Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teren wokół Mauzoleum Hochbergów w Książu wypiękniał – jest jak za czasów księżnej Daisy

Redakcja
Teren wokół Mauzoleum Hochbergów w Książu wypiękniał – jest jak za czasów księżnej Daisy

Teren wokół Mauzoleum Hochbergów w Książu wypiękniał – jest jak za czasów księżnej Daisy. A to za sprawą setek nasadzonych roślin. – Posadzono między innymi 78 różaneczników i ponad 40 azalii. Nasadzenia były historycznie dobierane – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ. Dodaje, że prace prowadzono pod nadzorem fachowców, bo m.in. pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, także pod okiem konserwatora zabytków.
Zajęto się też drzewami w okolicy i uzyskano wspaniałą przestrzeń, piękny widok zwłaszcza w stronę palmiarni. Odtworzono również ścieżkę przy Mauzoleum.
Mauzoleum Hochbergów wyremontowano już kilka lat temu. Ostatni etap prac remontowo-konserwatorskich zakończył się tam w 2017 roku. Był nim remont krypty grobowej, na który spółka Zamek Książ przeznaczyła blisko 70 tysięcy złotych.
W krypcie znajdują się między innymi trzy nieźle zachowane sarkofagi: księcia Jana Henryka XI Hochberga von Pless, oraz jego żon Marii von Kleist i Matyldy. Są tam też szczątki sarkofagu, w którym spoczęła pierworodna córka księżnej Daisy. Dziewczynka przyszła na świat 25 lutego 1893 roku i zmarła dwa tygodnie później. Nie nadano jej nawet imienia.
W Mauzoleum Hochbergów została pochowana także sama księżna, czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless. Była ostatnią osobą z rodziny byłych właścicieli zamku Książ, którzy spoczęli w mauzoleum. Pogrzeb odbył się 3 lipca 1943 roku. Jednak już w maju 1945 roku po wejściu do Książa żołnierzy Armii Czerwonej (splądrowali mauzoleum i prawdopodobnie zbezcześcili zwłoki, ale nie wiadomo czy Daisy też) pracownicy Hochbergów wynieśli i ukryli rozbite trumny ze szczątkami.
Teraz sarkofagi są zatem puste, ale mauzoleum i tak jest niezwykle ciekawym obiektem i robi duże wrażenie. – Zostało wybudowane w 1734 roku jako pawilon letni i pełniło funkcję belwederu, miejsca widokowego, które służyło rozrywce i miłemu spędzaniu czasu w otoczeniu natury, a jednocześnie stało się centralnym punktem utworzonego wokół ogrodu z rozchodzącymi się promieniście alejami lipowymi. Pawilon został przekształcony w mauzoleum w 1883 roku. Wtedy wykuto w skale obszerną kryptę – informują w Zamku Książ.
Interesująca jest cała, charakterystyczna pięcioboczna bryła mauzoleum, oraz bogaty wystrój, między innymi z dekoracją stiukową na ścianach oraz z malowidłami sklepiennymi Felixa Antona Schefflera, przedstawiającymi widoki zamku Książ z czterech stron świata. Zamek pokazany jest tam po rozbudowie barokowej.
Teraz Mauzoleum Hochbergów z terenem zieleni wokół tworzą wspaniałą całość. – Jest jak za czasów kiedy mieszkali tu Hochbergowie. Wtedy jednak nie każdy mógł tu wejść – podkreśla Żabska.
– Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca na przykład w sobotę, 18 maja kiedy po raz pierwszy w Książu zagości Noc Muzeów. Zwiedzać będzie można za złotówkę – dodaje.
Ostatnie prace związane z zagospodarowaniem terenu zieleni kosztowały 250 tysięcy złotych. Zamek Książ zdobył jednak 150 tysięcy złotych dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
– Fundusz kojarzy się z dużymi dużymi projektami, ale wspieramy również takie jak ten w Książu. Cieszymy się, że zamek, który jest wizytówką Wałbrzycha odzyskuje blask – mówi Bogumił Gwoździk, pełnomocnik zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto