Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sześciolatki w szkole Żory: Jak sobie radzą? Sprawdziliśmy!

Katarzyna Śleziona
Sześciolatki w szkole Żory
Sześciolatki w szkole Żory Katarzyna Śleziona
Sześciolatki w szkole Żory: Jak sobie radzą? Sprawdziliśmy! W tym roku naukę w żorskich szkołach podstawowych rozpoczęło 66 dzieci w wieku 6 lat. To mniej niż rok temu – było wtedy 67 a nawet dwa lata temu – wówczas szkolne mury przekroczyło 144 sześciolatków.

Sześciolatki w szkole Żory

: Jak sobie radzą? Sprawdziliśmy!

Nie ma w żorskich szkołach klas przepełnionych samymi sześciolatkami, choć jeszcze w zeszłym roku udało się otworzyć pełne klasy złożone tylko z samych sześciolatków. Co ciekawe, rodzice młodszych pierwszoklasistów nie zgodzili się teraz posłać tłumnie swoich pociech do szkół, mimo że ich dzieci na starcie miały zapewnione od władz Żor darmowe podręczniki i obiady za 1 złotówkę. - Bonusy były świetne, ale nie chciałam zabierać synowi dzieciństwa. Wolę, żeby przez rok pobawił się w przedszkolu, a za rok pójdzie do pierwszej klasy w wieku 7 lat – mówi nam pani Ewa z Żor, mama 6-latka.

Sześciolatki chwalą szkołę?

Mimo tego stwierdzenia sześciolatki, które akurat już zasiadły w szkolnych murach, bardzo sobie to chwalą. - Bardzo nam się podoba w szkole. Nie chcielibyśmy jeszcze chodzić do przedszkola. To dla maluchów – mówią zgodnie sześciolatki ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Żorach, gdzie w tym roku szkolnym uczy się ich 15 (rok temu w „15” było tylko 8 sześciolatków, a dwa lata temu aż 33). To żorska placówka, w której dzisiaj uczy się największa liczba sześciolatków. Patrząc na statystyki, należy też stwierdzić, że niemal w każdej żorskiej szkole podstawowej (z wyjątkiem SP nr 12) uczy się dziś choć jeden sześciolatek.

Jak wyglądają lekcje młodszych pierwszoklasistów w szkołach podstawowych? Niewiele się różnią do poprzednich lat. Podstawa programowa określa, ile czasu sześciolatki spędzają na nauce, a ile czasu na zabawie. Dzieci mają książeczki, które uczą logicznego myślenia, układanki, a nawet zabawki. Pomoce dydaktyczne szkoły mają pozyskane z rządowego programu „Radosna szkoła”.

"Radosna szkoła"

- W naszej szkole mamy pomieszczenie „Radosnej szkoły” z miękkimi materacami, gdzie dzieci mogą się bawić – mówi mama sześcioletniej uczennicy z SP nr 3.

Trzeba przyznać, że żorskie podstawówki co roku zmieniają się na przyjście sześciolatków do szkół. - Ponieważ oddział zerowy - 5-godzinny został przesunięty na teren naszej szkoły i z racji tego, że dodatkowa grupa przedszkolna powstała, wyremontowaliśmy w szkole salę na parterze, gdzie uczą się zerówki na zmianę. Mamy też odnowioną stołówkę – pojawiły się nowe kolory ścian, podłoga, krzesełka. Zmieniła się też sala numer 30. Z kolei sala nr 14 jakieś 3 lata temu została już dostosowana do potrzeb dzieci najmniejszych – mówi Irena Krzywoń, dyrektor SP nr 3 w Żorach.

Sami chcieli do szkoły!

Czy dzieciom się podoba w szkole? - W szkole mi się podoba. Kolorujemy w książkach szkołę, bawimy się i śpiewamy – mówi nam Magda Korpyś, uczennica klasy 1d z SP nr 3, mieszczącej się na osiedlu 700-lecia. Magda sama zdecydowała, że chce iść do szkoły. Naukę w szkole chciał też rozpocząć Daniel Tomaszewski, kolega Magdy z klasy. - Fajne są lekcje, koleżanki i koledzy, a w sali jest kolorowo. Mamy też fajną wychowawczynię – dodaje Daniel.

Dzieci w „trójce” mogą też korzystać z placu zabaw, jaki rok temu otwarto przy szkole i kompleksu boisk Orlik, jakie działają od wiosny tego roku. - Sześciolatki potrzebują dużo ruchu. Mogą korzystać z naszego Orlika. Niedawno otrzymaliśmy też sprzęt do gry w tenisa dla dzieci – mamy np. lżejsze rakiety. Sprzęt był już wykorzystywany w czasie wakacji – dodaje pani dyrektor.

Mniej sześciolatków

Dlaczego w porównaniu z rokiem szkolnym 2012/ 2013 i 2011/2012 mamy mniej sześciolatków w żorskich szkołach? - W poprzednich latach udało nam się stworzyć osobne klasy, złożone z sześciolatków. W tym roku mamy 9 dzieci. Są w różnych klasach pierwszych, bo tak zdecydowali rodzice. W poprzednich latach rodzice dzieci w wieku 6 lat decydowali, że poślą swoje dzieci do szkoły, żeby w następnym roku nie było natłoku w klasach pierwszych. Zobaczymy, jak będzie za rok w pierwszych klasach. W ławkach szkolnych zasiądą siedmiolatki i sześciolatki urodzone w pierwszym półroczu 2008 roku – dodaje dyrektor Krzywoń.

Co roku jest przygotowywany arkusz gotowości szkolnej dla dzieci z przedszkola lub dla tych, które uczą się w „zerówce”. Ten arkusz przygotowuje nauczyciel grupy i w okolicach kwietnia wręcza rodzicom. Tam jest wpisana obserwacja nauczyciela w sprawie każdego dziecka. Zazwyczaj jest tak, że rodzic po konsultacji z nauczycielem decyduje, czy jego dziecko jest gotowe, żeby iść do pierwszej klasy.

Sześciolatki w żorskich szkołach mają darmowe podręczniki i obiady za 1 złotówkę! Zobacz nasz tekst z końca sierpnia tego roku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto