Chowański.

Zasłużeni sycowianie odznaki odebrali na ostatnim posiedzeniu Sejmiku Dolnośląskiego. Wręczali je im: przewodnicząca Sejmiku Barbara Zdrojewska, marszałek Cezary Przybylski oraz radny wojewódzki z Sycowa Marek Laryś, z inicjatywy którego odznaki zostały przyznane.

Poniżej zamieszczamy krótkie charakterystyki zasłużonych, które znajdują się w uzasadnieniu uchwał.

Kazimierz Cichoń. W 1978 r. założył Społeczne Ognisko Muzyczne w Sycowie. W 1982 r. był współzałożycielem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sycowie, gdzie pracował jako nauczyciel, a w latach 2002-2008 był jej dyrektorem. Od roku 1978 prowadzi orkiestrę dętą. W 1996 r. był współzałożycielem zespołu ludowego Sycowiacy, którego do dziś jest kierownikiem artystycznym. Od roku 2000 do 2002 pełnił funkcję dyrektora Centrum Kultury w Sycowie. Od 2008 r. prowadzi chór seniorów Remedium. W 2008 r. założył stowarzyszenie „Jazz na pograniczu”, którego jest prezesem. Jest także autorem hejnału Sycowa, zatwierdzonego przez radę miejską w Sycowie. Jako muzyk w swej pracy zawodowej spotkał się z różnymi formami ruchu amatorskiego. Były to zespoły o różnym charakterze. Najważniejsze to zespoły muzyczne – instrumentalne i wokalne, chóry, orkiestry, kapele ludowe, zespoły ludowe i folklorystyczne. Występował nie tylko w Sycowie, ale też poza nim – we Wrocławiu, w Krakowie, Kudowie-Zdroju, Lądku-Zdroju, Oleśnicy, Kępnie czy Ostrzeszowie. Sycowiacy i orkiestra dęta koncertowały w ukraińskim Berdyczowie (2005), w niemieckim Malsch (1999, 2004). Zespół ludowy Sycowiacy występował w programie telewizyjnym „Wesele” w Węgrowie. Występował także w Operze Wrocławskiej (2011, 2013), występuje w lokalnym środowisku, a także w kilku zaprzyjaźnionych klubach seniora.

Roman Ćwiękała. Od 1945 r. mieszkaniec Dolnego Śląska. W latach 1962-2002 pracował m.in. w SP nr 2 w Sycowie, LO w Sycowie, Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Sycowie (pełnił funkcję dyrektora). Obecnie prowadzi zespół obrzędowy Zawadiacy, który jest 38. zespołem założonym i kierowanym przez niego w okresie amatorskiej działalność artystycznej od 1962 r. Prowadził zespoły: wokalne, kabaretowe, folklorystyczne, orkiestralne, chóralne, obrzędowe, muzyki dawne, biesiadne. Najważniejsze osiągnięcia tylko niektórych zespołów: Pianolinki (zespół wokalny) – I miejsca na Wojewódzkich Przeglądach Szkolnych Zespołów Artystycznych – 1971, 1972, 1973 (Wrocław); udział w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej (Kołobrzeg 1972); Akolada – zespół wokalny, I miejsca w Wojewódzkich Przeglądach Szkolnych Zespołów Arystycznych – 1974, 1975, 1976, 1977; udział w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze – 1976, 1977; Barwinki – główna nagroda – pucha ministra oświaty i wychowania na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Wokalno-Instrumentalnych (Wrocławski Maj, 1977); Kociuba – kabaret wiejski: Grand Prix na Ogólnopolskich Spotkaniach z Piosenką Kabaretową OSPA, Ostrołęka 1996, III miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów PAKA, Kraków 1990, I miejsce na Mazowieckim Przeglądzie Kabaretów za Miedzą, Warszawa 2002; Ogólnopolski Przegląd Kabaretów Wiejskich – I miejsca: 1988, 1993, 1996, 1997, II miejsca: 1987, 1994, 1995, 1999, 2000, 2001, III miejsca: 1986, 1990, 1991, 1992, 2002. Tematyka kabaretów: problemy społeczności wiejskiej.

Stanisław Chowański z wykształcenia jest nauczycielem historii. Pracę w zawodzie rozpoczął w 1961 r. W latach 1970-1975 pracował w powiatowej administracji szkolnej w Sycowie. Po likwidacji powiatów przez 21 lat pracował na stanowisku nauczyciela historii w sycowskim LO, skąd przeszedł na emeryturę. Pierwszą publikacją książkową, której był współautorem, jest praca zbiorowa pod red. prof. A.Czubińskiego „Zbrodnie hitlerowskie na Ziemi Kaliskiej w latach 1939-1945” (Kalisz, 1979 r.). Zamieścił tam artykuł „Eksterminacja ludności polskiej na terenie byłego powiatu sycowskiego w latach 1939-45”. W 1995 r. z inicjatywy autora zaczęły się ukazywać Zeszyty Historyczne przez niego redagowane, a finansowane przez UMiG w Sycowie. Materiały do Zeszytów przygotowywali miejscowi nauczyciele. Sam zamieszczał w nich wiele artykułów. M.in. w numerze 1/1995 ciekawy, napisany w oparciu o źródła artykuł „Sprawa dzieci polskich ochrzczonych w katolickim kościele św. Piotra i Pawła w Sycowie w latach 1941-45”. Jeden z kolejnych zeszytów został w całości poświęcony historii sycowskiego rzemiosła, zaś autor zamieścił w nim kilka artykułów. W 1999 r., podczas pracy w strukturach Rady Powiatu i Starostwa Powiatowego w Oleśnicy, podjął, zakończoną powodzeniem, próbę stworzenia periodyku Kwartalnik Powiatu Oleśnickiego. Pierwszy numer pisma ukazał się w 2000 r. Od chwili powstania przez kilka lat był redaktorem naczelnym pisma. Kwartalnik ukazuje się do dzisiaj, pod egidą Biblioteki Powiatowej i Miejskiej w Oleśnicy. Od początku jest finansowany przez tamtejsze Starostwo Powiatowe. Ważną częścią pisma stał się Dodatek Metodyczny, w którym spora grupa nauczycieli zamieszcza własne materiały, dzieląc się w ten sposób z innymi wiedzą pedagogiczną i dorobkiem metodycznym. Wśród piszący do Kwartalnika są nauczyciele, ale także spora grupa lokalnych historyków. Pisał też dla pracy regionalnej, m.in. dla „Panoramy Oleśnickiej” i „Gazety Sycowskiej”. W 2011 r. ukazała się praca „Między Widawą a Dobrą, od zarania dziejów do współczesności. Słownik historyczno-geograficzny miejscowości z terenu LGD Dobra Widawa”, w którym nasz autor zamieścił materiały dotyczące gmin: Syców, Dziadowa Kłoda i Międzybórz. W 2013 r. ukazała się jego praca „Syców i powiat sycowski na śląskim pograniczu” sfinansowana przez UMiG w Sycowie, przy wsparciu funduszami Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Do tej monograficznej pracy dołączone jest bogate kalendarium wydarzeń, obejmujące okres od czasów najdawniejszych do roku 2005, liczne zdjęcia oraz niezbędne aneksy, będące zaledwie skromną częścią bogatych źródeł zebranych w trakcie pisania książki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto